Manchesterli Startap Nüvə Enerjisində İnqilabi Texnologiya ilə Dünyanı Dəyişdirir
Nuclear Turbines adlı startap Mançester şəhərində yerləşir və BAE Systems-dən ayrılaraq müstəqil fəaliyyətə başlayıb. Şirkət 15 milyon funt sterlinq (təxminən 43 milyon AZN) vəsait toplayaraq nüvə enerjisində inqilabi addım atmağa hazırlaşır. Bu vəsait IQ Capital tərəfindən idarə olunan investisiya turunda Rhapsody Venture Partners, Zero Carbon Capital və Empirical Ventures kimi nüfuzlu investorların dəstəyi ilə toplanıb.
Jet Mühərriki Texnologiyası ilə Fərqlənən Reaktor
Nuclear Turbines ənənəvi kiçik modullu reaktorlardan fərqli olaraq, jet mühərriklərindən və qazla işləyən elektrik stansiyalarından götürülmüş yüksək temperatur turbini texnologiyasından istifadə edir. Bu, reaktorun buxar turbin sistemlərini əvəz etməsinə imkan verir və onu sənaye obyektlərində istifadəyə uyğun, daha kompaktdır. Şirkət bu yeni dizaynı təsdiqləmək, böyük miqyaslı test qurğuları qurmaq və ilk yanacaq elementlərini istehsal etməyə hazırlaşmaq üçün planlar hazırlayır.
Komanda və Strategiya
Startap Jeremy Owston və Tim Abram tərəfindən təsis olunub və BAE Systems-in Launchpad proqramından yaranıb. Lauren Dickerson, Centrica-da qazandığı təcrübəni Nuclear Turbines-də kommersiya və strategiya direktoru kimi tətbiq edir. Şirkət Böyük Britaniyanın enerji siyasətinə uyğun fəaliyyət göstərərək nüvə enerjisinin həm iqtisadi, həm də ekoloji cəhətdən rəqabətədavamlı olmasını hədəfləyir.
Elektrik Enerjisində Yeni Üfüqlər
Nuclear Turbines-in məqsədi elektrik enerjisini ənənəvi nüvə stansiyalarından beş dəfə ucuz istehsal etməkdir. Şirkət həmçinin nüvə enerjisinin fosil yanacaqlardan da daha sərfəli olmasını təmin etməyi planlaşdırır. Lauren Dickerson bildirir ki, “Əgər sənaye yenidən canlanmaq istəyirsə və iqlim hədəflərinə çatmaq niyyətindəsə, enerjinin həm təmiz, həm də ucuz olması vacibdir.”
Yeni Dizaynın Üstünlükləri və Çağırışlar
“Nüvə sənayesi həmişə əvvəl reaktorları dizayn edib, sonra istiliklə nə edəcəyini düşünürdü. Biz bu yanaşmanı dəyişdik,” deyə Jeremy Owston vurğulayır. Lakin jet mühərriki texnologiyasının effektivliyi hələ tam təsdiqlənməyib. Reaktorun tam işə düşmə tarixi və test nəticələri hələ açıqlanmayıb.
Ümidverici Gələcək
Nuclear Turbines-in yeni yanaşması nüvə enerjisinin gələcəyini dəyişə bilər. Bu, sənaye obyektləri üçün daha əlçatan, daha ucuz və daha təmiz enerji mənbəyi təqdim etməklə həm iqtisadi, həm də ekoloji problemlərin həllində önəmli rol oynaya bilər. Şirkətin genişləndirilən komandası və planlaşdırılan testlər bu inqilabi ideyanın gerçəkləşməsi üçün əsas addımlardır.

Манчестерский стартап меняет ядерную энергетику с помощью турбин
Стартап Nuclear Turbines, отделившийся от BAE Systems и базирующийся в Манчестере, привлек 15 миллионов фунтов стерлингов (около 18 миллионов евро) для разработки революционной технологии в ядерной энергетике. Инвестиции были собраны в раунде под управлением IQ Capital при поддержке Rhapsody Venture Partners, Zero Carbon Capital и Empirical Ventures.
Турбинная технология вместо традиционных реакторов
В отличие от классических малых модульных реакторов, Nuclear Turbines использует технологию высокотемпературных турбин, заимствованную из реактивных двигателей и газовых электростанций. Это позволяет отказаться от паровых турбин и сделать реактор компактнее и более подходящим для промышленных объектов. Компания уже готовит планы по подтверждению нового дизайна, созданию масштабных испытательных установок и производству первых топливных элементов.
Команда и стратегия развития
Стартап основан Джереми Оустоном и Тимом Абрамом, которые пришли из программы Launchpad компании BAE Systems. Лорен Дикерсон, ранее работавшая в Centrica, отвечает за коммерческое развитие и стратегию. Компания ориентируется на энергетическую политику Великобритании, стремясь сделать ядерную энергию экономически выгодной и экологичной.
Новые горизонты для производства электроэнергии
Цель Nuclear Turbines — производить электроэнергию в пять раз дешевле, чем на традиционных атомных станциях. Кроме того, стартап планирует сделать ядерную энергию более доступной и выгодной, чем ископаемое топливо. По словам Лорен Дикерсон, «если промышленность хочет возрождения и достижений климатических целей, энергия должна быть одновременно чистой и дешёвой».
Преимущества и вызовы новой технологии
«Ядерная отрасль всегда сначала проектировала реакторы, а потом думала, как использовать тепло. Мы меняем этот подход», — отмечает Джереми Оустон. Однако эффективность турбинной технологии пока не подтверждена полностью. Даты запуска реактора и результаты испытаний пока не раскрываются.
Перспективы и значение проекта
Новый подход Nuclear Turbines может изменить будущее ядерной энергетики, сделав её более доступной, дешёвой и экологичной для промышленных предприятий. Расширение команды и запланированные тесты — ключевые шаги на пути реализации этой инновационной идеи.