Niyə Lilian Weng sağlamlıq səbəbindən Thinking Machines-dən ayrılır?
Thinking Machines şirkətinin həmtəsisçisi Lilian Weng 27 iyul 2026-cı il tarixində daxili Slack mesajında sağlamlıq problemlərinə görə iş tempini davam etdirə bilmədiyini bildirib və vəzifəsindən ayrıldığını açıqlayıb. O, bu qərarı "çətin və kədərli" adlandırıb.
Weng-in mesajı və reaksiyalar
Weng mesajını X platformasında da paylaşaraq, "Startapın tələb etdiyi sürətlə davam edə bilmədiyini" vurğulayıb. Şirkətin digər həmtəsisçisi və keçmiş OpenAI CTO-su Mira Murati isə Weng-in sağlamlığını önə çəkməsini alqışlayaraq, onun qərarını dəstəklədiyini bildirib: "Səni darıxacağıq, Thinky-ni birlikdə qurmaq möhtəşəm idi. Sağlamlığını önə çəkməyin çox vacibdir. Hər şey üçün təşəkkür edirəm."
OpenAI-yə qayıdış planları
OpenAI şirkəti Weng-in yenidən onlara qoşulacağını açıqlayıb. O, əvvəllər OpenAI-də AI Təhlükəsizliyi üzrə vitse-prezident vəzifəsində çalışıb. İndi isə OpenAI-də daxili tədqiqatları sürətləndirəcək yüksək səviyyəli komandaya rəhbərlik edəcək. Bu komanda AI-nin özünü təkmilləşdirməsini dəstəkləyəcək, yəni AI sisteminin öz üzərində iterasiya edərək daha güclü olmasına çalışacaq.
Bu addım Weng-in startap tempindən çəkilmək istədiyi barədə dedikləri ilə ziddiyyət kimi görünə bilər, amma OpenAI-də o, həmtəsisçi olmadığı üçün birbaşa təzyiq altında olmayacaq.
Weng-in sözlərinə görə, "Gələcək insanlıq üçün dəyərli olanı qurmaqdır." Sağlamlıq problemləri səbəbindən bu mərhələdə startap tempini davam etdirə bilməsə də, onun texnologiya sahəsindəki töhfələri davam edəcək. Murati isə Weng-in OpenAI-yə qayıdışından əvvəl xəbərdar olub-olmadığını açıqlamayıb.
Bu hadisə texnologiya dünyasında insan sağlamlığının və rifahının nə qədər vacib olduğunu bir daha göstərir. Weng-in qərarı həm şəxsi, həm də peşəkar baxımdan önəmli dönüş nöqtəsidir.

Сооснователь Thinking Machines Лилиан Вэнг уходит из-за проблем со здоровьем
Соосновательница компании Thinking Machines Лилиан Вэнг объявила 27 июля 2026 года о своем уходе с поста из-за проблем со здоровьем. В внутреннем сообщении в Slack она призналась, что не может поддерживать прежний темп работы и назвала это решение «тяжелым и печальным».
Обращение Вэнг и реакция коллег
Вэнг также опубликовала сообщение на платформе X, подчеркнув, что не в состоянии идти в ногу с требованиями стартапа. Ее коллега и бывший технический директор OpenAI Мира Муратии выразила поддержку, отметив важность заботы о здоровье: «Мы будем скучать по тебе, было здорово строить Thinky вместе. Забота о здоровье — это главное. Спасибо за всё».
Возвращение в OpenAI
OpenAI подтвердил, что Вэнг вернется в компанию, где ранее занимала пост вице-президента по безопасности ИИ. Сейчас ей предстоит возглавить высококвалифицированную команду, которая будет ускорять внутренние исследования и поддерживать развитие ИИ, способного к самоусовершенствованию.
Хотя это кажется противоречием с желанием Вэнг снизить темп работы, в OpenAI она не является сооснователем и не испытывает такого же давления, как в стартапе.
По словам Вэнг, ее цель — создавать технологии, которые принесут пользу человечеству. Несмотря на проблемы со здоровьем и уход из Thinking Machines, она продолжит вносить вклад в развитие технологий. Муратии не раскрыла, была ли она осведомлена о возвращении Вэнг в OpenAI заранее.
Этот случай вновь подчеркивает важность здоровья и благополучия в мире технологий. Решение Вэнг — значимый поворот как в личной, так и в профессиональной жизни.