Mosqortransda süni intellektlə avtobus cədvəli ilk dəfə uğurla sınaqdan keçdi
Mosqortrans avtobusları iki həftə ərzində FQUP “ZaschitaInfoTrans” tərəfindən hazırlanmış Opturan platformasının süni intellekt cədvəli ilə fəaliyyət göstərib. Bu test Moskvadan kənarda, Andropova platformasında həyata keçirilib və 9 marşrutu əhatə edib.
Opturan platformasının imkanları
Opturan sistemi üç əsas planlaşdırma tapşırığını – cədvəl tərtibatı, avtobusların çıxışı və sürücü növbələrinin planlaşdırılmasını birləşdirir. Platforma milyonlarla variantı eyni anda hesablayaraq ən optimal həlli tapır. Bu, diskret optimizasiya və maşın öyrənməsi metodlarına əsaslanır.
Test nəticələri və iqtisadi potensial
İki həftəlik sınaq müddətində heç bir reys itkin düşməyib, sürücülərdən cədvəl barədə şikayət daxil olmayıb. İllik əmək haqqı fondu 5,2% və ya 13,4 milyon rubl (təxminən 370 min AZN) azala bilər, bu da iki avtobusun digər marşrutlara yönəldilməsi ilə mümkün olacaq. Lakin iqtisadi effektin canlı istismarda tam təsdiqi hələ yoxdur.
Ekspert rəyi və gələcək perspektivlər
FQUP “ZaschitaInfoTrans”un baş direktoru İlya Perevalov bildirib: “Biz elmi ideyadan sənaye tətbiqinə qədər tam yol keçdik, bütün sistem yerli texnologiya əsasında, idxal komponentləri olmadan hazırlanıb.” Sistem bütün Rusiya regionlarında genişlənməyə hazırdır.
Sürücü növbələrinin planlaşdırılması ən həssas məsələ kimi qalır, lakin Opturan bu çətinliyi uğurla həll edir. Bu yenilik Mosqortrans sürücülərinin iş yükünü yüngülləşdirə, sərnişinlərin isə avtobus xidmətindən məmnunluğunu artıra bilər. Genişlənmə perspektivi isə digər regionlarda da ictimai nəqliyyatın səmərəliliyini artırmaq üçün ümid verir.

Искусственный интеллект впервые успешно оптимизировал расписание автобусов в Москве
Автобусы Московского транспорта две недели работали по расписанию, составленному искусственным интеллектом на платформе Opturan, разработанной ФГУП «ЗащитаИнфоТранс». Тест проходил на маршрутах у станции метро «Андропова» и охватил девять маршрутов.
Возможности платформы Opturan
Система Opturan объединяет три ключевых задачи планирования: составление расписания, выход автобусов на линии и распределение смен водителей. Платформа одновременно анализирует миллионы вариантов, выбирая оптимальное решение на основе методов дискретной оптимизации и машинного обучения.
Результаты теста и экономический эффект
За две недели испытаний не было ни одного пропущенного рейса, жалоб от водителей на расписание не поступало. Годовой фонд оплаты труда может сократиться на 5,2% или примерно на 13,4 миллиона рублей (около 370 тысяч азербайджанских манатов), что позволит перенаправить два автобуса на другие маршруты. Однако окончательное подтверждение экономии возможно только при полном внедрении системы.
Мнение эксперта и перспективы развития
Генеральный директор ФГУП «ЗащитаИнфоТранс» Илья Перевалов отметил: «Мы прошли полный путь от научной идеи до промышленного применения. Система полностью основана на отечественных технологиях и не содержит импортных компонентов». Платформа готова к масштабированию по всем регионам России.
Планирование смен водителей остаётся самым сложным аспектом, но Opturan успешно справляется с этой задачей. Нововведение может снизить нагрузку на водителей Московского транспорта и повысить удовлетворённость пассажиров автобусным сервисом. Расширение использования технологии обещает повысить эффективность общественного транспорта в других регионах страны.