Cato Milan Startapı İlk Dəfə AI Satışına 6 Milyon Avro İnvestisiya Cəlb Etdi
Milano əsilli Cato startapı dövlət tenderləri üçün süni intellekt həlləri təqdim edir və 6 milyon avro məbləğində pre-seed investisiya cəlb edib. Bu raund Keen Venture Partners tərəfindən idarə olunub, mövcud investorlar – Italian Founders Fund, Vento, Heartfelt, Moonstone, BHeroes, Alecla7 və Nova Venture də dəstək verib. Bundan əlavə, Lexroom, Sibill və Pillar şirkətlərinin təsisçiləri məlum investorlardan olub. Beləliklə, Cato-nun ümumi maliyyələşməsi 7.6 milyon avroya çatıb, şirkət 2025-ci ildə təsis olunub.
Dövlət Tenderlərinin Böyük Potensialı
Cato-nun təsisçiləri Andrea Zorzetto və Matteo Bossolini 2025-ci ildə şirkəti qurublar. İtaliyada dövlət müqavilələrinin ümumi dəyəri 2025-ci ildə 309.7 milyard avro olub və müqavilələrin sayı 7.6% artıb. Bu rəqəmlər İtaliyanın milli anti-korrupsiya orqanı ANAC tərəfindən açıqlanıb. ANAC-ın hesabatına görə, dövlət tenderlərinin rəqəmsallaşması artmasına baxmayaraq, təchizatçılar hələ də çox vaxt tender sənədlərini əl ilə yoxlayır və müraciətləri əl ilə hazırlayırlar.
Cato-nun Texnoloji Üstünlükləri
Cato 27,000-dən çox tender mənbəyini izləyir və sistemdə verilən hər bir iddia mənbə sənədinə bağlanır. Şirkət ISO 27001 sertifikatına malikdir və müştəri məlumatları ümumi məqsədli modellərin təlimində istifadə olunmur. Cato-nun əsas müştəriləri tibbi sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərdir – MOVI, Kaster Medical Technology, Favero Health Projects, Lionhealth, Respiraire, AHSI və laboratoriya təchizatçıları. 2025-ci ilin oktyabrında ilk müştərisini qazanan Cato, aprel 2025-dən etibarən müştəri sayını 30-dan 150-yə çatdırıb.
Komanda və İnnovasiya
Andrea Zorzetto əvvəlki startapı Peoplerank-ı 2025-ci ilin aprelində bağlamışdı. Üç ay sonra o və Matteo Bossolini Cato-nu quraraq sürətlə inkişaf etdirdilər. Cato komandası Amazon Business-dan Luisa Gamba-nı işə götürüb, həmçinin Avvista.ai startapını pre-seed mərhələsində alıb. Bu addımlar şirkətin təcrübəsini və bazar mövqeyini gücləndirib.
İtaliya Startap Ekosistemində Yeni Dalğa
2026-cı ilin ilk yarısında İtaliyada startaplar 813 milyon avro investisiya cəlb edib. Cato kimi süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər dövlət tenderlərinin rəqəmsallaşmasına və şəffaflığın artırılmasına töhfə verir. ANAC-ın hesabatına görə, 2025-ci ildə 175,000 şirkət yoxlanılıb və 4 milyon sertifikat verilib.
Cato-nun uğuru İtaliya dövlət müqavilələrinin rəqəmsallaşması və süni intellektin tətbiqi sahəsində yeni imkanlar açır. Bu, həm bizneslər, həm də dövlət üçün daha şəffaf və effektiv tender prosesləri deməkdir.

Cato Milan привлек 6 млн евро для ИИ в государственных тендерах
Миланский стартап Cato привлек 6 миллионов евро инвестиций на разработку решений с искусственным интеллектом для государственных закупок. Раунд возглавила Keen Venture Partners, а также поддержали существующие инвесторы — Italian Founders Fund, Vento, Heartfelt, Moonstone, BHeroes, Alecla7 и Nova Venture. Среди инвесторов также основатели компаний Lexroom, Sibill и Pillar. Общий объем финансирования Cato достиг 7,6 миллиона евро. Стартап был основан в 2025 году.
Потенциал рынка государственных закупок в Италии
Основатели Cato, Андреа Зорцетто и Маттео Боссолини, создали компанию в 2025 году. По данным национального антикоррупционного органа ANAC, объем государственных контрактов в Италии в 2025 году составил 310 миллиардов евро, а количество тендеров выросло на 7,6%. Несмотря на цифровизацию, поставщики по-прежнему часто проверяют документы вручную и готовят заявки без автоматизации.
Технологические преимущества Cato
Платформа Cato отслеживает более 27 тысяч тендерных источников, связывая каждое заявление с оригинальным документом. Компания сертифицирована по ISO 27001, а данные клиентов не используются для обучения общих моделей ИИ. Основные клиенты — компании из медицинской сферы: MOVI, Kaster Medical Technology, Favero Health Projects, Lionhealth, Respiraire, AHSI и поставщики лабораторного оборудования. С момента первого клиента в октябре 2025 года число заказчиков выросло с 30 до 150.
Команда и стратегические приобретения
Андреа Зорцетто ранее закрыл стартап Peoplerank в апреле 2025 года. Через три месяца он вместе с Маттео Боссолини основал Cato и быстро развил проект. В команду был приглашен Луиза Гамба из Amazon Business, а также приобретен стартап Avvista.ai на стадии pre-seed. Эти шаги усилили опыт и позиции компании на рынке.
Новая волна в итальянской стартап-экосистеме
В первой половине 2026 года итальянские стартапы привлекли 813 миллионов евро инвестиций. Компании, работающие с искусственным интеллектом, как Cato, способствуют цифровизации государственных закупок и повышению прозрачности. По данным ANAC, в 2025 году проверкам подверглись 175 тысяч компаний, выдано 4 миллиона сертификатов.
Успех Cato открывает новые возможности для цифровизации государственных контрактов и применения ИИ в Италии. Это улучшит прозрачность и эффективность тендерных процедур как для бизнеса, так и для государства.