Friedrich Merz: Kabinetdə Sürətli İslahatlar Zamanı Gəlir!
Almaniya kansleri Friedrich Merz 25 avqust 2026-cı il tarixində Brandenburgda, Schloss Neuhardenbergdə kabinet üzvlərini iki günlük iclasda bir araya gətirdi. İclasın əsas mövzusu ölkənin rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi və sürətli islahatların həyata keçirilməsi oldu.
Almaniyanın sənaye gücü və rəqabət qabiliyyəti
Merz kabinet üzvlərinə müraciət edərək, sürətli islahat işlərinə səslədi. Kansler vurğuladı ki, Almaniya qiymət baxımından rəqabət qabiliyyətini qoruyub saxlamalıdır. O, ölkənin süni intellekt dövründə də güclü sənaye ölkəsi olaraq qalmasını arzulayır.
Yeni Kanzleramtschefin və hökumətin prioritetləri
Merz, yeni Kanzleramtschefin Nina Warken ilə sıx əməkdaşlıq edir. Warken payızda çox işlərin görüləcəyini qeyd etdi. Hökumət bürokratiyanın azaldılması, əməkhaqqı və enerji xərclərinin optimallaşdırılması üzərində işləyir. Yay fasiləsindən əvvəl pensiya sistemi və rəqəmsallaşma sahəsində bir neçə islahat qəbul edilib, lakin hələ qanun layihələrinə çevrilməyib.
İqlim dəyişikliyi və siyasi müzakirələr
SPD rəhbərliyində olan nazirliklər yeni iqlim tədbirləri hazırlayıb. Merz iqlim dəyişikliyi ilə bağlı tədbirləri kabinet iclasında müzakirə edəcəyini və skeptiklərə qarşı sərt mövqe sərgilədiyini bildirdi. O, yay tətilindən sonra Şimali Reyn-Vestfaliyadakı meşə yanğınını ziyarət edərək, iqlim məsələlərinin ciddiliyini vurğuladı: “Biz iqlim dəyişikliyini dayandırmalı və ölkəmizi onun nəticələrinə uyğunlaşdırmalıyıq.”
Seçkilər və siyasi vəziyyət
Almaniyada yaxın vaxtlarda bir neçə əyalət seçkisi keçiriləcək. Sachsen-Anhalt və Mecklenburg-Vorpommern yeni parlament seçəcək, Berlin isə yeni Abgeordnetenhaus seçkisinə hazırlaşır. AfD partiyası bəzi əyalətlərdə önə keçib, Berlin isə Sol Partiyanın üstünlüyü ilə seçilir. CDU isə bəzi yerlərdə geridə qalır.
Merz kabinet üzvlərinə payızda çox işlərin görüləcəyini xatırlatdı. Hökumət sürətli və effektiv islahatlarla Almaniyanın həm sənaye gücünü qorumaq, həm də iqlim çağırışlarına cavab vermək niyyətindədir. İslahatların qanun layihələrinə çevrilməsi üçün konkret tarixlər açıqlanmasa da, hökumətin irəliləyişə can atdığı aydındır.

Фридрих Мерц призвал к быстрому проведению реформ в правительстве
Канцлер Германии Фридрих Мерц 25 августа 2026 года собрал членов кабинета в замке Нойхарденберг в Бранденбурге на двухдневное совещание. Главной темой стало укрепление конкурентоспособности страны и ускорение реформ.
Промышленная мощь и конкурентоспособность Германии
Обращаясь к членам кабинета, Мерц подчеркнул необходимость оперативных реформ. Он отметил, что Германия должна сохранять конкурентоспособность по цене и оставаться сильной индустриальной державой в эпоху искусственного интеллекта.
Новые приоритеты правительства и роль Канцлера по делам кабинета
Канцлер тесно сотрудничает с новой руководительницей Канцелярии Ниной Варкен. Она заявила, что осенью предстоит выполнить много задач. Правительство работает над сокращением бюрократии, оптимизацией расходов на зарплаты и энергию. До летних каникул были приняты несколько реформ в пенсионной системе и цифровизации, но они пока не оформлены в законопроекты.
Изменение климата и политические дискуссии
Министерства под руководством СДПГ разработали новые меры по климату. Мерц сообщил, что обсудит их на заседании кабинета и займет жесткую позицию против скептиков. После летних каникул канцлер посетил лесные пожары в Северном Рейне-Вестфалии, подчеркнув серьёзность климатических проблем: «Мы должны остановить изменение климата и адаптировать страну к его последствиям».
Выборы и политическая ситуация
В ближайшее время в Германии пройдут выборы в нескольких землях. Саксония-Анхальт и Мекленбург-Передняя Померания изберут новые парламенты, а Берлин готовится к выборам в Палату депутатов. Партия AfD лидирует в некоторых землях, в Берлине — преимущество у Левой партии, а ХДС отстает в ряде регионов.
Мерц напомнил членам кабинета, что осенью предстоит много работы. Правительство намерено с помощью быстрых и эффективных реформ сохранить промышленный потенциал Германии и ответить на вызовы климата. Хотя конкретные сроки для превращения реформ в законопроекты пока не объявлены, очевидно, что власти стремятся к прогрессу.