Queenslandlı Nbryo Seed turunu iki dəfə artıraraq 20 milyon dollar topladı – Nə baş verir?
Queenslandda fəaliyyət göstərən agtech startapı Nbryo, Seed turunu iki dəfə artıraraq 2025-ci ilin noyabrında 10 milyon dollar olan investisiyanı 20 milyon dollara çatdırıb. Bu artımda Queensland hökumətinin yeni "Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund" investisiya fondu 2 milyon dollarla iştirak edib.
Yerli və beynəlxalq dəstək
"Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund" QIC Ventures tərəfindən idarə olunur və 30 milyon dollarlıq ümumi kapitala malikdir. Bu, fondun ilk investisiyasıdır. Nbryo-ya sərmayə qoyanlar arasında Gates Foundation, AgriZero və Tenacious Ventures kimi nüfuzlu investorlar da var.
Texnologiyanın fermerlərə təsiri
Nbryo-nun baş direktoru Paul Niven bildirib ki, Queensland agtech sahəsində dünya liderliyini əldə etmək potensialına malikdir. "Nbryo-da həyata keçirilən işlər və inkişaf etmiş reproduktiv texnologiyalar daha yaxşı sürətli heyvan yetişdirilməsinə kömək edir," deyə o vurğulayıb. Elmi yenilikləri praktik nəticələrə çevirmək şirkətin əsas missiyasıdır. Hər reproduktiv effektivlikdəki təkmilləşmə istehsalçılar, təchizat zənciri və kənd təsərrüfatı sektoruna böyük fayda gətirə bilər.
Kommersiya uğurları və gələcək perspektivlər
Nbryo artıq Avstraliyanın aparıcı mal ət istehsalçıları ilə kommersiya əlaqələri qurub və ödənişli müştəri bazası formalaşdırıb. QIC Ventures-in vitse-prezidenti Hayden Wall bildirib ki, Nbryo son 12 ayda böyük irəliləyişlər əldə edib və bu, investorların şirkətə olan inamını artırıb. "Nbryonun texnologiyası qabaqcıl heyvan genetikasına çıxışı əsaslı şəkildə yaxşılaşdırmaq potensialına malikdir," deyə o əlavə edib.
Kənd təsərrüfatında innovasiyaların gələcəyi
"Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund" yerli innovasiyaların pilot layihələrdən kommersiyalaşmaya keçməsinə dəstək verir və Queensland-in kənd təsərrüfatı sektorunda yeni texnologiyaların tətbiqini sürətləndirir. Nbryonun inkişafı heyvan yetişdirmədə daha dayanıqlı və məhsuldar gələcəyin əsasını qoyur, bu da fermerlər üçün həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan böyük ümidlər vəd edir.

Agtech-стартап Nbryo удвоил инвестиции до $20 млн в Квинсленде
Австралийский стартап Nbryo из Квинсленда удвоил объем инвестиций в рамках посевного раунда — с 10 до 20 миллионов долларов. В этом раунде впервые принял участие государственный фонд «Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund», вложивший 2 миллиона долларов.
Поддержка на местном и международном уровне
Фонд «Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund» управляется QIC Ventures и располагает капиталом в 30 миллионов долларов. Инвестиция в Nbryo стала первой для фонда. Среди других инвесторов — Фонд Гейтсов, AgriZero и Tenacious Ventures, что подчеркивает высокий уровень доверия к проекту.
Влияние технологий на фермерство
Генеральный директор Nbryo Пол Нивен отмечает, что Квинсленд обладает потенциалом стать мировым лидером в сфере агротехнологий. «Работа Nbryo и передовые репродуктивные технологии помогают ускорить и улучшить разведение животных», — говорит он. Основная миссия компании — превращать научные инновации в практические результаты. Каждое улучшение в репродуктивной эффективности приносит значительную пользу производителям, цепочкам поставок и всему сельскому хозяйству.
Коммерческие успехи и планы на будущее
Nbryo уже установил коммерческие связи с ведущими австралийскими производителями говядины и сформировал платную клиентскую базу. Вице-президент QIC Ventures Хейден Уолл подчеркнул, что за последние 12 месяцев компания добилась значительного прогресса, что укрепило доверие инвесторов. «Технологии Nbryo способны кардинально улучшить доступ к передовой генетике животных», — добавил он.
Будущее инноваций в сельском хозяйстве
Фонд «Sowing the Seeds of Farming Innovation Fund» поддерживает переход местных инноваций от пилотных проектов к коммерциализации, ускоряя внедрение новых технологий в сельское хозяйство Квинсленда. Развитие Nbryo закладывает основу для более устойчивого и продуктивного животноводства, открывая фермерам экономические и экологические перспективы.