Avropada Texnologiya İnqilabı: ETN-in Sürətli Uğur Hekayəsi
Avropanın texnologiya ekosistemində yeni bir nəfəs kimi ortaya çıxan Avropa Texnologiya Şəbəkəsi (ETN) ötən ilin oktyabrında Luke Knight və Ronan Chambers tərəfindən Londonda yaradılıb. Başlanğıcda həftədə iki dəfə yayımlanan şou, iyulun 27-dən etibarən gündə beş dəfə canlı yayımlanır və saat 12:00-dan 15:00-dək davam edir.
Böyük studiya və geniş komanda
ETN komandası hazırda səkkiz nəfərdən ibarətdir və Kings Crossda yerləşən böyük studiyaya köçüb. Bu ərazi Londonun ən aktiv süni intellekt startaplarının mərkəzidir. Bu, şounun keyfiyyətini və yayımlama imkanlarını artırıb. Şou X və YouTube platformalarında yayımlanır və artıq 5 milyondan çox baxış toplayıb.
Sərmayə və investorlar
ETN 1,6 milyon ABŞ dolları (təxminən 2,7 milyon AZN) ilkin sərmayə cəlb edib. Bu sərmayə Powerhouse Capital, Axel Springer SE (Business Insider və Politico-nun sahibi), məşhur media nəşri LADbible-in həmtəsisçilərindən biri və OpenAI ilə DeepMind-dan məlum mələk investorlar tərəfindən verilib. Bu dəstək ETN-in Avropa startaplarının mətbuat turunda əsas platforma kimi möhkəmlənməsinə imkan yaradıb.
Qonaqlar və məzmun zənginliyi
ETN Avropanın 40-dan çox ölkəsindən qonaqları dəvət edir və həm studiyaya, həm də Avropanın ən böyük texnologiya konfranslarına gedərək yayımlar aparır. Şouda George Robson (Sequoia tərəfdaşı), Rishi Sunak (Böyük Britaniya keçmiş baş naziri və Anthropic ilə Microsoft-un məsləhətçisi), Synthesia-nın qurucusu, Legora-nın maliyyə direktoru, Granola-nın qurucusu və Böyük Britiyanın ilk süni intellekt naziri Kanishka Narayan kimi önəmli şəxslər iştirak edib. Həftədə təxminən 70 qonaq təklifi alması şounun populyarlığını göstərir.
Gələcək perspektivlər və təsir
ETN gəlirini əsasən reklam gəlirlərindən əldə edir. Sponsorları arasında Polymarket, Base və ElevenLabs kimi tanınmış şirkətlər var. Şou TBPN-dən ilham alıb və Avropadakı əsas texnologiya konfranslarından canlı yayımlar edir. ETN-in yaradıcıları sənayedəki boşluğu doldurmaq, sürət və faydalılığı ön planda tutmaq niyyətindədirlər.
ETN Avropa texnologiya sahəsində dialoqu artırmaq və qlobal optimizm yaratmaq məqsədilə fəaliyyət göstərir. Platforma startapların hekayələrini geniş auditoriyaya çatdırmaqla yanaşı, texnologiya sahəsindəki inkişafları izləyənlər üçün dəyərli mənbəyə çevrilib.

ETN меняет правила игры в европейских технологиях
Европейская технологическая экосистема получила мощный импульс с появлением Европейской Технологической Сети (ETN). Основанная в октябре прошлого года в Лондоне Люком Найт и Ронаном Чеймберсом, платформа быстро выросла: с июля она выходит в эфир пять раз в день, с полудня до 15:00.
Современная студия и профессиональная команда
Команда ETN насчитывает восемь человек и недавно переехала в просторную студию в районе Кингс-Кросс — центре активных стартапов в области искусственного интеллекта. Это позволило улучшить качество трансляций и расширить возможности вещания. Шоу доступно на платформах X и YouTube и уже собрало более 5 миллионов просмотров.
ETN привлекла 1,6 миллиона долларов США начальных инвестиций. Среди инвесторов — Powerhouse Capital, Axel Springer SE (владелец Business Insider и Politico), один из основателей медиа LADbible, а также известные ангельские инвесторы из OpenAI и DeepMind. Такая поддержка укрепила позицию ETN как ключевой платформы для освещения стартапов Европы.
Важные гости и разнообразный контент
ETN приглашает гостей из более чем 40 стран Европы, проводит эфиры как в студии, так и с крупнейших технологических конференций континента. В гостях были партнер Sequoia Джордж Робсон, бывший премьер-министр Великобритании и советник Anthropic и Microsoft Риши Сунак, основатель Synthesia, финансовый директор Legora, основатель Granola и первый министр по искусственному интеллекту Великобритании Канишка Нараян. В неделю ETN получает около 70 предложений от потенциальных гостей, что свидетельствует о растущей популярности шоу.
Основной доход ETN формируется за счет рекламы. Среди спонсоров — известные компании Polymarket, Base и ElevenLabs. Формат шоу вдохновлен TBPN и включает прямые эфиры с ключевых европейских технологических событий. Создатели ETN стремятся заполнить существующий пробел на рынке, делая акцент на скорости и полезности контента.
ETN способствует развитию диалога в технологической сфере Европы и формирует глобальный оптимизм. Платформа не только рассказывает истории стартапов широкой аудитории, но и становится важным источником информации для всех, кто следит за технологическими трендами.