Blokçeynlə sərhədlərarası HKD ödənişləri: 大华银行 və 汇丰银行 ilk addımı atdı
大华银行 və HSBC bankları Swift-in blokçeyn platformasında HKD valyutasında sərhədlərarası ödənişlərə başlayıb. 大华银行 bu xidməti Singapurda ilk tətbiq edən bankdır.
Gecə, həftəsonu və bayramlarda ödəniş imkanı
Ənənəvi bank əməliyyatlarının məhdud olduğu vaxtlarda belə, bu platforma vasitəsilə ödənişlər fasiləsiz həyata keçirilir. Bu, şirkətlər üçün böyük rahatlıqdır, çünki çoxvalyutalı və sərhədlərarası əməliyyatlar artıq vaxt məhdudiyyətindən asılı deyil.
İlk mərhələdə 17 bank platformada
Swift iyul ayında bu blokçeyn platformasının ilkin istifadəsini elan edib. Hal-hazırda 17 bank, o cümlədən 大华银行, HSBC, 星展集团, 华侨银行 və 渣打银行 əməliyyat aparmağa hazırdır. Lakin əməliyyatlar hələlik yalnız HKD valyutasında həyata keçirilir.
Gələcək planlar: SGD və USD əməliyyatları
大华银行 sentyabr ayında digər banklarla birlikdə SGD və USD valyutalarında da əməliyyatlar aparmağı planlaşdırır. Bu isə platformanın əhatə dairəsini genişləndirəcək və daha çox şirkət üçün əlçatan olacaq.
Əməliyyat detalları hələ açıqlanmır
Banklar əməliyyatların məbləği, vaxtı, xərcləri və müştəri iştirakının necə olacağı barədə məlumat verməyib. Həmçinin, xidmətin şirkətlər üçün nə qədər vaxt və xərc qənaəti yaradacağı hələlik məlum deyil.

大华银行 и HSBC запустили блокчейн-платформу для платежей в HKD
大华银行 и HSBC начали использовать блокчейн-платформу Swift для проведения трансграничных платежей в гонконгских долларах (HKD). 大华银行 стала первым банком в Сингапуре, внедрившим эту технологию.
Платежи без ограничений по времени
Платформа позволяет проводить операции даже в ночное время, выходные и праздничные дни, когда традиционные банковские системы обычно не работают. Это значительно упрощает расчёты для компаний, которым важна скорость и доступность международных платежей.
На старте — 17 банков
В июле Swift объявил о запуске блокчейн-платформы, на которой уже готовы работать 17 банков, включая 大华银行, HSBC, 星展集团, 华侨银行 и 渣打银行. Пока что операции доступны только в HKD.
Расширение валютного покрытия
В сентябре 大华银行 планирует вместе с другими участниками платформы начать проводить платежи в сингапурских долларах (SGD) и долларах США (USD). Это расширит возможности платформы и сделает её более привлекательной для бизнеса.
Детали операций пока не раскрыты
Банки не разглашают информацию о лимитах сумм, времени проведения транзакций, комиссиях и участии клиентов в процессе. Также неизвестно, насколько новая система позволит компаниям экономить время и средства.
Новое решение демонстрирует, как блокчейн меняет подход к международным расчетам, делая их более гибкими и доступными в любое время.