Matt Clifford ARIA sədrliyindən istefa verdi – İndi Anthropic-də yeni dövr başlayır!
Məqalələri dinləyə bilərsizMatt Clifford, Böyük Britaniyanın yüksək riskli elmi tədqiqatlar üzrə dövlət agentliyi olan ARIA-nın (Advanced Research and Invention Agency) sədrliyindən istefa verib. O, bu qərarını 1 noyabr 2023-cü il tarixində LinkedIn vasitəsilə açıqlayıb. Clifford bildirib ki, "Ötən ay ilk tam dövrümü tamamladıqdan sonra, yeni vəzifəmin ARIA-nın möhtəşəm işinə mane olmaması üçün istefa verməyə qərar verdim".
Matt Clifford, Anthropic şirkətində beynəlxalq əlaqələr üzrə idarəedici direktor kimi işə başlayıb. Lakin ARIA sədrliyində qalmaq planı yalnız beş gün davam edib və maraq toqquşması səbəbindən istefa vermək məcburiyyətində qalıb. ARIA ilə Anthropic arasında kommersiya lisenziyası mövcuddur və bu vəziyyət dövlətin müvafiq departamenti tərəfindən rəsmi şəkildə qiymətləndirilib, risklərin azaldılması üçün tədbirlər görülüb. Buna baxmayaraq, parlament və ictimaiyyət bu qərara etiraz edib.
Commons Elm, İnnovasiya və Texnologiya Komitəsinin sədri Dame Chi Onwurah maraq toqquşması ilə bağlı qiymətləndirmələrin tam sənədlərinin açıqlanmasını tələb edir. O, "Vacib suallar hələ də qalır" deyərək şəffaflığın təmin olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Matt Clifford 6 noyabra qədər ARIA-da qalacaq və yeni sədrin axtarışı davam edir. Bu müddət ərzində onun potensial maraq toqquşmalarının qarşısını almaq üçün tədbirlər görülüb. Anthropic isə Böyük Britaniyada sürətlə inkişaf edir. Şirkət avqust ayında Nscale ilə 45 milyard dollarlıq (təxminən 76 milyard AZN) hesablama müqaviləsi imzalayıb. Bundan əlavə, Anthropic Avropa paytaxtlarında birbaşa fəaliyyət göstərir və OpenAI, Google, Microsoft kimi şirkətlərlə birlikdə kibertəhlükəsizliklə bağlı açıq məktub imzalayıb.
Matt Clifford ARIA-nın Frontier AI Taskforce və 2023-cü il AI təhlükəsizlik sammitinin yaradılmasında fəal iştirak edib. Həm ARIA, həm də Anthropic etik divarın qorunduğunu bildirir və Cliffordun qanunsuz hərəkət etdiyi barədə heç bir sübut yoxdur.
Bu istefa və yeni vəzifə dəyişiklikləri yüksək riskli elmi tədqiqatların idarə olunmasında şəffaflıq və etik prinsiplərin qorunmasının vacibliyini göstərir. Süni intellektin təhlükəsiz və məsuliyyətli inkişafı üçün bu məsələlər diqqətlə izlənir.

Глава ARIA Мэтт Клиффорд ушёл в Anthropic из-за конфликта интересов
Мэтт Клиффорд покинул пост председателя британского агентства ARIA, чтобы занять руководящую должность в компании Anthropic. Об этом он сообщил 1 ноября 2023 года через LinkedIn, отметив, что не хочет, чтобы новая работа мешала развитию ARIA.
ARIA — государственное агентство Великобритании, занимающееся высокорисковыми научными исследованиями и инновациями. Клиффорд проработал на посту председателя полный год, однако его решение перейти в Anthropic вызвало конфликт интересов, из-за чего он вынужден был уйти из ARIA всего через пять дней после объявления о новой должности.
Между ARIA и Anthropic существует коммерческая лицензия, и правительственные органы уже оценили риски, приняв меры для их минимизации. Тем не менее, решение вызвало критику со стороны парламента и общественности. Глава Комитета по науке, инновациям и технологиям Палаты общин Дэйм Чи Онвура потребовала полного раскрытия документов по оценке конфликта интересов, подчеркнув важность прозрачности: «Остаётся много вопросов».
Клиффорд останется в ARIA до 6 ноября, пока продолжается поиск нового председателя. В этот период предприняты шаги для предотвращения возможных конфликтов. Anthropic, в свою очередь, активно развивается в Великобритании и Европе. В августе компания заключила контракт с Nscale на сумму 45 миллиардов долларов США. Кроме того, Anthropic сотрудничает с такими гигантами, как OpenAI, Google и Microsoft, подписав совместное письмо по вопросам кибербезопасности.
Мэтт Клиффорд сыграл ключевую роль в создании Frontier AI Taskforce и организации саммита по безопасности искусственного интеллекта в 2023 году. Оба учреждения — ARIA и Anthropic — заявляют, что этические барьеры соблюдены, и нет доказательств неправомерных действий Клиффорда.
Этот случай подчёркивает важность прозрачности и этических стандартов в управлении высокорисковыми научными проектами. Внимание к таким вопросам особенно актуально на фоне стремительного развития искусственного интеллекта и необходимости его безопасного и ответственного внедрения.