Avropa İttifaqı Rusiyaya qarşı 21-ci sanksiya paketini niyə sərtləşdirir?
Avropa İttifaqı 2026-cı ilin iyulunda Rusiyaya qarşı 21-ci sanksiya paketini təqdim edib. Bu paket çərçivəsində 14 kripto şirkəti, 94 bank və maliyyə institutunun aktivləri dondurulur, əlavə olaraq 33 kredit və maliyyə təşkilatı da əməliyyat qadağalarına məruz qalır.
Kripto sektoruna yönəlmiş məhdudiyyətlər
Sanksiyalar A7 sərhədlərarası ödəniş şəbəkəsini və bu şəbəkədə istifadə olunan A7A5 stabilkoinini hədəfləyir. Bu şəbəkə indiyədək təxminən 120 milyard ABŞ dolları (təxminən 204 milyard AZN) həcmində əməliyyat aparıb və Rusiyanın sanksiyalardan yayınmasında istifadə olunur. Gürcüstan, BƏƏ, Panama, Marşal adaları, Qırğızıstan və Belarusda fəaliyyət göstərən 14 kripto platforması da sanksiya paketinə daxil edilib.
Gəmi donanması və neft emalı zavodları da sanksiya siyahısındadır
Avropa İttifaqı Rusiyanın kölgə donanmasındakı 40-dan çox gəmini və həmçinin Rusiyada və Belarusda yerləşən neft emalı zavodlarını da sanksiyalar siyahısına əlavə edib. Bu addım Rusiyanın müharibə resurslarını məhdudlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Rusiya kripto tənzimləmələrində yeniliklər
Rusiyanın Dövlət Duması sentyabrın 1-dən qüvvəyə minəcək kripto tənzimləmələri üçün qanun qəbul edib. Bu qanun kripto mübadilə, depozit və digər rəqəmsal aktiv təminatçılarını, həmçinin treyder və investorları əhatə edir və ölkədə kripto sektorunun daha ciddi nəzarət altına alınmasını təmin edir.
Sanksiyaların təsiri və gələcək perspektivlər
Bu sanksiyalar Rusiyanın maliyyə sisteminə və kripto bazarına ciddi təsir göstərir. Maliyyə əməliyyatları çətinləşir, beynəlxalq ticarət və investisiyalar məhdudlaşır. Avropa İttifaqı bu addımla müharibənin maliyyə dəstəyini zəiflətmək və Rusiyanın beynəlxalq izolyasiyasını artırmaq niyyətindədir.
Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Kaja Kallas bildirib ki, sanksiyalar Rusiyanın hərbi fəaliyyətlərini məhdudlaşdırmaqda əhəmiyyətli rol oynayır. Bundan əlavə, kripto-aktiv xidmətlərinə tam qadağa tətbiq etmək üçün yeni alətlər təqdim olunub ki, bu da sanksiyaların sərtliyini artıracaq.
Bu yeni sanksiya paketi həm Rusiyanın beynəlxalq maliyyə sistemində mövqeyini zəiflədəcək, həm də qlobal kripto bazarına təsir göstərəcək. Hər iki tərəfin atdığı addımlar gələcəkdə bu sahədə ciddi dəyişikliklərə səbəb ola bilər.

ЕС ужесточает 21-й пакет санкций против России из-за криптоактивов и флота
Европейский союз в июле 2026 года представил 21-й пакет санкций против России. В рамках этого пакета замораживаются активы 14 криптовалютных компаний и 94 банков и финансовых учреждений. Кроме того, 33 кредитные и финансовые организации попадают под запрет на операции.
Ограничения для криптосектора
Санкции направлены на межграничную платежную сеть A7 и стабильную монету A7A5, используемую в этой сети. За время работы сеть обработала около 120 миллиардов долларов США, что примерно равно 204 миллиардам манатов, и служила инструментом обхода санкций Россией. Под ограничения попали 14 криптоплатформ, действующих в Грузии, ОАЭ, Панаме, Маршалловых островах, Кыргызстане и Беларуси.
Санкции против флота и нефтепереработки
ЕС также включил в санкционный список более 40 судов российской теневой флота, а также нефтеперерабатывающие заводы в России и Беларуси. Этот шаг направлен на ограничение ресурсов, используемых Россией для ведения войны.
Новые крипторегуляции в России
Государственная Дума России приняла закон о крипторегулировании, который вступит в силу 1 сентября. Закон охватывает криптобиржи, депозитарии, поставщиков цифровых активов, трейдеров и инвесторов, усиливая контроль над криптосектором в стране.
Влияние санкций и перспективы
Новые ограничения серьезно осложняют финансовые операции России, сужают международную торговлю и инвестиции. ЕС стремится ослабить финансовую поддержку войны и усилить международную изоляцию России.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас отметила, что санкции играют ключевую роль в ограничении военной активности России. Также введены новые инструменты для полного запрета услуг с криптоактивами, что повысит жесткость санкций.
Этот пакет санкций ослабит позиции России в международной финансовой системе и повлияет на глобальный крипторынок. Действия обеих сторон могут привести к значительным изменениям в этой сфере в будущем.