23 yaşlı soyğunçu ChatGPT-dən polis sürətini necə öyrəndi?
23 yaşlı bir gənc Omaha, Nebraska şəhərində yerləşən bir bankı soydu. O, soyğunu planlaşdırarkən polis gəlmə sürəti və silahın təmiri barədə məlumat almaq üçün ChatGPT-dən istifadə etdi. Lakin bu, onun tutulmasına səbəb oldu.
Soyğun zamanı baş verənlər
Soyğun zamanı bankın təhlükəsizlik kameraları onun üzünü açıq şəkildə qeydə aldı. O, bank işçilərini silahla hədələyərək təxminən 9 175 ABŞ dolları (təxminən 7 855 avro) pul oğurladı. Daha sonra onun avtomobili və nömrə nişanı da qonşuluqdakı təhlükəsizlik kameraları tərəfindən qeydə alındı.
Qaçış və tutulma
Soyğunçu alış-veriş mərkəzində nağd pul ilə alış-veriş edərkən də videoya düşdü. Polisləri görən zaman qaçdı və pul yığmasını düşürdü. Tutularkən soyğunla əlaqəsini inkar etdi, lakin polis onun telefonunda ChatGPT ilə etdiyi söhbətləri tapdı.
Məhkəmə qərarı və cəza
Məhkəmə onu 121 ay həbs cəzasına məhkum etdi. Bu cəzanın 37 ayı soyğun üçün, 84 ayı isə silahla hədələmə üçün verildi. Həmçinin, ona silah qadağası tətbiq olundu.
Süni intellektin rolu
Bu hadisə göstərir ki, süni intellekt alətləri həm qanuni, həm də qanunsuz məqsədlər üçün istifadə oluna bilər. Gəncin ChatGPT-dən istifadə etməsi onun planını mürəkkəbləşdirdi, lakin nəticədə ədalət yerini tapdı.

Молодой грабитель использовал ChatGPT для планирования ограбления банка
23-летний житель Омахи, штат Небраска, ограбил местный банк, используя ChatGPT для сбора информации о скорости прибытия полиции и ремонте оружия. Однако этот шаг привёл к его поимке.
Ход ограбления
Во время преступления камеры видеонаблюдения банка зафиксировали лицо грабителя. Он угрожал сотрудникам банка оружием и похитил около 9175 долларов США (примерно 7855 евро). Позже автомобиль преступника и его номер также были засняты камерами в соседнем районе.
Побег и задержание
Грабитель попал на видео, когда расплачивался наличными в торговом центре. Увидев полицию, он попытался сбежать и уронил сумку с деньгами. При задержании он отрицал причастность к ограблению, но на его телефоне обнаружили переписку с ChatGPT, связанную с планированием преступления.
Приговор суда
Суд приговорил молодого человека к 121 месяцу лишения свободы: 37 месяцев за ограбление и 84 месяца за угрозы с применением оружия. Ему также запретили владеть оружием.
Роль искусственного интеллекта
Этот случай демонстрирует, что инструменты искусственного интеллекта могут использоваться как в законных, так и в противоправных целях. Использование ChatGPT усложнило план грабителя, но в итоге помогло раскрыть преступление и привлечь виновного к ответственности.