Kanada ABŞ mallarına 50% retaliasiya rüsumu ilə cavab verdi – Nə baş verir?
Kanada 8 sentyabrdan etibarən ABŞ-dan idxal olunan mallara 15, 25 və 50 faiz səviyyəsində retaliasiya rüsumları tətbiq edəcək. Bu rüsumlar 27,6 milyard ABŞ dolları (təxminən 47,3 milyard AZN) dəyərində ABŞ mallarına şamil olunacaq. Polad və alüminium məhsullarına 50 faiz, ABŞ süd məhsullarına, o cümlədən pendirə və bəzi polad-alüminium törəmələrinə 25 faiz, alətlər və elektrik avadanlıqlarına isə 15 faiz rüsum qoyulacaq.
Ticarət gərginliyinin səbəbləri və ABŞ-ın mövqeyi
ABŞ isə artıq 20 milyard ABŞ dolları (təxminən 34,3 milyard AZN) dəyərində Kanada mallarına 50 faiz rüsum tətbiq edib. Bu rüsumlar arasında xokkey çubuqları, mebel, bal və şərab kimi məhsullar var. ABŞ 2027-ci il yanvarın 1-dən avtomobillərə, böyük və kiçik yük maşınlarına, avtomobil hissələrinə və polada 50 faiz rüsum tətbiq etməyi planlaşdırır. ABŞ-ın bu addımları 1962-ci ilin Ticarət Genişlənmə Aktının 232-ci bəndinə əsaslanır və polad, alüminium və mis kimi məhsullara 10-50 faiz rüsumlar qoyulub.
Kanadanın mövqeyi və narahatlıqları
Kanada Baş naziri Mark Carney ABŞ-ın Kanada sənayesini, xüsusilə avtomobil, polad və alüminium sektorlarını "məhv etmək" istədiyini bildirib. O vurğulayıb ki, Kanada tətbiq etdiyi rüsumlar ABŞ-ın Kanadaya tətbiq etdiyi rüsumlarla eyni səviyyədədir. Kanada ticarət naziri Dominic LeBlanc isə iki ölkə arasında qarşılıqlı faydalı razılaşmanın mümkün olduğuna ümid etdiyini, lakin hazırda Kanada hökumətinin passiv qalmayacağını açıqlayıb.
İki ölkənin iqtisadi əlaqələri və təsirləri
Kanada ABŞ-ın ikinci ən böyük ticarət tərəfdaşıdır və ABŞ-ın ən əsas neft təchizatçısıdır. Həmçinin, təbii qaz və elektrik enerjisi də iki ölkə arasında sərhədi keçərək ticarət olunur. Hər iki ölkədə milyonlarla iş yeri bu ticarət əlaqələrindən asılıdır. Bu rüsumlar ticarət gərginliyini artırmaqla yanaşı, iş yerlərinin itirilməsi və iqtisadi qeyri-müəyyənlik yarada bilər.
Kanada ticarət naziri Dominic LeBlanc dialoqun davam etdiriləcəyini bildirir. Lakin hazırkı vəziyyət iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin gərginləşdiyini göstərir. Bu mübahisənin həlli milyonlarla insanın gələcəyini müəyyən edəcək. Kanada tərəfindən tətbiq olunan sərt retaliasiya rüsumları ticarət münaqişəsinin yeni mərhələsinə keçdiyini göstərir.

Канада вводит ответные пошлины до 50% на товары из США
С 8 сентября Канада вводит ответные пошлины на импорт из США в размере 15, 25 и 50%. Эти меры коснутся товаров на сумму 27,6 млрд долларов. На сталь и алюминий пошлины составят 50%, на молочную продукцию, включая сыр, и некоторые производные стали и алюминия — 25%, на инструменты и электрооборудование — 15%.
Причины конфликта и реакция США
Ранее США уже ввели пошлины в 50% на канадские товары на сумму 20 млрд долларов. Под ограничения попали хоккейные клюшки, мебель, мед и вино. С 1 января 2027 года США планируют ввести 50%-ные пошлины на автомобили, грузовики, автозапчасти и сталь. Эти меры основаны на статье 232 Закона о торговом расширении 1962 года, предусматривающей пошлины от 10 до 50% на сталь, алюминий и медь.
Позиция Канады и опасения
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что США стремятся «уничтожить» канадскую промышленность, особенно в автомобилестроении, сталелитейной и алюминиевой сферах. Он подчеркнул, что канадские пошлины соответствуют уровню американских. Министр торговли Доминик Леблан выразил надежду на взаимовыгодное соглашение, но отметил, что правительство не останется в стороне.
Экономические связи и последствия
Канада — второй по величине торговый партнер США и основной поставщик нефти. Между странами также активно торгуют природным газом и электроэнергией. Миллионы рабочих мест зависят от этих связей. Введение пошлин усиливает торговую напряженность, что может привести к потере рабочих мест и экономической неопределенности.
Перспективы развития ситуации
Министр Леблан подтвердил, что диалог между странами продолжится. Однако текущая ситуация демонстрирует обострение экономических отношений. Разрешение конфликта окажет влияние на будущее миллионов людей. Введение Канадой жестких ответных пошлин знаменует новую стадию торгового противостояния.