Amazon və Apple ilk dəfə peyk şəbəkəsi üçün strateji əməkdaşlıq elan etdi
Texnologiya nəhəngi Amazon, peyk rabitəsində strateji addım ataraq Globalstar şirkətinin aşağı orbit peyk şəbəkəsini 11.57 milyard dollara (təxminən 19.7 milyard AZN) satın almaq qərarına gəlib. Bu razılaşma ilə Amazon Globalstar-ın spektr lisenziyalarını, əməliyyatlarını və aktivlərini öz nəzarətinə keçirəcək. Apple isə Globalstar-ın 20 faizinə sahibdir və bu əməkdaşlıq çərçivəsində Amazon Apple ilə Emergency SOS kimi peyk xidmətlərini dəstəkləyəcək.
Peyk şəbəkələrinin güclənməsi və rəqabət
Globalstar hazırda orbitdə təxminən 25 peyk saxlayır və iPhone 14 və daha sonrakı modellər, eləcə də Apple Watch Ultra 3 üçün birbaşa peyk xidmətləri təqdim edir. Amazonun Leo şəbəkəsində isə artıq 200-dən çox peyk orbitdədir və şirkət illik peyk buraxılışını ikiqat artırmağı planlaşdırır. Amazonun məqsədi 3,200 peykdən ibarət geniş bir şəbəkə qurmaqdır.
SpaceX və onun Starlink layihəsi də peyk rabitəsində öncül mövqedədir. 2025-ci ilin sonunda SpaceX orbitdə 650-dən çox hüceyrə peykini yerləşdirib və ABŞ-da T-Mobile ilə əməkdaşlıq edir.
Amazon və Apple arasında gələcək əməkdaşlıq
Amazon və Apple arasında bağlanmış saziş 2027-ci ildə yekunlaşacaq, bu razılaşma Apple cihazları üçün peyk əlaqəsinin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi məqsədini daşıyır. İstifadəçilər təcili vəziyyətlərdə peyk vasitəsilə əlaqə saxlaya biləcəklər. Amazon həmçinin Apple ilə gələcək peyk xidmətləri üzərində əməkdaşlıq edəcək.
Bu razılaşma texnologiya istifadəçiləri üçün həyati əhəmiyyət daşıyan təcili yardım xidmətlərinin əlçatanlığını artıracaq. Eyni zamanda, peyk rabitəsinin genişlənməsi uzaq və çətin ərazilərdə yaşayan insanların da əlaqədə qalmasını təmin edəcək. Amazon və Apple kimi nəhənglərin bu sahədə əməkdaşlığı gələcəkdə daha sürətli, etibarlı və qlobal miqyasda xidmətlərin inkişafına zəmin yaradır.
Texnologiya dünyasında peyk şəbəkələrinin böyüməsi həm rəqabəti artırır, həm də istifadəçilərə yeni imkanlar açır. Amazonun Globalstar-ı alması və Apple ilə əməkdaşlığı bu sahədə yeni bir mərhələnin başlanğıcıdır.

Amazon и Apple объявили о стратегическом партнерстве в спутниковой связи
Технологический гигант Amazon сделал стратегический шаг, решив приобрести низкоорбитальную спутниковую сеть Globalstar за 11,57 млрд долларов. В результате сделки Amazon получит контроль над лицензиями на спектр, операциями и активами Globalstar. Apple, владеющая 20% компании, в рамках партнерства будет поддерживать с Amazon спутниковые сервисы, включая Emergency SOS.
Усиление спутниковых сетей и рост конкуренции
На данный момент Globalstar эксплуатирует около 25 спутников на орбите и предоставляет прямую спутниковую связь для iPhone 14 и новее, а также для Apple Watch Ultra 3. В свою очередь, у Amazon в сети Leo уже более 200 спутников, и компания планирует удвоить ежегодный запуск. Цель Amazon — создать сеть из 3200 спутников.
Основным конкурентом на рынке остается SpaceX с проектом Starlink. К концу 2025 года компания планирует разместить на орбите более 650 спутников и уже сотрудничает с T-Mobile в США.
Перспективы сотрудничества Amazon и Apple
Соглашение между Amazon и Apple действует до 2027 года и направлено на расширение и улучшение спутниковой связи для устройств Apple. Пользователи смогут связываться через спутник в экстренных ситуациях. Кроме того, компании планируют совместно развивать новые спутниковые сервисы.
Влияние на пользователей и будущее технологий
Это партнерство повысит доступность жизненно важных экстренных служб для пользователей. Расширение спутниковой связи обеспечит связь в отдаленных и труднодоступных регионах. Сотрудничество таких гигантов, как Amazon и Apple, создаст основу для более быстрых, надежных и глобальных сервисов в будущем.
Рост спутниковых сетей усиливает конкуренцию и открывает новые возможности для пользователей. Приобретение Globalstar Amazon и партнерство с Apple знаменуют начало новой эры в развитии спутниковой связи.