İngiltərə Futbolunda İnqilab: Arkero Bolton Wanderers ilə Yeni Dövrü Açır
Seattle bölgəsində fəaliyyət göstərən Arkero startupı, idman komandalarının iş əməliyyatlarını süni intellektlə asanlaşdırmaq məqsədi ilə 2025-ci ilin payızında qurulub. Bu ilin əvvəlində 6 milyon dollar (təxminən 10.2 milyon AZN) vəsait toplayan şirkət artıq İngiltərə futbolunun ən qədim və hörmətli klublarından biri olan Bolton Wanderers FC-ni yeni müştəri kimi əldə edib.
Bolton Wanderers və AI inteqrasiyası
Bolton Wanderers, 1888-ci ildə İngiltərə Futbol Liqasının təsisçilərindən biri olmaqla yanaşı, 4 dəfə FA Kubokunu qazanmış köklü klubdur. May ayında İngiltərə Çempionatı liqasına yüksələn klub, iş proseslərini yeniləmək və gəlirlərini artırmaq məqsədilə Arkero ilə üç aylıq məlumat infrastrukturu yenilənməsi layihəsinə start verib.
Klub intellektual təbəqəsi və iş axınları
Arkero-nun xüsusi hazırladığı “klub intellektual təbəqəsi” platforması Bolton-un daxili məlumat və sistemlərinə birbaşa qoşulur. CEO Shivaas Gulati bildirib ki, “AI transformasiyası chatbotlarla başlamır, o, klubun məlumatları, sistemləri, bilikləri və iş axınları ilə başlayır.” Bu yanaşma ilə klubun iş prosesləri daha səmərəli və gəlirli hala gətiriləcək.
Təcrübə və gələcək perspektivlər
Shivaas Gulati həmçinin Southend United klubunun sahiblik qrupunda iştirak edir və Seattle Sounders FC-yə texniki məsləhət verib. Onun sözlərinə görə, “Gələcəyin futbol iş yeri təcrübəli insanları və AI sistemlərini bir araya gətirəcək.” Bolton CEO-su David Ray isə texnologiyaya uzunmüddətli sərmayə qoyduqlarını vurğulayır və bu əməkdaşlığın klubun inkişafına böyük təkan verəcəyini bildirir.
Böyük planlar və genişlənmə
Arkero yalnız Bolton Wanderers ilə məhdudlaşmır. Şirkət Avropa və Şimali Amerikada digər peşəkar idman komandaları ilə də danışıqlar aparır. Seattle-dakı 8 nəfərlik kiçik komandadan başlayan bu layihə, idman dünyasında texnologiyanın rolunu artırmaqda davam edir.
Bolton Wanderers-in iş axınlarının süni intellektlə yenilənməsi, futbolun ənənəvi dünyasında texnoloji inqilabın başlanğıcı kimi qiymətləndirilir. Bu, həm klubun işini asanlaşdırır, həm də azarkeşlərə daha keyfiyyətli təcrübə vəd edir.

Искусственный интеллект меняет футбол: Bolton Wanderers запускает новую эру
Стартап Arkero из Сиэтла, основанный осенью 2025 года, стремится упростить работу спортивных клубов с помощью искусственного интеллекта. В начале этого года компания привлекла инвестиции в размере 6 миллионов долларов и уже сотрудничает с одним из старейших и уважаемых английских клубов — Bolton Wanderers FC.
Bolton Wanderers и интеграция ИИ
Клуб Bolton Wanderers, основанный в 1888 году и четырежды выигрывавший Кубок Англии, в мае этого года вернулся в Чемпионшип — второй по уровню дивизион Англии. Для обновления бизнес-процессов и увеличения доходов клуб начал трёхмесячный проект по модернизации информационной инфраструктуры совместно с Arkero.
«Интеллектуальный слой» клуба и оптимизация работы
Платформа Arkero, названная «интеллектуальным слоем клуба», напрямую подключается к внутренним данным и системам Bolton. Генеральный директор Arkero Шиваас Гулати отмечает: «Трансформация с помощью ИИ начинается не с чат-ботов, а с данных, систем, знаний и рабочих процессов клуба». Такой подход позволит сделать работу клуба более эффективной и прибыльной.
Опыт и перспективы развития
Гулати также входит в собственническую группу Southend United и консультировал Seattle Sounders FC по техническим вопросам. По его словам, «будущее футбольного бизнеса — в синергии опытных специалистов и ИИ-систем». Генеральный директор Bolton Дэвид Рэй подчеркнул, что клуб делает долгосрочные инвестиции в технологии и ожидает значительного импульса для развития.
Масштабирование и амбиции
Arkero не ограничивается сотрудничеством с Bolton Wanderers. Компания ведёт переговоры с другими профессиональными спортивными командами в Европе и Северной Америке. Небольшая команда из восьми человек в Сиэтле продолжает расширять влияние технологий в мире спорта.
Обновление рабочих процессов Bolton с помощью искусственного интеллекта считается началом технологической революции в традиционном футболе. Это не только упрощает работу клуба, но и обещает болельщикам более качественный опыт взаимодействия с любимой командой.