Avropada TikTok-un Sahibkarlıq Strukturu Niyə Böyük Dəyişikliklərə Məruz Qalır?
TikTok, Çin şirkəti ByteDance tərəfindən idarə olunur və Avropada 200 milyondan çox istifadəçiyə malikdir. Platformanın Avropadakı baş ofisi İrlandadadır, istifadəçi məlumatları isə əsasən İrlandiya və Norveçdəki məlumat mərkəzlərində saxlanılır.
Avropa sahibkarlıq strukturunda dəyişiklik təşəbbüsü
Kulturstaatsminister Wolfram Weimer TikTok-un Avropada sahibkarlıq strukturunu dəyişmək istəyir. O, platformanın Avropa əllərinə keçməsini "TikTok Europa zu schaffen, also TikTok in europäische Hände zu überführen" ifadəsi ilə vurğulayır. Weimer bu addımı Avropa məlumatlarının qorunması, media və gənclərin hüquqlarının müdafiəsi baxımından ən effektiv yol kimi qiymətləndirir.
Məlumatların qorunması və Çin hakimiyyətinə çıxış narahatlığı
Weimer bildirir ki, hələ də gənclərin ən həssas məlumatlarının haraya axdığı və Çin hakimiyyətinin bu məlumatlara hansı səviyyədə çıxışı olduğu məlum deyil: "Wir wissen bis heute nicht, wohin die sensibelsten Daten unserer Jugendlichen fließen und welchen Zugriff chinesische Behörden darauf haben." Bu, Avropa üçün ciddi narahatlıq mənbəyidir.
Platforma vergisi və media maliyyələşməsi
Weimer həmçinin böyük platformaların jurnalist məzmunlarından böyük fayda götürdüyünü vurğulayır: "Die großen Plattformen profitieren massiv von journalistischen Inhalten." Buna görə də, o, platformaların media maliyyələşməsinə uyğun pay verməsini tələb edir. Bu təşəbbüsün ilin sonuna qədər həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Avropada TikTok-un idarəçiliyinin dəyişməsi istifadəçilərin məlumatlarının daha yaxşı qorunmasına və media ekosisteminin maliyyələşməsinə xidmət edə bilər. Bu isə həm istifadəçilər, həm də media qurumları üçün yeni imkanlar açır. Eyni zamanda, Çin hakimiyyətinin məlumatlara çıxışı ilə bağlı narahatlıqların azalması Avropa ictimaiyyətində etimadın artmasına səbəb ola bilər.
TikTok isə məlumatların Çin dövlətinə ötürülməsi barədə narahatlıqları rədd edir və istifadəçi məlumatlarının Avropada saxlanıldığını bildirir. Bu müzakirələr Avropada rəqəmsal suverenlik və məlumatların qorunması mövzusunda yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

В Европе требуют изменить структуру владения TikTok ради безопасности данных
TikTok, принадлежащий китайской компании ByteDance, насчитывает более 200 миллионов пользователей в Европе. Главный офис платформы расположен в Ирландии, а данные пользователей хранятся преимущественно в центрах обработки данных в Ирландии и Норвегии.
Инициатива по изменению структуры владения
Министр культуры Германии Вольфрам Ваймер выступает за передачу контроля над TikTok европейским владельцам. Он называет это создание «TikTok Europa» — платформы под европейским управлением. По его мнению, такой шаг станет самым эффективным способом защитить данные пользователей, а также права молодежи и медиа.
Опасения по поводу доступа китайских властей к данным
Ваймер подчеркивает, что до сих пор неизвестно, куда именно поступают самые чувствительные данные европейской молодежи и какой уровень доступа к ним имеют китайские власти: «Мы до сих пор не знаем, куда уходят самые чувствительные данные наших молодых пользователей и какой доступ к ним имеют китайские органы». Это вызывает серьезные опасения в Европе.
Налог на платформы и финансирование медиа
Министр отмечает, что крупные платформы получают значительную выгоду от журналистского контента. В связи с этим он требует, чтобы такие платформы вносили справедливый вклад в финансирование медиа. Планируется, что соответствующие меры будут реализованы до конца года.
Передача управления TikTok в Европе может повысить уровень защиты пользовательских данных и улучшить финансирование медиаэкосистемы. Это откроет новые возможности как для пользователей, так и для медиаорганизаций. Кроме того, снижение опасений по поводу доступа китайских властей к данным повысит доверие общественности.
TikTok отвергает обвинения в передаче данных китайскому государству и подтверждает, что пользовательские данные хранятся в Европе. Эти дискуссии знаменуют начало нового этапа в вопросах цифрового суверенитета и защиты данных в Европе.