Məqalələri dinləyə bilərsizGoogle Gemini for Science: Elm sahəsində yeni dövr
Google elmi tədqiqatların sürətini artırmaq üçün Gemini for Science adlı yeni alətlər toplusunu təqdim edib. Bu platforma Google Labs-da üç əsas təcrübə alətindən ibarətdir və tədqiqatçıların işini kökündən dəyişmək məqsədi daşıyır.
Hipotezlərin yaradılması və qiymətləndirilməsi
Co-Scientist adlı alət hipotezlərin yaradılması üçün nəzərdə tutulub. O, çoxagentli “ideya turniri” vasitəsilə müxtəlif hipotezləri yaradır, müzakirə edir və qiymətləndirir. Bu prosesdə iddialar ciddi şəkildə yoxlanılır və kliklənə bilən istinadlarla dəstəklənir. Bu, tədqiqatçılara daha sürətli və effektiv qərarlar verməyə imkan yaradır.
Hesablama tədqiqatında AlphaEvolve və ERA
AlphaEvolve və ERA (Empirical Research Assistance) alətləri minlərlə kod variantını paralel şəkildə yaradır və qiymətləndirir, beləliklə hesablama tədqiqatlarını optimallaşdırır. Bu alətlər sayəsində tədqiqatçılar mürəkkəb sahələrdə, məsələn, günəş proqnozlaşdırılması və epidemiologiyada, yeni modelləşdirmə yanaşmalarını daha sürətli sınaya bilirlər.
Elmi ədəbiyyatın təhlili üçün NotebookLM
NotebookLM aləti elmi məqalələri axtarır, nəticələri cədvəllərdə strukturlaşdırır və tədqiqatçılara məlumatları daha asan başa düşməkdə kömək edir. Literature Insights tədqiqat boşluqlarını və yeni imkanları aşkar edir, beləliklə elmi yeniliklərə yol açır.
Müəssisələr və institutlarla əməkdaşlıq
Google Cloud bu alətləri müəssisələr üçün təqdim edir. Məsələn, BASF AlphaEvolve ilə təchizat zəncirlərini optimallaşdırır, Klarna isə maşın öyrənmə modellərini təkmilləşdirir. Daiichi Sankyo, Bayer Crop Science və ABŞ Milli Laboratoriyaları Co-Scientist-dən istifadə edərək tədqiqatlarını sürətləndirirlər.
Dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq
Google 100-dən çox tədqiqat institutu ilə əməkdaşlıq edir. Stanford Universiteti ilə qaraciyər fibrozunun öyrənilməsi, Imperial College London ilə antimikrob müqavimətinin araşdırılması, The Crick Institute ilə isə çoxillik layihələr həyata keçirilir.
Elm və texnologiyanın gələcəyi
Science Skills platforması 30-dan çox əsas həyat elmləri bazasını və alətlərini birləşdirir, o cümlədən UniProt, AlphaFold Database, AlphaGenome API və InterPro. Bu platforma nadir genetik xəstəliklər üzrə yeni nəticələr əldə etməyə imkan verir və elmi tədqiqatların sürətini artırır.
Google-un Gemini for Science alətləri elmi tədqiqatları daha əlçatan və sürətli edir. Bu yeniliklər tədqiqatçılara daha dərin analiz və daha sürətli nəticələr əldə etməyə şərait yaradır, gələcəyin elmi nailiyyətlərinə yol açır.

Google представил Gemini for Science — новый этап в научных исследованиях
Google запустил платформу Gemini for Science, которая призвана ускорить научные исследования и изменить подход к работе учёных. В основе проекта — три ключевых инструмента, разработанных в Google Labs.
Создание и оценка гипотез с Co-Scientist
Co-Scientist помогает создавать и проверять гипотезы с помощью многоагентного «турнира идей». Инструмент генерирует, обсуждает и оценивает различные гипотезы, подкрепляя их кликабельными ссылками на источники. Это позволяет исследователям принимать решения быстрее и эффективнее.
Оптимизация вычислительных исследований с AlphaEvolve и ERA
AlphaEvolve и ERA (Empirical Research Assistance) автоматически создают и оценивают тысячи вариантов кода параллельно, что ускоряет вычислительные исследования. Эти инструменты особенно полезны в сложных областях, таких как прогнозирование солнечной активности и эпидемиология, позволяя быстрее тестировать новые модели.
Анализ научной литературы с NotebookLM
NotebookLM облегчает поиск и структурирование научных публикаций, представляя результаты в виде таблиц. Модуль Literature Insights выявляет пробелы в исследованиях и новые возможности, открывая путь для научных инноваций.
Сотрудничество с компаниями и институтами
Google Cloud предлагает эти инструменты бизнесу. BASF использует AlphaEvolve для оптимизации цепочек поставок, Klarna — для улучшения моделей машинного обучения. Daiichi Sankyo, Bayer Crop Science и национальные лаборатории США применяют Co-Scientist для ускорения исследований.
Партнёрство с ведущими научными центрами мира
Google сотрудничает более чем с 100 научными институтами. Среди них — Стэнфордский университет (исследование фиброза печени), Империал Колледж Лондона (антибиотикорезистентность) и Институт Крика (многолетние проекты).
Будущее науки и технологий
Платформа Science Skills объединяет более 30 ключевых баз данных и инструментов, включая UniProt, AlphaFold Database, AlphaGenome API и InterPro. Она помогает получать новые данные по редким генетическим заболеваниям и ускоряет научные открытия.
Инструменты Gemini for Science делают научные исследования доступнее и эффективнее, открывая новые возможности для глубокого анализа и быстрого получения результатов, что способствует развитию науки будущего.