Kraken Technology 175 milyon dollarlıq investisiya ilə dəniz texnologiyasında inqilab yaradır
2020-ci ildə Birləşmiş Krallığın Fareham şəhərində təsis olunan Kraken Technology, avtonom dəniz vasitələri sahəsində önəmli irəliləyişlər əldə edib. Şirkət bu ay 175 milyon dollar məbləğində Series B maliyyələşmə alaraq qiymətləndirilməsini 1 milyard dollara çatdırıb. Bu investisiyaya Digital Transformation Capital Partners GmbH (DTCP) rəhbərlik edib.
Avropalı və beynəlxalq investorların dəstəyi
British Business Bank, NATO Innovation Fund (NIF), Rheinmetall və Inocea Group kimi nüfuzlu qurumlar da maliyyələşmədə iştirak ediblər. PJT Partners maliyyə müşaviri, Clifford Chance isə hüquqi məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərir.
Kraken-in məhsulları və tərəfdaşlıqları
Kraken-in məhsulları arasında K3 SCOUT modullu səth üzərində avtonom gəmi (USV), K4 MANTA gizli sualtı avtonom gəmi (USSV) və K5 Kraken yüksək yük daşıyan USV var. Bu platformalar məlumat toplama, dəqiq zərbələr, logistika və sualtı müharibə kimi funksiyaları yerinə yetirir. Şirkət Birləşmiş Krallığın Müdafiə Nazirliyi, NATO-nun Avropa tərəfdaşları və ABŞ-ın Xüsusi Əməliyyatlar Komandanlığı (USSOCOM) ilə müqavilələr bağlayıb.
Gələcək planlar və qlobal genişlənmə
Kraken Rheinmetall (Almaniya), Anduril Industries (ABŞ) və Inocea-nın Davie Shipbuilding (Kanada) kimi istehsal tərəfdaşları ilə əməkdaşlıq edir. Şirkət Yaxın Şərq və Hind-Sakit Okean regionlarında yeni tərəfdaşlıqlar qurmağı planlaşdırır. Yeni maliyyələşmə USV və onların yük daşıma imkanlarının inkişafına və qlobal istehsalın sürətlə genişlənməsinə yönəldiləcək.
Kraken-in rəhbərliyi bildirir ki, dəniz sahəsi hələ də kifayət qədər investisiya almamışdır və şirkət bu sahədə yüksək sürətli, avtonom və missiya üçün kritik vasitələri bazara çatdırmaqda öncülük edir. Bu texnologiyalar münaqişələrdə və dəniz logistikasında insan həyatını qorumağa və əməliyyatların effektivliyini artırmağa xidmət edir.
Kraken Technology-nin uğuru dənizdə avtonom vasitələrin gələcəyini yenidən formalaşdırır və qlobal təhlükəsizliklə yanaşı, ticarət və logistika sahələrində də yeni imkanlar açır.

Kraken Technology привлекла $175 млн для прорыва в морских технологиях
Основанная в 2020 году в британском Фархэме, компания Kraken Technology добилась значительных успехов в разработке автономных морских судов. В этом месяце ей удалось привлечь 175 миллионов долларов в рамках раунда Series B, что повысило оценку компании до одного миллиарда долларов. Лидером инвестиций выступил Digital Transformation Capital Partners GmbH (DTCP).
Поддержка европейских и международных инвесторов
В финансировании также приняли участие авторитетные организации, такие как British Business Bank, NATO Innovation Fund (NIF), Rheinmetall и Inocea Group. Финансовым консультантом выступила компания PJT Partners, а юридическое сопровождение обеспечила Clifford Chance.
Продукты Kraken и стратегические партнёрства
В портфеле Kraken — модульный автономный надводный катер K3 SCOUT, скрытный подводный автономный аппарат K4 MANTA и высоконагруженный надводный USV K5 Kraken. Эти платформы предназначены для сбора данных, точечных ударов, логистики и подводных боевых операций. Компания заключила контракты с Министерством обороны Великобритании, европейскими партнёрами НАТО и Командованием специальных операций США (USSOCOM).
Планы на будущее и глобальное расширение
Kraken сотрудничает с производственными партнёрами Rheinmetall (Германия), Anduril Industries (США) и Inocea с верфью Davie Shipbuilding (Канада). В планах — расширение сотрудничества на Ближнем Востоке и в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Новое финансирование направят на развитие USV и их грузоподъёмности, а также на ускоренное масштабирование производства по всему миру.
Технологии, меняющие морскую отрасль
Руководство Kraken отмечает, что морская сфера остаётся недостаточно инвестированной, и компания стремится вывести на рынок высокоскоростные автономные аппараты, критически важные для выполнения миссий. Эти технологии помогают сохранять жизни и повышать эффективность операций в условиях конфликтов и морской логистики.
Успех Kraken Technology меняет представление о будущем автономных морских судов, открывая новые возможности для глобальной безопасности, торговли и логистики.