Nitq Maneələrini Aşan Yeni Augmental MouthPad və Vox Cihazları İlk Dəfə Tanıdıldı
2024-cü ildə Augmental şirkəti CES sərgisində təqdim etdiyi dil ilə idarə olunan MouthPad cihazı ilə diqqət çəkdi. Bu cihaz artıq ABŞ-da ictimai satışa çıxarılıb və istifadəçilərə baş izləmə texnologiyası ilə kursoru idarə etməyə imkan verir.
MouthPad-in unikal xüsusiyyətləri
MouthPad hər istifadəçiyə xüsusi hazırlanır və yuxarı dişlərin üzərinə yerləşən incə bir retayner kimi işləyir. Cihazın təzyiqə həssas trackpad-i damaqda yerləşir və baş izləmə ilə birlikdə kursoru idarə etmək, klikləmək və sürüşdürmək mümkündür. Companion tətbiq vasitəsilə hər jest fərdiləşdirilə bilər. İkinci nəsil model dil ilə klaviatura qısa yollarını dəstəkləyir, oyun üçün WASD düymələrinin yenidən təyin edilməsini əlavə edib, batareya ömrü isə 7 saatdan çoxdur. Cihaz bir neçə cihazla eyni anda qoşula bilir.
İstifadəçi təcrübəsi və qiymət siyasəti
Artıq 100-dən çox hərəkət məhdudiyyəti olan insan MouthPad-dən gündəlik istifadə edir, bəziləri isə cihazı 16 saatadək istifadə edir. MouthPad-in qiyməti 1400 ABŞ dolları (təxminən 2380 AZN), əlavə olaraq isə tələb olunan diş skanı üçün təxminən 100 dollar (170 AZN) ödənilir.
Vox cihazı ilə səssiz nitq mümkün olur
Augmental həmçinin Vox adlı kiçik boyunbağı formasında olan cihazını beta versiyada təqdim edib. Vox bədən vibrasiyaları vasitəsilə danışığı açıq havadan deyil, səs-küyü filtr edən stethoskop texnologiyasına bənzər dizaynla oxuyur. İstifadəçi düymə basmaqla və ya MouthPad ilə qoşulduqda dil jesti ilə Vox-u aktivləşdirə bilər. Bu, istifadəçinin səssizcə mesaj göndərməsi və ya süni intellekt köməkçisinə danışması üçün nəzərdə tutulub. Vox-un qiyməti 200 dollar (təxminən 340 AZN) təşkil edir və satışdan əldə olunan gəlirlər ehtiyacı olanların MouthPad almağına dəstək üçün istifadə olunacaq.
Gələcək planlar
Şirkət Vox-un akustik məlumatları ilə MouthPad-in dil hərəkətləri məlumatlarını birləşdirərək səssiz nitq texnologiyası yaratmağı planlaşdırır. Bu yenilik nitq və hərəkət məhdudiyyəti olan insanların ünsiyyət imkanlarını genişləndirərək gündəlik həyatlarını asanlaşdıracaq.

Augmental представила инновационные устройства для управления речью и курсором
В 2024 году компания Augmental привлекла внимание на выставке CES, представив устройство MouthPad, управляемое языком. Оно уже доступно для широкой публики в США и позволяет пользователям управлять курсором с помощью технологии отслеживания головы.
Уникальные особенности MouthPad
MouthPad изготавливается индивидуально для каждого пользователя и представляет собой тонкий ретейнер, который крепится на верхние зубы. Сенсорная панель, чувствительная к давлению, расположена на нёбе и в сочетании с отслеживанием головы позволяет управлять курсором, кликать и прокручивать экран. Через приложение Companion можно настраивать жесты под себя. Вторая версия поддерживает языковые сочетания клавиш, добавляет переназначение кнопок WASD для игр и обеспечивает работу без подзарядки более 7 часов. Устройство может одновременно подключаться к нескольким гаджетам.
Опыт пользователей и стоимость
Более 100 человек с ограничениями движений уже используют MouthPad в повседневной жизни, некоторые — до 16 часов в день. Стоимость устройства составляет 1400 долларов США, дополнительно около 100 долларов нужно заплатить за сканирование зубов.
Vox — устройство для бесшумной речи
Augmental также представила в бета-версии Vox — компактное устройство в форме ожерелья. Оно считывает вибрации тела, используя технологию, похожую на стетоскоп с шумоподавлением, позволяя «читать» речь без звука. Пользователь может активировать Vox нажатием кнопки или жестами языка через MouthPad. Это позволяет отправлять сообщения или общаться с голосовым помощником без звука. Цена Vox — 200 долларов, а вырученные средства пойдут на поддержку нуждающихся в приобретении MouthPad.
Компания планирует объединить акустические данные Vox и движения языка MouthPad для создания технологии бесшумной речи. Это расширит возможности коммуникации для людей с ограничениями речи и движений, облегчая их повседневную жизнь.