KPay Sinqapurda Prinsipial Lisenziya Qazandı: Xidmətlərdə Böyük Genişlənmə Gözlənir
2022-ci ildə Sinqapurda fəaliyyətə başlayan KPay, artıq 10,000-dən çox kiçik və orta sahibkarlara xidmət göstərir. Şirkətin əsas müştəri bazası pərakəndə və restoran sektorunda cəmləşib. 2023-cü ilin iyulunda KPay Merchant Service (Singapore) Sinqapur Maliyyə İdarəsindən prinsipial olaraq əsas ödəniş xidməti təşkilatı lisenziyası aldı.
Lisenziyanın əhəmiyyəti və imkanları
2019-cu il Ödəniş Xidmətləri Qanununa əsaslanan bu lisenziya KPay-ə daha geniş nəzarət olunan ödəniş xidmətləri göstərməyə imkan yaradacaq. Lisenziyanın yekun təsdiqi üçün müəyyən edilmiş şərtlər yerinə yetirilməlidir. Bu lisenziya KPay-ə yerli tacirlərə daha sürətli qeydiyyat, təkmilləşdirilmiş hesablaşma və maliyyə hesabatları, həmçinin yaxşılaşdırılmış tacir portalı təcrübəsi təqdim etməyə şərait yaradacaq.
Regional genişlənmə və investisiya
KPay qrupunun iki mərkəzi – Sinqapur və Honq Konq – olmaqla, şirkət Sinqapur, Honq Konq, Avstraliya və Yaponiya bazarlarında 95,000-dən çox tacirə xidmət göstərir. 2024-cü ildə KPay A seriyalı investisiya mərhələsində 55 milyon ABŞ dolları (təxminən 73,6 milyon Sinqapur dolları) toplayıb. Bu, həmin il ödəniş sahəsində ən böyük qlobal investisiya hesab olunur.
İcraçı direktorun fikirləri
KPay-nin həmtəsisçisi və icraçı direktoru Çen Deçyun prinsipial lisenziyanı qrupun uyğunluq və əməliyyat standartlarında yetkinliyin göstəricisi kimi qiymətləndirib. O, bildirib ki, “Sinqapur yalnız bazar deyil, nümunədir” və əlavə edib ki, “Sinqapur Maliyyə İdarəsinin lisenziya çərçivəsi KPay-nin idarəetmə, risk idarəçiliyi və əməliyyat qabiliyyətini gücləndirir”.
İnsanlara və biznesə təsiri
Bu lisenziya KPay-nin xidmət etdiyi tacirlərin işini asanlaşdıracaq, onlara daha sürətli və etibarlı ödəniş həlləri təqdim edəcək. Kiçik və orta sahibkarlar üçün rəqəmsal ödənişlərin əlçatanlığı artacaq, bu da onların bazarda rəqabət qabiliyyətini yüksəldəcək. KPay-nin genişlənməsi regional iqtisadiyyatın rəqəmsallaşmasına da töhfə verəcək.
KPay-nin bu addımı həmçinin Sinqapurun ödəniş texnologiyaları sahəsində nüfuzunu artırır və regionda innovativ maliyyə xidmətlərinin inkişafına təkan verir.

KPay получил ключевую лицензию в Сингапуре и расширяет сервисы
Компания KPay, начавшая работу в Сингапуре в 2022 году, уже обслуживает более 10 000 малых и средних предприятий. Основная клиентская база сосредоточена в розничной торговле и ресторанном бизнесе. В июле 2023 года KPay Merchant Service (Singapore) получила принципиальную лицензию основного платежного учреждения от Сингапурского финансового управления.
Значение лицензии и новые возможности
Лицензия, выданная на основании Закона о платежных услугах 2019 года, позволит KPay расширить спектр регулируемых платежных услуг. Для окончательного утверждения лицензии необходимо выполнить ряд требований. Она даст компании возможность предлагать местным торговцам ускоренную регистрацию, улучшенные расчёты и финансовую отчётность, а также усовершенствованный пользовательский портал.
Региональное расширение и инвестиции
Группа KPay имеет два центра — в Сингапуре и Гонконге, и обслуживает более 95 000 торговцев на рынках Сингапура, Гонконга, Австралии и Японии. В 2024 году компания привлекла 55 миллионов долларов США в рамках серии A инвестиций — крупнейший глобальный раунд в платежной сфере за этот год.
Мнение исполнительного директора
Сооснователь и исполнительный директор KPay Чен Дечун назвал получение принципиальной лицензии свидетельством зрелости стандартов соответствия и операционной деятельности группы. «Сингапур — не просто рынок, это пример для подражания», — отметил он, добавив, что «рамки лицензирования Сингапурского финансового управления усиливают управление, риск-менеджмент и операционные возможности KPay».
Влияние на бизнес и общество
Лицензия облегчит работу торговцев, обслуживаемых KPay, предоставляя им более быстрые и надёжные платежные решения. Доступность цифровых платежей для малого и среднего бизнеса повысится, что улучшит их конкурентоспособность на рынке. Расширение KPay также внесёт вклад в цифровизацию региональной экономики.
Этот шаг укрепляет репутацию Сингапура как центра платежных технологий и стимулирует развитие инновационных финансовых услуг в регионе.