Kosmos tullantılarının izlənməsində inqilab: Radio teleskoplar necə kömək edir?
Yer orbitində minlərlə peyk və kosmik tullantı sürətlə artır. Xüsusilə aşağı Yer orbitində (LEO) 2000 kilometrə qədər hündürlükdə tullantılar daha çoxdur. Bu tullantılar peyklərin fəaliyyətinə mane olmaqla yanaşı, kritik rabitə və hava peyklərinin yerləşdiyi geostasionar orbitdə (GEO) də təhlükə yaradır. GEO orbitində tullantılar az olsa da, onların peyklərə vurduğu zərər böyük ola bilər.
Radio teleskopların yeni missiyası
Ənənəvi radar sistemləri GEO orbitindəki kiçik tullantıları izləməkdə zəifdir. Optik teleskoplar isə yalnız 10 santimetrdən böyük obyektləri görə bilir. Kiçik tullantılar isə radarla izlənməlidir, çünki onlar da ciddi təhlükə daşıyır.
Jodrell Bankdakı məşhur Lovell radio teleskopu bu problemi həll etmək üçün istifadə olunur. Long Baseline Multistatic Radar (LBMR) layihəsi radio teleskopları ABŞ-ın Massachusetts Texnologiya İnstitutundakı Lincoln Laboratory radar sistemi ilə birləşdirərək tullantıların real vaxtda izlənməsini təmin edir. Bu sistem tullantıların məsafəsini və sürətini ölçməklə onların üçölçülü izlənməsini mümkün edir.
LBMR layihəsinin çətinlikləri və dəstəyi
LBMR layihəsi NATO və Birləşmiş Krallığın Kosmos Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Layihə yeddi il əvvəl başlanıb və çoxsaylı çətinliklərə baxmayaraq davam etdirilib. Jodrell Bankın müavini direktoru Simon Garrington bu uğuru belə ifadə edir: “Bu, indiyədək görülən ilk belə işdir.” LBMR komandası isə “Amma biz davam etməyə qərarlı idik,” deyə bildirir.
Bu layihə peyklərin və kosmos missiyalarının təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, Yer orbitindəki tullantıların idarə olunmasına yeni yanaşma gətirir. İnsanların gündəlik həyatında istifadə etdikləri rabitə və hava peyklərinin qorunması üçün belə texnoloji yeniliklər həyati əhəmiyyət daşıyır.
Kosmosun dərinliklərindəki bu görünməz təhlükənin qarşısını almaq üçün radio teleskopların və radarların birgə fəaliyyəti gələcəkdə daha da genişlənəcək. LBMR layihəsi bu sahədə yeni standartlar qoyur və Yer orbitindəki tullantıların idarə olunmasında öncül rol oynayır.

Революция в отслеживании космического мусора с помощью радиотелескопов
В околоземной орбите стремительно растёт количество спутников и космического мусора. Особенно много обломков на низкой околоземной орбите (до 2000 км). Эти объекты мешают работе спутников и создают угрозу для критически важных коммуникационных и метеоспутников, находящихся на геостационарной орбите (около 36000 км). Хотя мусора на геостационарной орбите меньше, его воздействие на спутники может быть разрушительным.
Новая роль радиотелескопов
Традиционные радары плохо справляются с отслеживанием мелких объектов на геостационарной орбите. Оптические телескопы способны обнаруживать только объекты размером от 10 сантиметров и больше. Между тем, именно мелкие обломки представляют серьёзную опасность и требуют радиолокационного контроля.
Для решения этой задачи используется знаменитый радиотелескоп Ловелл в Джодрелл-Бэнке. В рамках проекта Long Baseline Multistatic Radar (LBMR) радиотелескопы объединены с радарной системой Линкольнской лаборатории Массачусетского технологического института (MIT). Это позволяет в реальном времени отслеживать космический мусор, измерять его расстояние и скорость, обеспечивая трёхмерное наблюдение.
Трудности и поддержка проекта LBMR
Проект LBMR поддерживается НАТО и Космическим агентством Великобритании. Он стартовал семь лет назад и несмотря на многочисленные сложности, продолжает развиваться. Заместитель директора Джодрелл-Бэнка Саймон Гаррингтон отмечает: «Это первый в истории подобный проект». Команда LBMR подчёркивает: «Но мы были полны решимости продолжать».
Влияние на безопасность и будущее космоса
Проект не только повышает безопасность спутников и космических миссий, но и предлагает новый подход к управлению космическим мусором. Защита коммуникационных и метеоспутников, от которых зависит повседневная жизнь людей, требует таких технологических инноваций.
Совместная работа радиотелескопов и радаров станет ключом к предотвращению угрозы невидимого мусора в глубинах космоса. LBMR задаёт новые стандарты и играет ведущую роль в контроле и управлении космическими отходами на орбите Земли.