Lyte 165 milyon dollarlıq investisiya ilə robotikada inqilab yaradır – Nə gözləmək olar?
2026-cı ilin sentyabrında Kaliforniyanın Sunnyvale şəhərində yerləşən Lyte AI Inc. 165 milyon dollar məbləğində Series C investisiya raundu keçirərək şirkətin dəyərini 1.6 milyard dollara çatdırıb. 2021-ci ildə təsis edilən Lyte, robotların ətraf mühiti daha yaxşı hiss etməsi üçün xüsusi prosessorlar, multimodal sensorlar və proqram təminatı hazırlayır.
Unikal silikon və LyteVision platforması
Lyte öz texnologiyasını transistor səviyyəsindən idarə edən xüsusi silikonlar istehsal edir. LyteVision platforması 4D görmə, yüksək dəqiqlikli görüntüləmə və inersial sensorları birləşdirərək mövqe və hərəkəti proqram təminatı vasitəsilə deyil, birbaşa ölçür. Bu yanaşma şirkətə CES 2026 sərgisində “Robotics üzrə ən yaxşı yenilik” mükafatını qazandırıb.
İstehsalın genişlənməsi və əməkdaşlıqlar
165 milyon dollarlıq investisiya raunduna Maverick Silicon rəhbərlik edib. Fidelity Management & Research Company, Atreides Management, Key1 Capital, Ora Global və digər mövcud və yeni investorlar da iştirak ediblər. Lyte artıq istehsalata başlayıb və aparıcı robotika şirkətlərinə məhsullarını göndərir. Şirkət yaxın gələcəkdə işçi heyətini, o cümlədən silikon, proqram təminatı, optika, istehsal, əməliyyatlar və satış sahələrində genişləndirməyi planlaşdırır.
Ekspertlərin fikirləri və gələcək perspektivlər
Lyte-nin həmtəsisçisi və CEO-su Aleksandr Şpunt deyib: “Physical AI əvvəlcə modelləşdirmə problemi yox, hiss etmə problemi yaşayır. Robot, dünyanı düzgün təsvir etməyən məlumat əsasında təhlükəsiz hərəkət edə bilməz. Biz xüsusi silikonlardan tutmuş sistemlərimizin yaratdığı məkan məlumatlarına qədər tam qavrama təməlini qururuq.”
Maverick Silicon-un idarəedici tərəfdaşı Endryu Homan bildirib ki, Lyte geniş çeşidli robotların ətraf mühiti qavramasını təmin edən əsas platforma yaradır və erkən müştəri tələbi şirkətin robotika dövrünün aparıcı texnologiya şirkətlərindən birinə çevriləcəyinə inamı gücləndirir.
Texnologiyanın sənayedə rolu
Lyte-nin texnologiyası sənaye, logistika və digər sahələrdə robotların ətraf mühiti daha dəqiq və etibarlı şəkildə hiss etməsinə imkan verir. İstehsalın genişlənməsi və əməkdaşlıqların artması yeni iş yerlərinin yaranmasına və texnologiyanın daha geniş yayılmasına səbəb olacaq. Şirkət AI və qavrama qabiliyyətlərini inkişaf etdirməklə robotika sahəsində liderliyini möhkəmləndirməyi hədəfləyir.

Lyte привлек $165 млн и меняет правила игры в робототехнике
В сентябре 2026 года компания Lyte AI Inc., базирующаяся в Саннивейле, Калифорния, успешно завершила раунд финансирования серии C на сумму 165 миллионов долларов. Это повысило оценку компании до 1,6 миллиарда долларов. Основанная в 2021 году, Lyte разрабатывает специализированные процессоры, мультимодальные сенсоры и программное обеспечение, которые позволяют роботам лучше воспринимать окружающую среду.
Уникальные технологии: собственный силикон и платформа LyteVision
Lyte производит собственные специализированные кремниевые чипы, управляя технологией на уровне транзисторов. Платформа LyteVision объединяет 4D-зрение, высокоточное изображение и инерциальные сенсоры, измеряя положение и движение напрямую, без программных вычислений. Такой подход принес компании награду «Лучшая инновация в робототехнике» на CES 2026.
Расширение производства и партнерства
Раунд инвестиций возглавила компания Maverick Silicon. В нем также приняли участие Fidelity Management & Research Company, Atreides Management, Key1 Capital, Ora Global и другие новые и существующие инвесторы. Lyte уже начала производство и поставляет свои решения ведущим робототехническим компаниям. В ближайшее время планируется расширение команды в областях кремния, ПО, оптики, производства, операций и продаж.
Сооснователь и генеральный директор Lyte Александр Шпунт отметил: «Physical AI сталкивается не с проблемой моделирования, а с проблемой восприятия. Робот не может безопасно двигаться, если данные о мире неверны. Мы создаем фундамент полного восприятия — от специализированных кремниевых чипов до пространственных данных, генерируемых нашими системами».
Партнер Maverick Silicon Эндрю Хоман подчеркнул, что Lyte создает ключевую платформу для восприятия окружающей среды широким спектром роботов. Растущий спрос со стороны первых клиентов укрепляет уверенность в том, что компания станет лидером новой эры робототехники.
Влияние технологии на индустрию
Технологии Lyte позволяют роботам в промышленности, логистике и других сферах точнее и надежнее воспринимать окружающую среду. Расширение производства и партнерские связи создадут новые рабочие места и поспособствуют широкому распространению инноваций. Компания намерена укреплять лидерство в робототехнике, развивая искусственный интеллект и возможности восприятия.