Geosystems Hellas: Kosmik Məlumatlarla Sərhəd və Fəlakət Nəzarətində İnqilab
Yunanıstanın aparıcı geosəviyyə şirkəti Geosystems Hellas süni intellektlə Yer müşahidəsini birləşdirərək, Yunanıstan, Kipr və Avropada sərhəd və təbii fəlakət nəzarətini gücləndirir. Şirkət çoxorbitli peyk konstellasiyalarından toplanan multispektral və SAR məlumatlarını emal edən Golden Twins platforması ilə fərqlənir.
Golden Twins: Yanğın, sel və dəniz nəzarəti üçün inteqrasiya olunmuş platforma
Golden Twins platforması ESA-nın InCubed proqramı çərçivəsində hazırlanıb və yanğın, sel, dəniz nəzarəti kimi həyati əhəmiyyətli xidmətlər təklif edir. Bu platforma çoxmissiyalı Yer müşahidəsi məlumatlarını birləşdirərək real vaxtda təhlükələri izləməyə imkan verir. Golden Twins-in xidmətləri arasında yanğın təhlükəsi qiymətləndirilməsi, yanğın sahələrinin xəritələşdirilməsi, selin əhatə dairəsi və dərinliyi, gəmi aşkarlanması, qaranlıq gəmi fəaliyyəti və neft sızması kimi risklərin monitorinqi var.
THEIA layihəsi: Copernicus Təhlükəsizlik Xidmətlərinin inkişafı
Geosystems Hellas Horizon Europe proqramı çərçivəsində 30 ay davam edən THEIA layihəsini koordinasiya edir. Bu layihə Copernicus Təhlükəsizlik Xidmətlərini inkişaf etdirərək məcburi əhali köçü və sərhəd nəzarətini izləyir. THEIA layihəsi süni intellekt, radio tezlikli (RF) və Avtomatik İdentifikasiya Sistemi (AIS) kimi qabaqcıl texnologiyaları inteqrasiya edir və Avropa üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
Peşəkar komanda və geniş fəaliyyət sahəsi
Şirkətin multidissiplinar komandası həm kommersiya, həm də Avropa maliyyələşdirilən layihələrdə aktiv iştirak edir. Geosystems Hellas CEO-su Vasiliki (Betty) Charalampopoulou bildirir ki, “Məqsədimiz kosmik məlumatları etibarlı geosəviyyə kəşfiyyatına çevirməkdir.”
Geosystems Hellas-ın fəaliyyəti sərhəd təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, təbii fəlakətlərə qarşı qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinə imkan yaradır. Bu, həm təhlükəsizliyi, həm də insan həyatının qorunmasını təmin edir. Şirkətin innovativ yanaşması Avropada kosmik texnologiyaların tətbiqində yeni standartlar müəyyən edir.

Geosystems Hellas меняет контроль границ и стихий с помощью космоса
Греческая компания Geosystems Hellas объединяет искусственный интеллект и спутниковое наблюдение для усиления контроля границ и мониторинга природных катастроф в Греции, на Кипре и в Европе. Их платформа Golden Twins обрабатывает мультиспектральные и радиолокационные данные с нескольких спутниковых созвездий.
Golden Twins: комплексный сервис для пожаров, наводнений и морского контроля
Разработанная в рамках программы ESA InCubed, платформа Golden Twins предлагает жизненно важные услуги: оценку пожарной опасности, картографирование очагов возгорания, мониторинг зон и глубины наводнений, обнаружение судов, выявление скрытой судоходной активности и контроль за разливами нефти. Она объединяет данные с разных миссий спутников в режиме реального времени, позволяя оперативно реагировать на угрозы.
Проект THEIA: развитие служб безопасности Copernicus
Geosystems Hellas координирует 30-месячный проект THEIA в рамках программы Horizon Europe. THEIA совершенствует службы безопасности Copernicus, отслеживая миграционные потоки и контроль границ. Проект интегрирует ИИ, радиочастотные технологии и систему автоматической идентификации судов (AIS), что имеет стратегическое значение для Европы.
Профессиональная команда и широкий спектр деятельности
Мультидисциплинарная команда компании активно участвует как в коммерческих, так и в европейских грантовых проектах. Генеральный директор Вассилики (Бетти) Харалампопулу отмечает: «Наша цель — превращать космические данные в надежную геопространственную разведку».
Влияние на жизнь людей и перспективы развития
Деятельность Geosystems Hellas повышает безопасность границ и способствует превентивным мерам против природных катастроф. Это укрепляет безопасность и защищает жизни людей. Инновационный подход компании задает новые стандарты применения космических технологий в Европе.