Süni İntellektlə Enerji Şəbəkələrində İnqilab: Gridsight Nəyi Dəyişir?
2020-ci ildə Sidneydə yaradılan Gridsight, enerji şəbəkələrinin idarə olunması üçün süni intellekt əsaslı platforma təqdim edir. Bu platforma şəbəkənin tutumunu real vaxt rejimində izləyərək, mövcud imkanları maksimum dərəcədə istifadə etməyə kömək edir.
36 milyon avstraliya dolları məbləğində Series B investisiya
Gridsight son investisiya raundunda 36 milyon avstraliya dolları (təxminən 52 milyon AZN) məbləğində Series B investisiya aldı. Bu raund Insight Partners tərəfindən idarə olunub, həmçinin Galvanize, Airtree, Energy Transition Ventures və Aera VC kimi investorlar da iştirak ediblər. 16 ay əvvəl şirkət 7,5 milyon ABŞ dolları (təxminən 13 milyon AZN) məbləğində Series A investisiya almışdı.
Günəş enerjisində ikiqat artım və 600 MW əlavə güc
Endeavour Energy Gridsight platformasından istifadə edərək, müştərilərin evlərində günəş enerjisi ixrac gücünü 5 kVt-dan 10 kVt-a qaldırıb. Bu proqramın dəyəri 100 milyon ABŞ dollarından çoxdur və şəbəkəyə əlavə 600 MW günəş enerjisi gücü əlavə etməyə imkan verir. Endeavour Energy-nin CEO-su Danny Cooper 2021-ci ildən bəri Gridsight-ı strateji tərəfdaş kimi qiymətləndirir.
Şəbəkə tutumunun bərabərsizliyi və optimallaşdırılması
Gridsight platforması göstərir ki, şəbəkə tutumunun təxminən üçdə üçdə ikisi istifadə olunmur və bu göstərici yer, zaman və mövsümə görə dəyişir. CEO Brendan Banfield bildirir ki, “Şəbəkənin tutum problemi bərabər deyil, dinamik və coğrafi cəhətdən fərqlidir.” O əlavə edir: “Platformamız şəbəkə tutumunu ölçməyə, müştəriləri daha sürətli qoşmağa və investisiyaları şəbəkənin ən effektiv hissələrinə yönəltməyə kömək edir.”
Enerji keçidinin şəbəkələrə təsiri
Insight Partners-in idarəedici direktoru Rachel Geller ABŞ bazarının böyük potensialını vurğulayaraq deyib: “Enerji keçidi şəbəkələrə əvvəllər nəzərdə tutulmayan təzyiqlər göstərir. Gridsight platforması şəbəkədə gizli tutumu aşkar etməyə, daha çox yük qoşmağa və yeni infrastruktur gözləmədən tələbi qarşılamağa imkan verir.”
Gridsight-in süni intellekt əsaslı yanaşması enerji şəbəkələrinin idarə olunmasında yeni standartlar yaradır. Bu, həm müştərilərə, həm də enerji təminatçılarına daha səmərəli və dayanıqlı enerji istifadəsi və idarəetmə imkanı verir.

Искусственный интеллект меняет управление энергосетями: опыт Gridsight
Компания Gridsight, основанная в 2020 году в Сиднее, разработала платформу на базе искусственного интеллекта для управления энергосетями. Платформа позволяет в режиме реального времени отслеживать нагрузку и максимально эффективно использовать доступные ресурсы.
Инвестиции в размере 36 миллионов австралийских долларов
В последнем раунде финансирования серии B Gridsight привлекла 36 миллионов австралийских долларов (около 52 миллионов азербайджанских манатов). Раунд возглавила компания Insight Partners, а также в нем участвовали Galvanize, Airtree, Energy Transition Ventures и Aera VC. Ранее, 16 месяцев назад, компания получила 7,5 миллиона долларов США в раунде серии A.
Удвоение мощности солнечной энергии и 600 МВт дополнительной нагрузки
Используя платформу Gridsight, компания Endeavour Energy увеличила мощность экспорта солнечной энергии с домашних установок с 5 до 10 кВт. Стоимость программы превышает 100 миллионов долларов США и позволяет добавить в сеть дополнительно 600 МВт солнечной энергии. Генеральный директор Endeavour Energy Дэнни Купер отмечает, что с 2021 года Gridsight является для них стратегическим партнером.
Неравномерность и оптимизация загрузки сети
Платформа Gridsight выявила, что около двух третей емкости энергосети остаются неиспользованными, причем этот показатель меняется в зависимости от места, времени и сезона. Генеральный директор Brendan Banfield отмечает: «Проблема загрузки сети неравномерна, она динамична и географически вариативна». Он добавляет: «Наша платформа помогает измерять загрузку, быстрее подключать клиентов и направлять инвестиции в наиболее эффективные участки сети».
Влияние энергетического перехода на сети
Рэйчел Геллер, управляющий директор Insight Partners, подчеркивает потенциал американского рынка: «Энергетический переход создает для сетей новые, ранее не предусмотренные нагрузки. Платформа Gridsight позволяет выявлять скрытую емкость, подключать больше потребителей и удовлетворять спрос без необходимости строительства новой инфраструктуры».
Искусственный интеллект от Gridsight задает новые стандарты управления энергосетями, обеспечивая более эффективное и устойчивое использование энергии для клиентов и поставщиков.