Brooklyn Industry City-də e-ticarətdə inqilab: Robotlar və 700 şirkətin gücü necə dəyişir?
Nyu-Yorkun Brooklyn Sunset Park ərazisində yerləşən Industry City 35 akr sahədə 700-dən çox şirkətə ev sahibliyi edir. Burada gündəlik 8,500 işçi çalışır, illik ziyarətçi sayı isə 3.3 milyona çatır. Böyük sahəsi və güclü infrastrukturu ilə Industry City şəhərin sürətlə inkişaf edən e-ticarət və pərakəndə texnologiya sektorunun mərkəzinə çevrilib.
Highline Commerce və robot texnologiyaları
Industry City-də yerləşən Highline Commerce, 60,000 kvadrat fut sahəsi ilə əvvəlki Chelsea-dəki 27,000 kvadrat futdan böyükdür. Bu şirkət müştərilərinin sifarişlərinin təxminən 30%-ni Industry City-də yerləşən Ultra Robotics-in humanoid robotları ilə yerinə yetirir. Ultra Robotics isə bu sahədə qabaqcıl texnologiyalar təqdim edən şirkətlərdən biridir.
E-ticarətin sürətli inkişafı və gündəlik paket sayı
Nyu-Yorkda gündə 2.5 milyon paket çatdırılır ki, bu da şəhərin nəqliyyat və logistika sistemlərinə böyük təzyiq yaradır. Industry City isə bu ehtiyacı qarşılamaq üçün 50 meqavat güc və 35-dən çox internet provayderi ilə yüksək texnoloji infrastruktur təmin edir.
Müxtəlif sənaye və xidmət şirkətləri
Industry City-də Tailored Industry, Gowanus Print Lab, Alquist Robotics, Puff Media kimi innovativ şirkətlər fəaliyyət göstərir. Həmçinin, YSDS və Contanmar Shipping kimi logistika və nəqliyyat sahəsində ixtisaslaşmış müəssisələr də burada yerləşir. 50-dən çox restoran, bar və pivə zavodu işçilər və ziyarətçilər üçün sosial həyatın canlı olduğunu göstərir.
Richard Hurley, Highline Commerce-in təsisçisi və CEO-su deyir: “Nyu-York e-ticarətdə qızıl dövrünü yaşayır.” Industry City-nin baş vitse-prezidenti Jeff Fein isə vurğulayır: “Uzun müddət Nyu-Yorkda məhsul satılırdı, indi isə burada məhsul istehsal olunur.” Shopify-nin prezidenti Harley Finkelstein isə Brooklyn-i “ticarətçilər, qurucular və sahibkarlar üçün Məkkə” adlandırır.
Industry City-dəki inkişaflar minlərlə iş yerinin yaradılmasına və şəhərin e-ticarət tələbatının qarşılanmasına kömək edir. Robotların sifarişləri yerinə yetirməsi iş proseslərini sürətləndirir və insan əməyinin yükünü azaldır. Bu isə müştərilərə daha sürətli və keyfiyyətli xidmət göstərilməsinə şərait yaradır.
Industry City, Brooklyn-in iqtisadi və texnoloji inkişafında mühüm rol oynayır və şəhərin gələcəyini formalaşdırır.

Industry City в Бруклине меняет e‑коммерцию с помощью роботов и 700 компаний
В районе Сансет-Парк на юге Бруклина расположен Industry City — масштабный комплекс площадью 14 гектаров, где работают более 700 компаний. Ежедневно здесь трудятся около 8500 человек, а число посетителей достигает 3,3 миллиона в год. Благодаря развитой инфраструктуре и большому пространству Industry City стал ключевым игроком в быстрорастущем секторе электронной коммерции и розничных технологий Нью-Йорка.
Highline Commerce и внедрение робототехники
Компания Highline Commerce, расположенная в Industry City, занимает площадь 5600 квадратных метров — более чем вдвое превышающую её прежний офис в Челси. Около 30% заказов клиентов Highline обрабатываются с помощью гуманоидных роботов Ultra Robotics, одного из лидеров в области передовых робототехнических решений.
Рост e‑коммерции и нагрузка на логистику
В Нью-Йорке ежедневно доставляется около 2,5 миллиона посылок, что создает серьезное давление на транспортную и логистическую инфраструктуру города. Industry City отвечает на этот вызов, обеспечивая мощность электроснабжения в 50 мегаватт и подключение к более чем 35 интернет-провайдерам, что гарантирует высокотехнологичную поддержку операций.
Разнообразие индустрий и сервисов
В Industry City работают инновационные компании, такие как Tailored Industry, Gowanus Print Lab, Alquist Robotics и Puff Media. Также здесь расположены логистические и транспортные фирмы YSDS и Contanmar Shipping. Более 50 ресторанов, баров и пивоварен создают живую социальную атмосферу для сотрудников и посетителей.
Ричард Хёрли, основатель и генеральный директор Highline Commerce, отмечает: «Нью-Йорк переживает золотой век электронной коммерции». Вице-президент Industry City Джефф Фейн подчеркивает: «Раньше в Нью-Йорке просто продавали товары, теперь здесь их и производят». Президент Shopify Харли Финкельштейн называет Бруклин «меккой для торговцев, создателей и предпринимателей».
Развитие Industry City способствует созданию тысяч рабочих мест и удовлетворению растущих потребностей в электронной торговле. Роботы ускоряют выполнение заказов и снижают нагрузку на персонал, что позволяет клиентам получать более быстрый и качественный сервис.
Industry City играет ключевую роль в экономическом и технологическом развитии Бруклина, формируя будущее города.