Çin hovuz təmizləyən robot bazarını necə sürətlə dəyişdirir?
Çin şirkətləri hovuz təmizləyən robotlar sahəsində texnoloji yeniliklərlə bazarın strukturunu sürətlə dəyişdirir. Beş il əvvəl bu sektor əsasən xarici şirkətlərin nəzarətində olsa da, indi Çin istehsalçıları qlobal bazarın əsas oyunçularına çevrilib.
Qlobal göndərişlər və artım tempi
Beynəlxalq bazar məsləhətçisi IDC-nin hesabatına görə, 2029-cu ilə qədər hovuz təmizləyən robotların qlobal göndərişi 3,97 milyon ədədə çatacaq. İllik artım tempi 20 faizdən çox olacaq, bu da sektorda böyük dinamikanın olduğunu göstərir.
Deep Cleaner şirkətinin uğur hekayəsi
Çinin Zhejiang əyalətinin Taizhou şəhərində 2022-ci ildə yaradılan Deep Cleaner şirkəti sürətlə bazarda öz yerini möhkəmləndirir. 2025-ci ildə şirkətin illik göndəriş həcmi 100,000-dən çox olub. Müştəri təkrar alış nisbəti 70 faizdən yuxarıdır, məhsulların qaytarma nisbəti isə 2-3 faiz arasında dəyişir ki, bu da sənaye ortalamasından xeyli aşağıdır.
Şirkətin məhsullarının 95 faizdən çoxu Avropa, Amerika və Avstraliya bazarlarına ixrac edilir. Deep Cleaner-in məhsulları sualtı təmizlik, su səthi təmizliyi və hovuzların dezinfeksiya və sterilizasiyası kimi üç əsas kateqoriyanı əhatə edir.
Texnologiya və tədqiqat investisiyaları
Deep Cleaner bütün əsas komponentləri özündə istehsal edir və fabriki Taizhou şəhərinin Huangyan rayonunda yerləşir. Huangyan Çin-in ən böyük kalıp sənayesi mərkəzidir. Şirkət ildə 7-8 milyon yuan (təxminən 12-14 milyon AZN) tədqiqat və inkişaf üçün sərmayə qoyur və Zhejiang Universiteti ilə Zhejiang Texnologiya Universiteti arasında texniki əməkdaşlıq həyata keçirir.
Çin texnologiyasının qlobal təsiri
Çin şirkətləri yalnız məhsul istehsalında deyil, həm də texnoloji həllərin ixracında liderdir. Wang Hua, Deep Cleaner-in baş meneceri, bildirir ki, “Hovuz təmizləyən robotlar plastik hissələrin yüksək payına malikdir. Korpus, daxili struktur hissələri, ötürücü dişlilər və möhürlər – demək olar ki, hamısı kalıplama üsulu ilə hazırlanır. Robotun dizaynından kütləvi istehsalına keçiddə ilk addım kalıp hazırlığıdır.”
2024-cü ildə kabelsiz hovuz təmizləyən robotların dünya bazarında ən çox göndərişə malik beş aparıcı şirkətinin hamısı Çin mənşəlidir – Wybotics Co Ltd, Sunwoda Electronic Co Ltd, Sensomics, Wavefuture və Shenzhen Aiper Intelligent Co Ltd. Bu beş şirkət kabelsiz hovuz təmizləyən robot bazarının 51,4 faizini təşkil edir.
Gündəlik həyat və sənayenin inkişafı
Bu texnoloji yeniliklər hovuz sahiblərinin həyatını asanlaşdırır, təmizlik prosesini sürətləndirir və enerji sərfiyyatını azaldır. Müştərilərin yüksək təkrar alış nisbəti məhsulların keyfiyyətinə və istifadə rahatlığına olan inamı göstərir. Çin istehsalçılarının qlobal bazarda artan rolu yerli sənayenin inkişafına və yeni iş yerlərinin yaradılmasına da təkan verir.

Китай меняет рынок роботов для чистки бассейнов
Китайские компании стремительно трансформируют рынок роботов для чистки бассейнов благодаря технологическим инновациям. Если пять лет назад сектор контролировали в основном зарубежные производители, то сегодня китайские бренды занимают ведущие позиции на мировом рынке.
Рост мировых поставок и динамика рынка
Согласно отчету международной консалтинговой компании IDC, к 2029 году глобальные поставки роботов для бассейнов достигнут 3,97 миллиона единиц. Годовой темп роста превысит 20%, что свидетельствует о высокой динамике отрасли.
История успеха Deep Cleaner
Компания Deep Cleaner, основанная в 2022 году в городе Тайчжоу провинции Чжэцзян, быстро укрепляет свои позиции на рынке. В 2025 году объем годовых поставок превысил 100 тысяч штук. Уровень повторных покупок клиентов составляет более 70%, а возвраты продукции — всего 2–3%, что значительно ниже среднего по отрасли.
Более 95% продукции Deep Cleaner экспортируется в Европу, Америку и Австралию. Ассортимент включает три основные категории: подводная очистка, очистка поверхности воды и дезинфекция бассейнов.
Инвестиции в технологии и исследования
Deep Cleaner самостоятельно производит все ключевые компоненты на заводе в районе Хуанян города Тайчжоу — крупнейшем центре литья в Китае. Компания ежегодно инвестирует 7–8 миллионов юаней (около 12–14 миллионов азербайджанских манатов) в исследования и разработки, сотрудничая с Университетом Чжэцзян и Технологическим университетом Чжэцзян.
Глобальное влияние китайских технологий
Китайские производители не только выпускают продукцию, но и экспортируют технологические решения. Генеральный директор Deep Cleaner Ван Хуа отмечает: «Роботы для чистки бассейнов содержат большое количество пластиковых деталей. Корпус, внутренние элементы, зубчатые передачи и уплотнения — почти все изготавливаются методом литья. Первый шаг от дизайна к массовому производству — подготовка форм».
В 2024 году пять ведущих компаний по поставкам беспроводных роботов для бассейнов — Wybotics Co Ltd, Sunwoda Electronic Co Ltd, Sensomics, Wavefuture и Shenzhen Aiper Intelligent Co Ltd — все китайского происхождения. Вместе они занимают 51,4% рынка беспроводных роботов.
Влияние на повседневную жизнь и развитие отрасли
Эти технологические новшества упрощают жизнь владельцам бассейнов, ускоряют процесс уборки и снижают энергозатраты. Высокий уровень повторных покупок подтверждает качество и удобство продукции. Растущая роль китайских производителей на мировом рынке стимулирует развитие местной промышленности и создание новых рабочих мест.