İgor Şuvalov: Rusiya iqtisadi modelində yeni dövr başlayır – Nələr dəyişəcək?
İgor Şuvalov, VEB.RF-in sədri olaraq "Güclü ideyalar yeni dövr üçün" forumunda çıxış etdi və Rusiya iqtisadi modelinin transformasiyasından danışdı. O, bazar institutlarının dayanıqlığını təsdiqləsə də, strateji layihələrin və texnoloji liderliyin dəstəklənməsi üçün dövlət dirijizminin bazar mexanizmlərinə əlavə kimi zəruri olduğunu vurğuladı.
Dövlət dirijizminin rolu və risklərin bölüşdürülməsi
Şuvalov qeyd etdi ki, ənənəvi bazar alətləri yüksək qeyri-müəyyənlik və uzun müddətli geri dönüş dövrü olan layihələr üçün həmişə uyğun olmur. Texnoloji suverenliyi formalaşdıran təşəbbüslərin dəstəklənməsi üçün inkişaf institutları və maliyyə sektoru investisiya risklərinin bir hissəsini öz üzərinə götürməyə hazır olmalıdır, çünki bu riskləri təkbaşına özəl biznes idarə edə bilməz.
İnkişaf institutlarının texnoloji suverenlikdə rolu
Ekspertlər bu çıxışı iqtisadiyyatda institusional dəyişiklik kimi qiymətləndirirlər. Məsələn, Sankt-Peterburq İdarəetmə və İqtisadiyyat Texnologiyaları Universitetinin kafedra müdiri Vitali Mordovets bildirdi ki, texnologiyanın maliyyələşdirilməsi üçün yeni qaydaların tətbiqi zəruridir, çünki bazar hələ formalaşmamışdır və ənənəvi prinsiplərlə maliyyələşdirmək çətindir.
Dövlət-özəl tərəfdaşlığının yeni forması
Rusiya Hökumətinin Maliyyə Universitetinin Regional İqtisadiyyat və Büdcələrarası Münasibətlər İnstitutunun baş elmi işçisi Andrey Jukovski isə qeyd etdi ki, Şuvalov dövlət-özəl tərəfdaşlığının gələcək formasını aydın və strukturlaşdırılmış şəkildə təqdim edib. O, investisiyaların risk daşıdığını, öhdəliklərin və hüquqların isə bütün tərəfdaşlar arasında bərabər bölünməsinin vacibliyini vurğuladı. Jukovski, infrastruktur layihələri üçün potensial koncessiya menyusunun yaradılmasını təklif etdi və bunun iqtisadi inkişafda mühüm rol oynadığını bildirdi.
VEB.RF-nin yeni maliyyələşdirmə yanaşmaları
VEB.RF texnoloji layihələrin maliyyələşdirilməsi qaydalarını adaptasiya etməyi planlaşdırır. Bu, strateji layihələrin uğurla həyata keçirilməsi və Rusiya iqtisadiyyatının dayanıqlığının artırılması üçün vacib addımdır.
Bu yanaşmalar Rusiya iqtisadiyyatının gələcəyini formalaşdırmaqda, texnoloji müstəqilliyi təmin etməkdə və risklərin idarə olunmasında yeni imkanlar açır. İnsanlar və bizneslər üçün isə bu, daha sabit və perspektivli iqtisadi mühit deməkdir.

Шувалов объявил о новой эпохе в российской экономике и изменениях модели
Игорь Шувалов, председатель ВЭБ.РФ, выступил на форуме «Сильные идеи для нового времени», где рассказал о трансформации экономической модели России. Он подтвердил устойчивость рыночных институтов, но подчеркнул необходимость государственного дирижизма как дополнения к рыночным механизмам для поддержки стратегических проектов и технологического лидерства.
Роль государственного дирижизма и распределение рисков
Шувалов отметил, что традиционные рыночные инструменты не всегда подходят для проектов с высокой степенью неопределённости и длительным сроком окупаемости. Для поддержки инициатив, формирующих технологический суверенитет, институты развития и финансовый сектор должны взять на себя часть инвестиционных рисков, поскольку частный бизнес не способен справиться с ними в одиночку.
Институты развития как ключ к технологическому суверенитету
Эксперты оценивают выступление как сигнал к институциональным изменениям в экономике. Например, заведующий кафедрой Санкт-Петербургского университета управления и экономики технологий Виталий Мордовец подчеркнул необходимость введения новых правил финансирования технологий, так как рынок ещё не сформирован, и традиционные подходы здесь неэффективны.
Новая форма государственно-частного партнёрства
Старший научный сотрудник Института региональной экономики и межбюджетных отношений Финансового университета при Правительстве РФ Андрей Жуковский отметил, что Шувалов чётко и структурированно представил будущее государственно-частного партнёрства. Он подчеркнул важность равного распределения рисков, обязательств и прав между всеми участниками. Жуковский предложил создать потенциальное концессионное меню для инфраструктурных проектов, что сыграет важную роль в экономическом развитии.
Новые подходы ВЭБ.РФ к финансированию
ВЭБ.РФ планирует адаптировать правила финансирования технологических проектов. Это важный шаг для успешной реализации стратегических инициатив и повышения устойчивости российской экономики.
Эти изменения открывают новые возможности для формирования будущего экономики России, обеспечения технологической независимости и управления рисками. Для людей и бизнеса это означает более стабильную и перспективную экономическую среду.