Sənayedə İnqilab: KUKA Robotu İlk Kibertəhlükəsizlik Sertifikatını Qazandı
Almaniyanın Augsburg şəhərində yerləşən KUKA Robotics sənaye robotları sahəsində ilk dəfə olaraq IEC 62443-4-2 beynəlxalq kibertəhlükəsizlik standartına uyğun Təhlükəsizlik Səviyyəsi 2 sertifikatını aldı. Bu sertifikat iiQKA.OS2 əməliyyat sistemi və KR C5-2 nəzarət platforması üçün verilib.
Təhlükəsizlik Səviyyəsi 2 nə deməkdir?
Bu səviyyə məhsulların məhdud resurslu və texniki bacarığı az olan hücumlara qarşı qorunduğunu təsdiqləyir. KUKA-nın KR C5-2 nəzarətçisi yüksək performans və inkişaf etmiş təhlükəsizlik xüsusiyyətləri ilə rəqəmsal istehsal mühitlərində kritik aktivlərin müdafiəsini təmin edir. iiQKA.OS2 əməliyyat sistemi isə şəbəkələşmiş istehsal sistemlərinə problemsiz inteqrasiya üçün hazırlanıb.
Sənayedə geniş təsir
KUKA-nın avtomatlaşdırma həlləri avtomobil, aerokosmik, elektronika, logistika və ümumi istehsal sahələrində kritik infrastrukturu qorumağa kömək edir. Şimali Amerika Regional Texnologiya Direktoru Ed Volcic bildirib ki, “Kibertəhlükəsizlik müasir istehsal üçün əsas tələblərdən biridir. Təhlükəsizlik səviyyəsi 2 sertifikatı ilə biz müştərilərimizə həm məhsuldarlıq, həm də əməliyyatlarını inkişaf edən kibertəhlükələrdən qorumaq imkanı veririk.”
KUKA-nın bazar mövqeyi və gələcək perspektivləri
15 000 işçisi və təxminən 3.7 milyard avro (təxminən 6.9 milyard AZN) illik satış həcmi ilə KUKA, sənaye robotları, avtonom mobil robotlar, nəzarətçilər, proqram təminatı və bulud əsaslı rəqəmsal xidmətlər təklif edir. Bu sertifikat şirkətin sənaye avtomatlaşdırmasında kibertəhlükəsizliyi prioritetə çevirməsinin göstəricisidir.
KUKA-nın bu addımı rəqəmsal istehsalın sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə sənaye kibertəhlükəsizliyinin vacibliyini bir daha vurğulayır və istehsalçıların kritik aktivlərini qorumaq üçün yeni standartlar yaradır.

KUKA получила первый в отрасли сертификат по кибербезопасности
Компания KUKA Robotics из Аугсбурга первой в индустрии получила сертификат уровня безопасности 2 по международному стандарту IEC 62443-4-2. Сертификат подтверждает соответствие операционной системы iiQKA.OS2 и платформы управления KR C5-2 высоким требованиям к киберзащите.
Что означает уровень безопасности 2?
Данный уровень гарантирует защиту продуктов от атак с ограниченными ресурсами и техническими возможностями. Контроллер KR C5-2 сочетает высокую производительность с продвинутыми средствами безопасности, обеспечивая защиту критически важных активов в цифровом производстве. Операционная система iiQKA.OS2 разработана для бесшовной интеграции в сетевые производственные системы.
Влияние на промышленность
Решения KUKA применяются в автомобилестроении, аэрокосмической отрасли, электронике, логистике и общем производстве для защиты критической инфраструктуры. Региональный технический директор по Северной Америке Эд Волцик отметил: «Кибербезопасность — ключевой фактор современного производства. Сертификат уровня 2 позволяет нам обеспечивать клиентам не только высокую производительность, но и защиту от растущих киберугроз».
Позиции KUKA на рынке и перспективы
С численностью персонала около 15 000 и годовым оборотом примерно 3,7 миллиарда евро, KUKA предлагает промышленных роботов, автономные мобильные роботы, контроллеры, программное обеспечение и облачные цифровые сервисы. Получение сертификата отражает приоритет компании в области кибербезопасности промышленной автоматизации.
Этот шаг KUKA подчеркивает важность кибербезопасности в эпоху стремительного развития цифрового производства и устанавливает новые стандарты для защиты критических активов производителей.