Böyük Britaniyada hidrogen enerjisinin gələcəyi: Nə dəyişəcək və niyə önəmlidir?
9 iyul 2026-cı ildə Böyük Britaniyada UK Hydrogen Energy Association illik konfransını təşkil etdi. Tədbirə sənaye liderləri, hökumət rəsmiləri, müştərilər və investorlar qatıldı. Onlar hidrogen sektorunun sürətlə inkişaf etdiyini, tələbatın artdığını və bu sahədə davamlı investisiyaların vacibliyini vurğuladılar.
Enerji təhlükəsizliyi və deskarbonizasiya ön planda
Dr Emma Guthrie, Hydrogen Energy Association-un baş icraçı direktoru, enerji təhlükəsizliyi, sənaye dayanıqlığı və deskarbonizasiyanın bir-biri ilə sıx bağlı olduğunu qeyd etdi: “Son geopolitik hadisələr enerji təhlükəsizliyi, sənaye dayanıqlığı və deskarbonizasiya arasındakı əlaqəni bir daha göstərdi.” O, texnologiyalar arasında rəqabətdən çox, inteqrasiya olunmuş enerji sisteminin qurulmasının vacibliyini vurğuladı. Dr Guthrie bildirdi ki, hidrogen sənayesi sənaye, ağır nəqliyyat, uzunmüddətli enerji saxlama və enerji elastikliyi üçün əsas rol oynayacaq.
Hökumətin hidrogen strategiyası və investisiyalar
Enerji naziri Michael Shanks konfransda sektorun əhəmiyyətini qeyd etdi və hidrogen strategiyasının gecikməsini təsdiqlədi. Nazir dedi: “Sektor davamlılıq, inam və vaxtında qərarlar tələb edir.” Hökumət hidrogen sektorunun inkişafına sadiqdir və bu istiqamətdə böyük investisiyalar həyata keçirir. Məsələn, ITM şirkətinin Şeffilddə hidrogen elektrolizatorunun genişləndirilməsi üçün 86 milyon funt sterlinq (təxminən 190 milyon AZN) dəyərində investisiya ayrılıb.
Pilot layihələrdən kommersiyaya keçid
Konfransda Milford Haven-də aşağı karbonlu hidrogen istehsalının uğurla həyata keçirildiyi vurğulandı. Bəzi Hydrogen Allocation Round (HAR1) layihələri artıq Final İnvestisiya Qərarına çatıb. Bu, hidrogen sektorunun pilot mərhələdən kommersiya mərhələsinə keçdiyini göstərir.
Gələcəyə baxış və çağırışlar
Nazir Shanks 2050-ci ilədək enerji sisteminin deskarbonizasiyasına sadiqlik nümayiş etdirərək, hidrogenin enerji təhlükəsizliyi və iqtisadi artıma böyük töhfə verəcəyini vurğuladı. O əlavə etdi: “Biz strategiyanı nəşr etməyə və işləri tez həyata keçirməyə sadiqik.” Konfrans iştirakçıları isə aydınlıq, inam və davamlı siyasətin sektorda ən böyük ehtiyac olduğunu qeyd etdilər.
Böyük Britaniyada hidrogen enerjisi sahəsində atılan bu addımlar həm ekoloji, həm də iqtisadi baxımdan yeni imkanlar açır. Sektorun inkişafı sənaye, ağır nəqliyyat və uzunmüddətli enerji saxlama kimi sahələrdə dönüş nöqtəsi ola bilər.

Великобритания ускоряет развитие водородной энергетики к 2050 году
9 июля 2026 года в Великобритании прошла ежегодная конференция UK Hydrogen Energy Association. В мероприятии приняли участие лидеры отрасли, представители правительства, инвесторы и клиенты. Все отметили быстрый рост водородного сектора, растущий спрос и необходимость устойчивых инвестиций.
Энергетическая безопасность и декарбонизация — приоритеты
Генеральный директор Hydrogen Energy Association доктор Эмма Гатри подчеркнула взаимосвязь между энергетической безопасностью, устойчивостью промышленности и декарбонизацией: «Последние геополитические события вновь показали, насколько тесно связаны эти процессы». Она отметила, что важнее не конкуренция технологий, а создание интегрированной энергетической системы. По словам доктора Гатри, водород станет ключевым элементом для промышленности, тяжелого транспорта, долгосрочного хранения энергии и повышения гибкости энергосистемы.
Правительственная стратегия и инвестиции
Министр энергетики Майкл Шэнкс подтвердил значимость сектора и признал задержки с разработкой водородной стратегии: «Сектор требует устойчивости, доверия и своевременных решений». Правительство намерено активно поддерживать развитие водородной энергетики и уже выделило крупные инвестиции. Например, компания ITM получила финансирование в размере 86 миллионов фунтов стерлингов (около 190 миллионов манатов) на расширение производства электролизёров в Шеффилде.
От пилотных проектов к коммерческому запуску
На конференции отметили успешное производство низкоуглеродного водорода в Милфорд-Хейвене. Некоторые проекты в рамках Hydrogen Allocation Round (HAR1) уже достигли стадии окончательного инвестиционного решения, что свидетельствует о переходе отрасли от пилотных этапов к коммерческому развитию.
Министр Шэнкс подтвердил приверженность декарбонизации энергетической системы к 2050 году и подчеркнул вклад водорода в энергетическую безопасность и экономический рост: «Мы готовы публиковать стратегию и оперативно реализовывать проекты». Участники конференции отметили, что сектору необходимы ясность, доверие и стабильная политика.
Развитие водородной энергетики в Великобритании открывает новые экологические и экономические возможности. Этот сектор может стать точкой перелома для промышленности, тяжелого транспорта и долгосрочного хранения энергии.