Məqalələri dinləyə bilərsizElektrik motorlarında inqilabi dəyişiklik
Elektrik motorları qlobal elektrik istehlakının təxminən yarısını təşkil edir, lakin onların effektivliyi hələ də israf səbəbindən məhduddur. Avstraliyanın Kite Magnetics şirkəti bu problemi Aeroperm adlı nanokristallik yumşaq maqnit materialı ilə həll etməyə çalışır. Bu material motorların stator nüvələrində istifadə olunur və enerjidə və istilikdə israfı 97%-ə qədər azaldır.
Federal qrant və genişlənmə planları
Kite Magnetics federal hökumətin Industry Growth proqramından 2 milyon ABŞ dolları (təxminən 3.4 milyon AZN) qrant qazanıb. Bu vəsait 4.1 milyon dollar (təxminən 7 milyon AZN) dəyərində kommersiyalaşdırma layihəsinə sərf olunacaq və Aeroperm pilot istehsal xəttinin genişləndirilməsinə yönəldiləcək. Şirkət 2021-ci ildə Monash Universitetindən ayrılıb və hazırda 22 milyon dollar (təxminən 37.6 milyon AZN) dəyərində Series A investisiya mərhələsinə hazırlaşır.
Aeroperm və elektrik avtomobillərinə təsiri
Aeroperm motor daxilində israfı azaldaraq elektrik avtomobillərinin batareya sistemlərinin qiymətini təxminən 1,140 ABŞ dolları (təxminən 1,950 AZN) azalda bilər. Bu, elektrik avtomobillərinin daha sərfəli və rəqabətqabiliyyətli olmasına imkan verir. Kite Magnetics-in əsas investorları arasında SQM Lithium Ventures, Breakthrough Victoria və Investible var. SQM Lithium Ventures şirkətə 3.6 milyon dollar (təxminən 6.1 milyon AZN) investisiya qoyub.
Ekspert fikirləri və gələcək perspektiv
Kite Magnetics-in təsisçisi və baş direktoru Dr. Richard Parsons bildirir ki, “Əksər elektrik avtomobillərinin diapazon artımları batareya paketi, proqram təminatı və ya güc elektronikasında əldə edilir. Biz isə daha fundamental itkini – motorun içindəki maqnit materialını hədəf alırıq.” Aeroperm mövcud motor platformalarını tam yenidən dizayn etmədən effektivliyi artırmağa imkan verir. Bu, elektrikləşmə iqtisadiyyatında mühüm texnologiyalardan birini daha da gücləndirir.
Elektrik motorlarının effektivliyinin artması enerji sərfiyyatını azaldır, istehsal xərclərini aşağı salır və ekoloji yükü yüngülləşdirir. Bu yenilik həm sənaye, həm də gündəlik həyat üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Kite Magnetics-in Aeroperm materialını kütləvi istehsala keçirmək planları elektrik avtomobillərinin daha əlçatan olmasına yol açacaq və sənayedə yeni dövrün başlanğıcı ola bilər.

Новая технология Aeroperm снижает потери в электродвигателях на 97%
Электродвигатели потребляют около половины всей электроэнергии в мире, но их эффективность ограничена из-за потерь энергии. Австралийская компания Kite Magnetics разработала инновационный материал Aeroperm — нанокристаллический мягкий магнитный сплав, который используется в сердечниках статоров и сокращает потери энергии и тепла до 97%.
Государственная поддержка и планы развития
Kite Magnetics получила федеральный грант в 2 миллиона долларов США в рамках программы Industry Growth. Эти средства станут частью коммерческого проекта стоимостью 4,1 миллиона долларов, направленного на расширение пилотного производства Aeroperm. Компания отделилась от Университета Монаша в 2021 году и сейчас готовится к раунду инвестиций серии A на сумму 22 миллиона долларов.
Влияние Aeroperm на электромобили
Снижение потерь в двигателях с помощью Aeroperm может уменьшить стоимость батарей электромобилей примерно на 1140 долларов, делая их более доступными и конкурентоспособными. Среди ключевых инвесторов Kite Magnetics — SQM Lithium Ventures, Breakthrough Victoria и Investible. SQM Lithium Ventures вложила в компанию 3,6 миллиона долларов.
Основатель и генеральный директор Kite Magnetics доктор Ричард Парсонс отмечает: «Большинство улучшений в запасе хода электромобилей достигается за счет батарей, программного обеспечения или силовой электроники. Мы же сосредоточены на фундаментальных потерях внутри самого двигателя — магнитных материалах». Aeroperm позволяет повысить эффективность существующих платформ без их полной переработки, что укрепляет позиции технологии в экономике электрификации.
Повышение эффективности электродвигателей снижает энергопотребление, уменьшает производственные затраты и снижает экологическую нагрузку. Эта инновация важна как для промышленности, так и для повседневной жизни. Массовое внедрение Aeroperm откроет путь к более доступным электромобилям и может стать началом новой эры в отрасли.