Horizon 2020: 17 Yeni Robot Layihəsi Gələcəyin Texnologiyasını Necə Dəyişdirəcək?
Avropa İttifaqının Horizon 2020 proqramı 2014-cü ilin əvvəlində elan edilmiş çağırışdan seçilmiş 17 yeni robotik layihəni maliyyələşdirir. Proqramın 7 il ərzində təxminən 80 milyard avro büdcəsi var və bu, özəl investisiyaları da cəlb etməklə, laboratoriyadan bazara yeni texnologiyaların daha sürətli çatdırılmasını təmin edir.
Sənaye və xidmət robotikasında irəliləyiş
Layihələrin 13-ü sənaye və xidmət robotikasına yönəlib. Bu layihələr robotların əsas texnologiyalarını və qabiliyyətlərini inkişaf etdirməyə fokuslanır. Məsələn, CENTAURO layihəsi insan-robot simbiotik sistemi yaratmağı hədəfləyir. Bu sistemdə insan operator tam bədən telepresentlik kostyumu vasitəsilə robotu idarə edəcək. Robot çətin şəraitdə hərəkət edə və mürəkkəb iki əlli manipulyasiya işlərini, məsələn, şlanq qoşmaq və ya vana açmaq kimi tapşırıqları yerinə yetirə biləcək.
Real dünya şəraitində sınaqlar və tibbi robotlar
Dörd layihə isə robot həllərini real dünya şəraitində sınaqdan keçirəcək. EurEyeCase layihəsi vitreo-retinal əməliyyatlarda robot köməyi təqdim edir. Bu layihə retinal damarların tıxanması və epiretinal membran müalicəsini əhatə edir və cərrahların təhlükəsizliyini və əməliyyatın keyfiyyətini artırmaq üçün yeni sensor və idarəetmə texnologiyalarını birləşdirir.
Robotların özünüinkişafı və kənd təsərrüfatında innovasiyalar
RobDREAM layihəsi robotların passiv vaxtda öz bacarıqlarını inkişaf etdirməsini təmin edir. Bu, mobil manipulyatorların qavrama, naviqasiya və manipulyasiya qabiliyyətlərinin avtomatik optimallaşdırılması ilə yeni tapşırıqlara daha sürətli uyğunlaşmasını təmin edəcək. Flourish layihəsi isə dəqiq kənd təsərrüfatı üçün kiçik pilotsuz hava vasitəsi (UAV) ilə çoxfunksiyalı kənd təsərrüfatı yer vasitəsini (UGV) birləşdirir. Sistem sahəni havadan müşahidə edib, torpaqda hədəfli müdaxilə edə və qərarvermə üçün detallı məlumat təqdim edə biləcək.
Gələcəyin robot texnologiyaları
Bu layihələr Avropada robot texnologiyalarının inkişafında yeni mərhələ açır. İnsan-robot əməkdaşlığı, tibbi əməliyyatlarda robotların rolu və kənd təsərrüfatında dəqiq texnologiyaların tətbiqi həyatımızı dəyişəcək. Horizon 2020 proqramı innovasiyaları dəstəkləyərək texnologiyanın insan həyatına təsirini artırır.

Horizon 2020 финансирует 17 проектов, меняющих будущее робототехники
Европейский союз в рамках программы Horizon 2020 поддержал 17 новых проектов в области робототехники, отобранных в начале 2014 года. Общий бюджет программы составляет около 80 млрд евро на семь лет. Это финансирование стимулирует не только научные исследования, но и привлекает частные инвестиции, ускоряя вывод инноваций из лабораторий на рынок.
Прорыв в промышленной и сервисной робототехнике
Из 17 проектов 13 направлены на развитие промышленных и сервисных роботов. Они сосредоточены на совершенствовании ключевых технологий и функционала роботов. Например, проект CENTAURO разрабатывает симбиотическую систему человек–робот, где оператор управляет роботом через костюм телеприсутствия. Такой робот сможет работать в сложных условиях, выполнять сложные двухрукие манипуляции — от подключения шлангов до открытия вентилей.
Тестирование в реальных условиях и медицинские роботы
Четыре проекта посвящены испытаниям робототехнических решений в реальных условиях. Проект EurEyeCase предлагает роботизированную помощь при витреоретинальных операциях, включая лечение закупорки сосудов сетчатки и эпиретинальных мембран. Новые сенсоры и системы управления повышают безопасность и качество хирургических вмешательств.
Самообучающиеся роботы и инновации в сельском хозяйстве
Проект RobDREAM позволяет роботам развивать навыки в пассивное время, автоматически оптимизируя захват, навигацию и манипуляции. Это ускорит адаптацию к новым задачам. Проект Flourish объединяет малые беспилотники и многофункциональные наземные сельхозроботы для точного земледелия. Система осуществляет воздушный мониторинг, целенаправленное воздействие на почву и предоставляет детальные данные для принятия решений.
Новые горизонты робототехники в Европе
Эти проекты открывают новую страницу в развитии робототехники в Европе. Совместная работа человека и робота, расширение роли роботов в медицине и внедрение точных технологий в сельском хозяйстве обещают изменить повседневную жизнь. Horizon 2020 поддерживает инновации, усиливая влияние технологий на качество жизни людей.