Hindistan G20-də İnnovasiya və Əməkdaşlıqla Dünya Gələcəyini Necə Dəyişdirir?
2 sentyabr 2026-cı il tarixində Şimali Karolinanın Chapel Hill şəhərində keçirilən G20 İnnovasiya Nazirlər toplantısında Hindistanın elektronika və informasiya texnologiyaları üzrə dövlət naziri Jitin Prasada ölkəsinin innovasiya prioritetlərini təqdim etdi. O, innovasiya ilə inklüziv inkişaf və ümumi rifah arasında əlaqənin vacibliyini vurğuladı.
Qlobal əməkdaşlıq və texnologiya müzakirələri
Prasada Avropa İttifaqı, Fransa, Afrika İttifaqı və Almaniya nümayəndələri ilə görüşərək texnologiya, innovasiya, təhsil və tədqiqat sahələrində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdi. O, Avropa Komissiyasının icraçı vitse-prezidenti Henna Virkkunen, Fransa süni intellekt və rəqəmsal işlər üzrə nazir müavini Anne Le Henanff, Afrika İttifaqı Təhsil, Elm, Texnologiya və İnnovasiya Komissarı Gaspard Banyankimbona, həmçinin Almaniya parlament dövlət katibləri Thomas Jarzombek və Silke Launert ilə görüşlər keçirdi.
Hindistanın strateji hədəfləri
Jitin Prasada bildirdi ki, “Texnologiya iqtisadiyyatları və cəmiyyətləri yenidən formalaşdırdıqca, Hindistan və Avropa İttifaqı innovasiyanın inkişafı və etibarlı rəqəmsal ekosistemlərin qurulması üçün vacib fürsətə malikdir”. O, Fransa ilə texnologiya əsaslı innovasiya və əməkdaşlıqda güclü öhdəliklərini də qeyd etdi.
Afrika ilə əməkdaşlıq prioritet olaraq qalır
Afrika İttifaqı nümayəndələri ilə görüşdə texnologiya, innovasiya, təhsil və bacarıqların inkişafı mövzuları müzakirə edildi. Prasada vurğuladı ki, “Hindistan Afrika ilə tərəfdaşlığını dərinləşdirməyə və ortaq inkişaf üçün imkanlar yaratmağa sadiqdir”.
İnsana təsiri və gələcəyə baxış
Bu görüşlər Hindistanın innovasiya əsaslı inkişaf və bacarıqlı işçi qüvvəsinin formalaşdırılması istiqamətindəki səylərini göstərir. G20 platforması isə qlobal texnoloji əməkdaşlıq üçün mühüm zəmin yaradır. Hindistanın bu təşəbbüsləri ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına yeni nəfəs gətirəcək, müxtəlif regionlarda yaşayan insanlara daha geniş imkanlar açacaq.

Индия меняет будущее мира через инновации и сотрудничество на G20
2 сентября 2026 года в Чапел-Хилле (Северная Каролина) прошла встреча министров инноваций стран G20. Министр электроники и информационных технологий Индии Джитин Прасад представил приоритеты своей страны в области инноваций. Он подчеркнул важность связи между инновациями, инклюзивным развитием и общим благосостоянием.
Глобальное сотрудничество и технологический диалог
Прасад провел переговоры с представителями Европейского союза, Франции, Африканского союза и Германии, обсуждая возможности сотрудничества в сферах технологий, инноваций, образования и научных исследований. Встречи состоялись с исполнительным вице-президентом Европейской комиссии Хенной Вирккунен, заместителем министра по искусственному интеллекту и цифровым технологиям Франции Анн Ле Генанфф, комиссаром Африканского союза по образованию, науке, технологиям и инновациям Гаспаром Банянкимбона, а также с государственными секретарями парламента Германии Томасом Ярзомбеком и Сильке Лаунерт.
Стратегические цели Индии
Джитин Прасад отметил: «По мере того как технологии трансформируют экономики и общества, Индия и Европейский союз имеют уникальную возможность развивать инновации и создавать надежные цифровые экосистемы». Он также подтвердил твердую приверженность Индии к технологическому сотрудничеству с Францией.
Приоритет сотрудничества с Африкой
В ходе встречи с представителями Африканского союза обсуждались вопросы технологий, инноваций, образования и развития навыков. Прасад подчеркнул: «Индия привержена углублению партнерства с Африкой и созданию возможностей для совместного развития».
Эти встречи демонстрируют стремление Индии к инновационному развитию и формированию квалифицированной рабочей силы. Платформа G20 становится важной площадкой для глобального технологического сотрудничества. Инициативы Индии обещают вдохнуть новую жизнь в экономическое и социальное развитие страны, открывая широкие возможности для людей в разных регионах мира.