EnSilica peyk çiplərində 1.7 milyon avroluq böyük irəliləyiş əldə etdi
Avropanın peyk rabitəsi sektorunda fəaliyyət göstərən EnSilica şirkəti 10 ay davam edəcək yeni layihə üçün 1,7 milyon avroluq (təxminən 3,3 milyon AZN) müqavilə imzalayıb. Layihə çərçivəsində peyk rabitəsi üçün xüsusi inteqrasiya edilmiş sxemlərin (ASIC) sistem arxitekturası, qabaqcıl siqnal emalı alqoritmləri və işlək demonstrator hazırlanacaq. Bu, şirkətin Avropa peyk sənayesi ilə əlaqələrini gücləndirmək və texniki imkanlarını dərinləşdirmək məqsədi daşıyır.
5G və peyk rabitəsinin birləşməsi
EnSilica həmçinin Avropa İttifaqının IRIS² peyk qrupunun istifadəçi terminal texnologiyasını inkişaf etdirən 5G-aNTeNna konsorsiumuna qoşulub. Bu layihədə şirkət peyk istifadəçi terminalları üçün tətbiqə xüsusi standart məhsullar (ASSP) təqdim edəcək. Beləliklə, EnSilica peyk yük texnologiyasından yer seqmentinə keçərək Avropanın suveren peyk rabitə şəbəkəsinin torpaq hissəsində də iştirakını genişləndirir. Bu təşəbbüs şirkəti 5G qeyri-yerüstü şəbəkə (5G-NTN) bazarından faydalanmağa hazırlaşdırır.
EnSilica-nın baş icraçı direktoru İan Lankshear bildirib: “5G-aNTeNna konsorsiumunda iştirakımız peyk rabitəsi silikon texnologiyaları sahəsində işimizin təbii davamıdır və digər Avropa tərəfdaşları ilə əməkdaşlığımızı gücləndirir. Peyk şəbəkələri 5G-NTN xidmətlərinin geniş yayılmasına doğru irəlilədikcə, kompakt və elektron idarə olunan istifadəçi terminalları həyati əhəmiyyət kəsb edəcək. Bizim əsas diqqətimiz bu sistemləri yüksək həcmdə istehsal üçün mümkün edən yarımkeçirici texnologiyaların inkişafına yönəlib.”
Maliyyə vəziyyəti və risklər
Bununla belə, EnSilica-nın maliyyə göstəriciləri zəifdir. Şirkətin gəlirləri azalır, davamlı zərərlər verir və sərbəst pul axını zəifləyib. Bu səbəbdən səhmlərin qiymətində qısa müddətli dəyişkənlik riski mövcuddur. Lakin texniki göstəricilər son aylarda yaxşılaşma meyli göstərir ki, bu da şirkətin gələcəkdə mövqeyini möhkəmləndirə biləcəyinə işarədir.

EnSilica получила контракт на 1,7 млн евро для разработки спутниковых чипов
Европейская компания EnSilica, специализирующаяся на спутниковой связи, подписала контракт стоимостью 1,7 млн евро на реализацию проекта сроком 10 месяцев. В рамках проекта будет разработана системная архитектура специализированных интегральных схем (ASIC), передовые алгоритмы обработки сигналов и рабочий демонстратор для спутниковой связи. Это позволит укрепить позиции компании в европейской спутниковой отрасли и расширить технические возможности.
Интеграция 5G и спутниковой связи
EnSilica также вошла в консорциум 5G-aNTeNna, который занимается развитием пользовательских терминалов для спутниковой группы ЕС IRIS². В проекте компания представит специализированные стандартные продукты (ASSP) для спутниковых пользовательских терминалов. Таким образом, EnSilica расширяет своё присутствие с космического сегмента на наземный, участвуя в создании суверенной европейской спутниковой сети. Эта инициатива готовит компанию к работе на рынке 5G-сетей с нестационарными наземными элементами (5G-NTN).
Генеральный директор EnSilica Иан Лэнкшир отметил: «Участие в консорциуме 5G-aNTeNna — естественное продолжение нашей работы в области спутниковых кремниевых технологий и укрепление сотрудничества с европейскими партнёрами. По мере развития спутниковых сетей и распространения 5G-NTN компактные и электронно управляемые пользовательские терминалы станут критически важными. Мы сосредоточены на разработке полупроводниковых технологий, которые позволят масштабировать производство таких систем».
Финансовое состояние и риски
Несмотря на технологические успехи, финансовые показатели EnSilica остаются слабыми. Компания демонстрирует снижение выручки, устойчивые убытки и ослабление свободного денежного потока. Это создаёт риск краткосрочной волатильности акций. Однако технические индикаторы последних месяцев показывают тенденцию к улучшению, что может свидетельствовать о возможности укрепления позиций компании в будущем.