AnAn təsərrüfatı: Süni intellektlə toyuq yumurtası çeşidləməsində inqilab
AnAn qrupu yerli toyuq yumurtası təsərrüfatında inqilabi yeniliklərə imza atıb. 800 mindən çox Sinqapur dolları (təxminən 1,2 milyon AZN) dəyərində yeni avadanlıq alan təsərrüfat, süni intellektlə işləyən yumurta çeşidləmə sistemini istifadəyə verib. Bu sistem yumurtaların qabığındakı çatlaqları və çirkləri yüksək dəqiqliklə aşkar edir.
Saatda 250 min yumurta çeşidlənir
Yeni sistem saatda 250 min yumurtanı çeşidləyə bilir, bu isə əvvəlki 100 minlik göstəricidən iki dəfədən çoxdur. Mexaniki qol yumurtaları diqqətlə daşıyır, çatlaq olan yumurtalar isə qısa müddətdə emal üçün ayrılır. Bu texnologiya məhsuldarlığı artırmaqla yanaşı, keyfiyyətə də ciddi nəzarət təmin edir.
Genişlənən təsərrüfat və maliyyə dəstəyi
AnAn təsərrüfatının zavodu genişləndirilib və layihənin ümumi dəyəri 800 mindən çox Sinqapur dolları (təxminən 1,2 milyon AZN) təşkil edir. Onun təxminən 200 min Sinqapur dolları (təxminən 300 min AZN) kənd təsərrüfatı fondunun dəstəyi ilə maliyyələşdirilib. 2021-ci ildə yaradılan bu fond 160-dan çox layihəyə ümumilikdə 57 milyon Sinqapur dolları (təxminən 85 milyon AZN) ayıraraq yerli təsərrüfatların inkişafına dəstək verir.
Məhsuldarlıqda artım
Yerli yumurta təsərrüfatlarının məhsuldarlığı 2023-cü ildə hər hektardan 14,8 milyon ədəd yumurtadan 2025-ci ildə 15,9 milyon ədədə yüksələcək. Bu, texnologiyanın və dəstəyin təsirini açıq şəkildə göstərir.
İnsanların dəstəyi və əlaqə
Yemək Bürosu yerli təsərrüfatlarla əlaqəni gücləndirmək üçün təxminən 10 nəfər xüsusi əməkdaş təyin edib. Chen Yizhan isə AnAn təsərrüfatının radio əlaqəsini təşkil edərək texnologiyanın tətbiqində önəmli rol oynayır.
AnAn təsərrüfatının rəhbərliyi bildirir ki, “biz texnologiyanın gətirdiyi imkanlardan istifadə edərək məhsuldarlığı artırmaqla yanaşı, yeni üsullar axtarışındayıq. Mövcud resursları daha səmərəli istifadə etməklə təsərrüfatı daha da inkişaf etdirəcəyik.” Bu yanaşma kənd təsərrüfatında innovasiyanın insan həyatına necə təsir etdiyini göstərir.

AnAn внедряет ИИ для революции в сортировке куриных яиц
Группа AnAn совершила прорыв в местном птицеводстве, внедрив инновационную систему сортировки куриных яиц на базе искусственного интеллекта. За 800 тысяч сингапурских долларов (около 1,2 миллиона азербайджанских манатов) приобретено оборудование, которое с высокой точностью выявляет трещины и загрязнения на скорлупе.
Производительность выросла вдвое
Новая система сортирует до 250 тысяч яиц в час — более чем в два раза превышая прежний показатель в 100 тысяч. Механический манипулятор аккуратно переносит яйца, а повреждённые быстро отбираются для переработки. Это не только увеличивает производительность, но и усиливает контроль качества продукции.
Расширение производства и финансовая поддержка
Завод AnAn расширен, а общая стоимость проекта превысила 800 тысяч сингапурских долларов. Около 200 тысяч из них (примерно 300 тысяч манатов) выделил сельскохозяйственный фонд, созданный в 2021 году. Фонд уже поддержал более 160 проектов, инвестировав в них свыше 57 миллионов сингапурских долларов, способствуя развитию местного агросектора.
Рост урожайности
Продуктивность местных птицефабрик в 2023 году составляла 14,8 миллиона яиц с гектара, а к 2025 году ожидается рост до 15,9 миллиона. Это наглядно демонстрирует эффективность новых технологий и поддержки.
Важность человеческого фактора
Для укрепления связей с фермерами Бюро питания назначило около десяти специалистов. Особую роль в организации радиосвязи и внедрении технологий играет Чен Йижань, сотрудник AnAn.
Руководство AnAn подчёркивает: «Мы используем возможности технологий для повышения продуктивности и продолжаем искать новые методы. Эффективное использование ресурсов позволит нам развивать хозяйство дальше». Этот подход иллюстрирует, как инновации в сельском хозяйстве меняют жизнь людей.