Google DeepMind Avropanın 15 Robotika Startapını İnnovasiya Üçün Necə Dəstəkləyir?
Google DeepMind Avropanın 15 robotika startapını seçərək onlara 3 ay müddətində intensiv mentorluq və texniki dəstək təqdim edir. Bu akselerator proqramı erkən mərhələli şirkətlərə süni intellekti əsas məhsullarına inteqrasiya etməkdə kömək edir.
Startaplar süni intellektlə fiziki problemləri həll edir
Seçilmiş startaplar Google-un AI texnologiyalarına və robotika modellərinə çıxış əldə edir. Mentorlar mürəkkəb tədqiqatları real robotika tətbiqlərinə çevirərək səhiyyə, istehsalat, iqlim və digər sahələrdə innovativ həllər yaradırlar. Bu proqram fiziki dünyada qarşıya çıxan böyük problemlərin robotika vasitəsilə həllinə yönəlib.
Avropanın müxtəlif ölkələrindən 15 startap
Norveçdən 3D-Components AS metal 3D çapı və robotik qaynaq işlərini avtomatlaşdırır. Yunanıstanın Acumino şirkəti hardware-agnostik fiziki AI inkişaf etdirir. Rumıniyanın Adapta Robotics insan toxunuşunu təkrarlayan fiziki AI yaradır. Böyük Britaniyada AUAR tikinti sahələrində robotik MikroFabrikalar qurur, Danu Robotics tullantıların avtomatlaşdırılmış çeşidlənməsini həyata keçirir, Extend Robotics isə teleoperasiya proqram təminatı təqdim edir. Fransanın Bubble Robotics sualtı və səth robotları istehsal edir, ROBEAUTE neyrocərrahiyyə üçün mikrorobotlar inkişaf etdirir.
Almaniyanın Deltia GmbH istehsal xəttini rəqəmsallaşdırır, İsveçrənin Embodied AI teleoperasiya olunan humanoid robotlar yaradır, Forgis maşınları başa düşən AI agentləri inkişaf etdirir. İtaliyanın Generative Bionics fiziki AI əsasında humanoid robotlar yaradır, Danimarkanın Qualia robotik əsas modellərin tətbiqini asanlaşdırır. İsveçin Staer şirkəti 3D məkan modelləri yaradır, Touchlab isə Böyük Britaniyada robotlara yüksək qətnaməli toxunuş hissi verən "e-dəri" hazırlayır.
Mentorluq və texniki dəstəyin əhəmiyyəti
Proqramın mentorları startapların texniki və məhsul rəhbərliyi sahəsində inkişafına dəstək verir. Bu, şirkətlərin süni intellekti real dünya tətbiqlərinə çevirməsinə imkan yaradır. Google DeepMind-un dəstəyi ilə startaplar innovasiyaları sürətləndirir və bazarda rəqabət qabiliyyətlərini artırırlar.
Fiziki dünyada dəyişiklik yaradan robotika
Bu akselerator proqramı Avropanın müxtəlif ölkələrindən gələn startapların fiziki dünyada qarşıya çıxan çətinlikləri robotika vasitəsilə həll etməsinə şərait yaradır. İnsanların gündəlik həyatına və sənayenin gələcəyinə təsir edən bu təşəbbüs texnologiyanın insan həyatını yaxşılaşdırmaq potensialını ortaya qoyur.

Google DeepMind поддерживает 15 европейских стартапов в робототехнике
Google DeepMind отобрал 15 стартапов из Европы и предоставляет им трёхмесячную программу интенсивного менторства и технической поддержки. Цель — помочь молодым компаниям интегрировать искусственный интеллект в свои продукты.
Стартапы решают реальные задачи с помощью ИИ и робототехники
Участники программы получают доступ к передовым AI-технологиям и робототехническим моделям Google. Менторы помогают трансформировать сложные исследования в практические решения для здравоохранения, промышленности, экологии и других сфер. Программа направлена на преодоление физических вызовов с помощью робототехники.
15 стартапов из разных стран Европы
Норвежская компания 3D-Components AS автоматизирует 3D-печать металла и роботизированную сварку. Греческий Acumino разрабатывает аппаратно-независимый физический ИИ. Румынская Adapta Robotics создаёт физический ИИ, имитирующий человеческое прикосновение. В Великобритании AUAR строит роботизированные микрофабрики на стройках, Danu Robotics занимается автоматизированной сортировкой отходов, а Extend Robotics предлагает программное обеспечение для телеоперации.
Французская Bubble Robotics производит подводных и наземных роботов, а ROBEAUTE разрабатывает микророботов для нейрохирургии. Немецкая Deltia GmbH цифровизирует производственные линии, швейцарская Embodied AI создаёт телеуправляемых гуманоидных роботов, а Forgis разрабатывает ИИ-агентов для управления машинами.
Итальянская Generative Bionics создаёт гуманоидных роботов на базе физического ИИ, датская Qualia упрощает применение робототехнических моделей, шведская Staer занимается 3D-моделированием пространств, а британская Touchlab разрабатывает «электронную кожу» с высоким разрешением для роботов.
Значение менторства и технической поддержки
Менторы программы помогают стартапам развивать технические навыки и управленческие компетенции, что позволяет компаниям эффективно внедрять ИИ в реальные продукты. Поддержка Google DeepMind ускоряет инновации и повышает конкурентоспособность на рынке.
Робототехника меняет физический мир
Этот акселератор объединяет стартапы из разных стран Европы для решения сложных задач физического мира с помощью робототехники. Проекты влияют на повседневную жизнь людей и будущее промышленности, демонстрируя потенциал технологий для улучшения качества жизни.