Məqalələri dinləyə bilərsiz
Artemis Raketinin Florida Start Platformasına Gəlişi
NASA-nın Space Launch System (SLS) raketi Florida ştatında, Kennedy Kosmik Mərkəzində yerləşən 39B start kompleksinə gətirildi. Raketin hərəkət sürəti təxminən 1 mil/saat olub və 4 mil uzunluğundakı yolu təxminən 12 saat ərzində qət etdi. 300 futdan (təxminən 91 metr) yüksək olan raketin çəkisi milyonlarla funtdur və onu təhlükəsiz şəkildə daşımaq üçün xüsusi crawler-transporter istifadə olunub.
Tarixi Cihaz və Yeni Texnologiyalar
Crawler-transporter Apollo və Space Shuttle proqramlarında da istifadə olunub, lakin Artemis proqramı üçün yenilənib. Bu, NASA-nın Ay missiyasına ciddi hazırlığının göstəricisidir. Artemis 2 missiyasının uçuşu fevralın 6-da başlaya bilər. Missiya üç NASA astronavtı və bir Kanada astronavtını daşıyacaq. Onlar Ayın ətrafında 10 gün davam edəcək fiqur-8 marşrutu üzrə səyahət edəcəklər.
Ayın Uzaq Tərəfinə Səyahət
Artemis 2 astronavtları Ayın uzaq tərəfində 4,800 milədək (təxminən 7,700 km) məsafəyə gedəcəklər. Bu, insan kosmik uçuşlarında yeni bir mərhələdir. Daha sonra, 2027-ci ilin ortalarından gec olmayaraq planlaşdırılan Artemis 3 missiyası insanları birbaşa Ay səthinə aparacaq. Bu, Ayda insan varlığının bərpası üçün böyük bir addımdır.
Yeni Texnoloji Partnyorlar və Gələcək Planlar
NASA-nın Orion kosmik gəmisinin thrusterlərini L3Harris şirkəti hazırlayır. Eyni zamanda, Seattle-də yerləşən Interlune şirkəti Aydan helium-3 və digər resursları gətirməyi planlaşdırır. Blue Origin şirkəti Blue Moon eniş aparatını hazırlayır və yaxın aylarda New Glenn raketi ilə bu aparat Ayda göndəriləcək. Bu texnoloji əməkdaşlıqlar Ay missiyasının uğuruna böyük töhfə verir.
İnsanlıq Üçün Yeni Üfüqlər
Bu nəhəng raketin yavaş-yavaş start platformasına gətirilməsi kosmik tədqiqatlarda yeni bir dövrün başlanğıcıdır. Astronavtların Ayın uzaq tərəfinə səyahəti və gələcəkdə Ay səthinə enişi insanlığın kosmosda yeni evlər axtarışının simvoludur. Bu missiyalar həm texnoloji inkişafı, həm də insan ruhunun sərhədsizliyini göstərir.
NASA-nın bu addımı, Azərbaycanın kosmik sahədə inkişafına da ilham verə bilər. Artemis proqramı insanlığı Ayla yenidən birləşdirir və gələcək nəsillər üçün yeni üfüqlər açır.