İtalyan Aerokosmik Şirkətləri San Fransiskoda İnnovasiya İnqilabını Başladır
İtaliyanın 12 kiçik və orta aerokosmik şirkəti San Fransiskoda öz innovativ texnologiyalarını təqdim etmək üçün xüsusi missiyada iştirak edir. Bu təşəbbüs Intesa Sanpaolo və Innovit-in birgə dəstəyi ilə həyata keçirilir. Innovit İtaliya Xarici İşlər Nazirliyi və ICE tərəfindən dəstəklənir, missiyanı isə Stefano Barrese və Anna Roscio idarə edir.
İtaliyanın müxtəlif şəhərlərindən seçilən şirkətlər
Bu şirkətlər Torino, Parma, Pavia, Bergamo, Ravenna, Reggio Emilia, Padova, Treviso, Napoli və Benevento kimi müxtəlif şəhərlərdən gəlir. Hər biri aerokosmik sahədə özünəməxsus ixtisaslaşmaya malikdir. Məsələn, Sab Aerospace Beneventoda peyklər və buraxılış sistemləri üçün mexanizmlər hazırlayır, Bright Solutions Paviyada kosmik missiyaların sərt şərtlərinə davamlı lazer texnologiyaları üzərində işləyir.
APR Torinoda aerokosmik valv və nasoslar istehsal edir, Bisiach&Carrù isə təyyarə istehsalı üçün avtomatlaşdırılmış maşınlar yaradır. Cospal Composites Bergamoda alüminium və kompozit materiallarla işləyir, Dino Paoli Reggio Emiliyada Formula 1 avadanlıqları istehsal edir. Bercella və Novation Tech karbon lifləri üzrə təcrübəyə malikdir, Novation Tech isə Kaliforniyada yeni əməliyyat bölməsi açıb.
İnnovasiya və beynəlxalq əlaqələr
Ali şirkəti mikroqravitasiya təcrübələrini Yerə qaytarmaq üçün texnologiyalar inkişaf etdirir və SpaceX ilə əlaqələr qurur. Curti titan və yüngül ərintilərin işlənməsində ixtisaslaşıb, Leas Padova əyalətində avtomatlaşdırılmış fabriklər üçün süni intellekt tətbiq edir. Netgroup Napoli şirkəti isə kosmosda kibertəhlükəsizlik sahəsində fəaliyyətini genişləndirib.
İtalyan aerokosmik sənayesinin beynəlxalqlaşması
Intesa Sanpaolo 2020-ci ildən bəri 12 milyard avrodan çox vəsaiti kiçik və orta müəssisələrin beynəlxalq bazarlara çıxışı üçün ayırıb. Aerokosmik sahədə isə 500-dən çox şirkətə 1 milyard avrodan artıq maliyyə dəstəyi göstərilib. Connecting Markets platforması 170 ölkədən 560 milyon şirkət məlumat bazasına malikdir və bu da İtalyan şirkətlərinin qlobal əlaqələrini gücləndirir.
İtalyan sənayesinin gələcəyi
Bu missiya İtaliyanın aerokosmik texnologiyalarının dünya səhnəsində daha da tanınmasına xidmət edir. İtalyan şirkətləri innovasiyaları ilə beynəlxalq investorlara və texnologiya nəhənglərinə öz potensiallarını nümayiş etdirir. Bu, həm sənaye, həm də iqtisadi inkişaf üçün yeni imkanlar açır.
Stefano Barrese və Anna Roscio bildirirlər ki, “Nuova frontiera del made in Italy. Il nostro impegno per l’internazionalizzazione”. İtalyanlar tarixən kəşfiyyatçı və məhsul ixracatçısıdırlar, indi isə aerokosmik sahədə də bu ənənəni davam etdirirlər.

Итальянские аэрокосмические компании запускают инновации в Сан-Франциско
12 малых и средних итальянских аэрокосмических предприятий собрались в Сан-Франциско, чтобы продемонстрировать свои инновационные разработки. Миссия организована при поддержке Intesa Sanpaolo и Innovit, а также при содействии Министерства иностранных дел Италии и ICE. Руководят проектом Стефано Баррезе и Анна Росчио.
Компании из разных регионов Италии
Участники миссии представляют города Турин, Парма, Павия, Бергамо, Равенна, Реджио-Эмилия, Падуя, Тревизо, Неаполь и Беневенто. Каждая компания специализируется на уникальных направлениях аэрокосмической отрасли. Например, Sab Aerospace из Беневенто разрабатывает механизмы для спутников и систем вывода на орбиту, а Bright Solutions из Павии работает над лазерными технологиями, устойчивыми к экстремальным условиям космических миссий.
APR из Турина производит аэрокосмические клапаны и насосы, Bisiach&Carrù создает автоматизированные машины для авиастроения. Cospal Composites из Бергамо занимается алюминиевыми и композитными материалами, а Dino Paoli из Реджио-Эмилия выпускает оборудование для Формулы-1. Компании Bercella и Novation Tech обладают экспертизой в области углеродного волокна, при этом Novation Tech недавно открыла новое подразделение в Калифорнии.
Инновации и международное сотрудничество
Ali специализируется на технологиях возвращения микро-гравитационных экспериментов на Землю и сотрудничает с SpaceX. Curti работает с титаном и легкими сплавами, а Leas из Падуи внедряет искусственный интеллект для автоматизированных производств. Компания Netgroup из Неаполя расширяет деятельность в области кибербезопасности в космосе.
Международное развитие итальянской аэрокосмической отрасли
С 2020 года Intesa Sanpaolo выделила более 12 миллиардов евро на поддержку выхода малых и средних предприятий на международные рынки. В аэрокосмическом секторе более 500 компаний получили свыше 1 миллиарда евро финансирования. Платформа Connecting Markets предоставляет доступ к базе данных из 560 миллионов компаний из 170 стран, что усиливает глобальные связи итальянских фирм.
Перспективы итальянской аэрокосмической индустрии
Эта миссия способствует укреплению позиций Италии на мировой аэрокосмической арене. Итальянские компании демонстрируют инновационный потенциал международным инвесторам и технологическим гигантам, открывая новые возможности для промышленного и экономического роста.
Стефано Баррезе и Анна Росчио отмечают: «Новая граница made in Italy. Наш вклад в интернационализацию». Италия традиционно известна как страна исследователей и экспортеров, и теперь она продолжает эту традицию в аэрокосмической сфере.