Niyə Ineffable Startapı 1.1 Milyardlıq İnvestisiya ilə 5 Milyardlıq Dəyərə Çatdı?
Londonda on aylıq Ineffable startapı artıq texnologiya dünyasında ciddi rezonans doğurur. Hələ məhsulu olmayan bu şirkət, 1.1 milyard dollar (təxminən 1.87 milyard AZN) investisiya toplayaraq 5 milyard dollar (təxminən 8.5 milyard AZN) dəyərə çatıb. Bu, startapın gələcəkdə böyük dəyişikliklərə imza atacağına işarədir.
DeepMind və InstaDeep-dən gələn güclü heyət
Ineffable-nin altı "həmtəsisçi"si arasında dörd nəfər Google DeepMind-dan, biri InstaDeep-dən, digəri isə Seattle sərmayə şirkətindən gəlib. DeepMind-dan Chris Apps, Wojciech Czarnecki, Lasse Espeholt və Junhyuk Oh, InstaDeep-də tədqiqat rəhbəri olmuş Alexandre Laterre, həmçinin keçmiş Flying Fish partnyoru Heather Gorham komandada yer alır. Junhyuk Oh şirkətdə gücləndirici təlimi idarə edir və 2025-ci ilin oktyabrında Nature jurnalında dərc olunmuş, gücləndirici təlim qaydasını maşın öyrənməsi ilə kəşf edən məqalənin birinci müəllifidir.
DeepMind-də işə götürmələrdə azalma və aparıcıların ayrılması
DeepMind Avropa, Yaxın Şərq və Afrika regionlarında tədqiqatçı işə götürmə payını 2022-2023-cü illərdə 49%-dən 2025-2026-cı illərdə 18.6%-a endirib. Bu dövrdə Jeff Dean, Oriol Vinyals və Quoc Le kimi aparıcı mütəxəssislər 2026-cı ilin avqust ayında DeepMind-dan ayrılıb.
Yeni şirkətin rəhbərliyi və qeydiyyatı
George Rose 2025-ci ilin noyabrında Ineffable şirkətini qeydiyyatdan keçirib. 2026-cı ilin yanvarında David Silver şirkətin direktoru təyin olunub. Rose isə 2026-cı ilin fevralında şirkətdə əsas nəzarətçi statusundan çıxıb və iyulda direktor vəzifəsindən istefa verib. Şirkət nümayəndəsi bildirib ki, Rose Silver-ə şirkəti işə salmaqda kömək edib və hazırda məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərir. Silver isə Rose-u həmtəsisçi hesab etmir.
İnsanların gələcəyinə təsiri
Ineffable-nin sürətli inkişafı süni intellekt sahəsində yeni imkanlar və innovasiyalar vəd edir. DeepMind və InstaDeep kimi nəhənglərin təcrübəsini birləşdirən bu startap, texnologiya dünyasında yeni dalğa yaratmağa hazır görünür. Onun gələcəkdə hansı məhsullar təqdim edəcəyi isə maraqla gözlənilir.

Ineffable привлек миллиард и достиг оценки в 5 миллиардов долларов
Лондонский стартап Ineffable, существующий всего десять месяцев, уже привлек внимание технологического сообщества. Без готового продукта компания получила инвестиции в 1,1 миллиарда долларов и достигла оценки в 5 миллиардов долларов. Это говорит о высоких ожиданиях от её будущих разработок.
Команда из DeepMind и InstaDeep
В числе шести сооснователей Ineffable четверо ранее работали в Google DeepMind, один — в InstaDeep, а ещё один — из инвестиционной компании в Сиэтле. Среди них — Крис Аппс, Войцех Чарнецки, Лассе Эспехольт и Джунхюк О, руководивший усиленным обучением и первым автором статьи в Nature 2025 года, а также Александр Латерр из InstaDeep и Хизер Горэм, бывший партнёр Flying Fish.
Сокращение найма и уход лидеров из DeepMind
С 2022 по 2023 год доля найма исследователей DeepMind в Европе, на Ближнем Востоке и в Африке снизилась с 49% до 18,6% в 2025–2026 годах. В августе 2026 года из компании ушли ведущие специалисты Джефф Дин, Ориол Виньялс и Куок Ле.
Управление и регистрация компании
Джордж Роуз зарегистрировал Ineffable в ноябре 2025 года. В январе 2026-го директором стал Дэвид Сильвер. Роуз в феврале 2026 года утратил статус основного контролёра и в июле покинул пост директора. Представитель компании отметил, что Роуз помогал Сильверу запускать бизнес и сейчас работает консультантом. Сам Сильвер не считает Роуза сооснователем.
Влияние на будущее технологий
Стремительный рост Ineffable обещает новые возможности в области искусственного интеллекта. Объединив опыт DeepMind и InstaDeep, стартап готов создать новую волну инноваций. Какими будут первые продукты компании — вопрос, который вызывает большой интерес в технологическом сообществе.