Jonny Kim NASA-dan ayrılır: Kosmos qəhrəmanı hərbi xidmətə niyə qayıdır?
42 yaşlı Jonny Kim NASA-dakı doqquz illik fəaliyyətini bu gün, 27 avqust 2026-cı ildə başa vurur. 2017-ci ildə NASA-nın 22-ci astronavt sinfinə seçilən Kim, aprel 2025-ci ildə Soyuz kosmik gəmisilə Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya (BKS) yola düşüb və 245 gün orada qalıb. Dekabr ayında Qazaxıstan səhrasında Yerə qayıdan Kim indi hərbi xidmətinə qayıdır.
Hərbi qəhrəmanlıqdan kosmosa
Kim yalnız NASA astronavtı deyil, həm də Harvard Tibb Məktəbini bitirmiş həkim, ABŞ dəniz aviatoru və Navy SEAL komandası üzvüdür. O, 100-dən çox döyüş əməliyyatında iştirak edib və Silver Star, Bronze Star with Combat 'V' kimi yüksək hərbi medallarla təltif olunub. Bu zəngin təcrübə onun kosmos missiyalarında da önəmli rol oynayıb.
Kosmosda rekordlar və elmi təcrübələr
Kim, Sergey Ryzhikov və Alexey Zubritsky ilə birlikdə 3 920 dəfə Yer ətrafında dövrə vurub, təxminən 104 milyon mil (167 milyon kilometr) məsafə qət ediblər. Bu müddətdə müxtəlif elmi təcrübələr apararaq, texnologiyanın inkişafına və kosmos tədqiqatlarına töhfə verib. Houstondakı Johnson Space Center-in direktoru Vanessa Wyche onun təsirini yüksək qiymətləndirərək bildirib: “Jonny agentliyin ayrılmaz hissəsi olub və onun ölçüyəgəlməz təsiri gələcək nəsillərə də sirayət edəcək.”
İnsanlıq və xidmət nümunəsi
Kim öz xidmətini belə ifadə edib: “Kosmosun kəşfi və NASA-da xidmət ömrümün ən böyük şərəfi olub. Karyeram boyunca öyrəndim ki, missiyalardan, təlimlərdən və texnikadan əlavə, uğurun əsası insanlardır. Onlar bizim ən böyük sərvətimizdir və sevgi ilə liderlik etmək mümkün olmayanı mümkün edir.” İndi o, hərbi xidmətə qayıdaraq, dəniz aviatorluğu təlimlərini davam etdirəcək və karyerasının növbəti mərhələsinə başlayacaq.
Jonny Kim-in hekayəsi həm texnologiya, həm də insan ruhunun gücünü birləşdirir. Onun kosmosda qazandığı təcrübə və hərbi xidmətə dönməsi gələcəkdə insanlıq üçün yeni imkanların açılmasına işıq tutur.

Астронавт Джонни Ким покидает NASA и возвращается в армию
42-летний Джонни Ким официально покидает NASA 27 августа 2026 года после девяти лет службы. В 2017 году он был выбран в 22-й набор астронавтов NASA. В апреле 2025 года Ким отправился на Международную космическую станцию (МКС) на корабле «Союз» и провёл на орбите 245 дней. В декабре он вернулся на Землю в казахстанской степи и теперь возвращается к военной службе.
От военного героя к космическому исследователю
Джонни Ким — не только астронавт NASA, но и выпускник Гарвардской медицинской школы, военно-морской летчик и член элитного подразделения Navy SEAL. За время службы он участвовал более чем в 100 боевых операциях и был награждён такими высокими военными орденами, как Silver Star и Bronze Star с боевой «V». Этот опыт сыграл важную роль в его космических миссиях.
Рекорды на орбите и научные эксперименты
Вместе с Сергеем Рыжиковым и Алексеем Зубрицким Ким совершил 3920 витков вокруг Земли, преодолев около 167 миллионов километров. За это время они провели множество научных экспериментов, способствующих развитию технологий и космических исследований. Директор Космического центра имени Джонсона в Хьюстоне Ванесса Уайч высоко оценила вклад Кима: «Джонни был неотъемлемой частью агентства, и его влияние будет ощущаться ещё многими поколениями».
Человек и служение
Сам Ким описывает свою службу так: «Исследование космоса и работа в NASA — величайшая честь в моей жизни. За годы карьеры я понял, что успех зависит не только от миссий, тренировок и технологий, но и от людей. Они — наше главное богатство, и только благодаря любви и лидерству возможно невозможное». Сейчас он возвращается к военной службе, продолжая тренировки как военно-морской летчик и начиная новый этап своей карьеры.
История Джонни Кима объединяет силу технологий и человеческого духа. Его опыт в космосе и возвращение в армию открывают новые перспективы для будущих достижений человечества.