Binance-in yeni siyasəti: Hüquq-mühafizə orqanları üçün böyük çətinliklər yarandı
Məqalələri dinləyə bilərsizBinance 2025-ci ilin aprelində yeni siyasətini tətbiq edib ki, bu da beynəlxalq hüquq-mühafizə orqanlarının istifadəçi məlumatlarına çıxışını çətinləşdirir. İndi sorğuların çoxu Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) hökuməti vasitəsilə, Abu Dhabi Global Market altında fəaliyyət göstərən Binance-in tənzimlənən qurumları vasitəsilə yönləndirilir. Bu, məlumatların əldə edilməsini xeyli ləngidir.
Avropa və ABŞ hüquq-mühafizə orqanları bu dəyişikliklərin fırıldaqçılıqla mübarizə, pul yuyulmasının qarşısının alınması və aktivlərin dondurulması işlərini çətinləşdirdiyini bildirirlər. Lakin Binance bildirir ki, əməkdaşlıq səviyyəsi azalmayıb və terror, uşaqlara qarşı cinayətlər və həyati təhlükə yaradan hallar kimi ciddi məsələlərdə birbaşa cavab verir.
Yeni siyasətə əsasən, bir çox sorğular Beynəlxalq Hüquqi Yardım Müqaviləsi (MLAT) vasitəsilə göndərilməlidir ki, bu da birbaşa əməkdaşlıqdan daha çox vaxt aparır və işlərin gedişatını gecikdirir. Bu məsələ 2026-cı ilin iyununda Niderlandda keçirilən hüquq-mühafizə orqanlarının konfransında müzakirə olunub.
Binance ABŞ və Avropa hüquq-mühafizə orqanları ilə əməkdaşlığı prioritet hesab edir. Lakin ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin (DOJ) federal prokurorlarına göndərdiyi memorandumda Binance-dən aktivlərin dondurulması və müsadirəsi üçün az əməkdaşlıq gözlənildiyi bildirilir. Şirkət isə əməkdaşlığın dəyişmədiyini və artdığını vurğulayır.
Bundan əlavə, Binance-nin İrana bağlı əməliyyatları araşdıran bəzi compliance işçilərini işdən çıxardığı barədə xəbərlər yayılıb, lakin şirkət bu iddiaları təkzib edib və onları əsassız adlandırıb.
Binance-nin yeni siyasəti hüquq-mühafizə orqanlarının işini çətinləşdirir və bu, kripto fırıldaqçılıq və pul yuyulması hallarının qarşısının alınmasında gecikmələrə səbəb ola bilər. Bu dəyişikliklər kripto bazarının şəffaflığı və təhlükəsizliyi üçün yeni çağırışlar yaradır.

Binance усложнил доступ правоохранителей к пользовательским данным
Вы можете слушать статьиBinance с апреля 2025 года внедрил новую политику, которая значительно затрудняет международным правоохранительным органам доступ к пользовательской информации. Запросы теперь проходят через регулируемые подразделения Binance, работающие под юрисдикцией Abu Dhabi Global Market в ОАЭ, что существенно замедляет процесс получения данных.
Правоохранители из Европы и США отмечают, что эти изменения осложняют борьбу с мошенничеством, отмыванием денег и заморозкой активов. В ответ Binance утверждает, что уровень сотрудничества не снизился и компания продолжает оперативно реагировать на серьезные случаи, включая терроризм, преступления против детей и угрозы жизни.
Согласно новой политике, большинство запросов должно направляться через Международное соглашение о правовой помощи (MLAT), что требует больше времени и задерживает расследования. Этот вопрос обсуждался на конференции правоохранительных органов в Нидерландах в июне 2026 года.
Binance заявляет, что сотрудничество с правоохранителями США и Европы остается приоритетом. Однако в меморандуме Министерства юстиции США федеральным прокурорам указано, что от Binance ожидается меньше содействия в заморозке и изъятии активов. Компания, в свою очередь, настаивает на сохранении и даже увеличении уровня взаимодействия.
Кроме того, появились сообщения об увольнении некоторых сотрудников compliance, расследовавших операции Binance, связанные с Ираном. Компания опровергла эти утверждения, назвав их необоснованными.
Новая политика Binance создает серьезные препятствия для правоохранительных органов, что может привести к задержкам в предотвращении криптомошенничества и отмывания денег. Эти изменения ставят под вопрос прозрачность и безопасность крипторынка в целом.