McKinstry-nin davamlı enerji yolçuluğu
1960-cı ildə Seattle-də qurulan McKinstry, binaların enerji səmərəliliyini artırmaq və karbon emissiyalarını azaltmaq üçün qabaqcıl həllər təqdim edən şirkətdir. 2012-ci ildən şirkətdə çalışan baş müştəri direktoru Matt Allen, bu yolçuluğun insan yaradıcılığının təmiz enerji texnologiyalarını inkişaf etdirməsi ilə mümkün olduğunu vurğulayır.
Karbon emissiyalarının azaldılması üçün praktiki addımlar
Matt Allen təbii qaz qazanını yüksək səmərəli istilik nasosuna dəyişməyi nümunə göstərərək, əməliyyatların optimallaşdırılmasının şirkətin əsas prioriteti olduğunu bildirir. McKinstry 2019-cu ildən etibarən istixana qazı emissiyalarını izləyir və Amazon Climate Pledge proqramına qoşularaq 2040-cı ilədək net sıfır emissiya hədəfi qoyub. Şirkət bu hədəfə daha tez çatmağı da ümid edir.
Nəqliyyat parkının elektrikləşdirilməsi
Şirkətin ən böyük karbon mənbəyi 600 xidmət vanı və 300 yük maşınından ibarət nəqliyyat parkıdır. McKinstry bu vasitələri tədricən elektrikləşdirərək karbon izini azaltmağa çalışır. Hazırda bu prosesin 10-15%-i tamamlanıb və hər dəfə bir vasitə dəyişdiriləndə elektrikli modelə üstünlük verilir. Bu, həm ekoloji, həm də iqtisadi baxımdan şirkətə uzunmüddətli fayda gətirir.
Gələcəyin texnologiyalarına inam
Matt Allen təmiz nüvə füzyonu və dərin geotermal kimi texnologiyaların iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə həlledici rol oynayacağına inanır. O, Fervo Energy-nin Utahda kommersiya səviyyəsində inkişaf etdirdiyi geotermal layihəsini xüsusi qeyd edir və insan yaradıcılığının çətin məqamlardan çıxış yolu tapdığını vurğulayır.
İnsan və planet üçün ümid
Matt Allen 20 il sonra iqlim böhranının qarşısının alınacağına ümid edir. O deyir ki, “sən həmin müştərinin və cəmiyyətin karbon azad mühitə səyahətinin bir hissəsisən”. McKinstry-nin fəaliyyəti həm şirkət, həm də cəmiyyət üçün daha təmiz və sağlam gələcək yaratmaq məqsədi daşıyır.

McKinstry инвестирует в инновации для снижения углеродных выбросов
Компания McKinstry, основанная в 1960 году в Сиэтле, специализируется на повышении энергоэффективности зданий и сокращении углеродных выбросов с помощью передовых технологий. Главный директор по работе с клиентами Мэтт Аллен, работающий в компании с 2012 года, подчеркивает, что этот путь стал возможен благодаря человеческому творчеству и развитию чистых энергетических решений.
Практические шаги по сокращению выбросов
Мэтт Аллен приводит пример замены газового котла на высокоэффективный тепловой насос, демонстрируя, что оптимизация процессов — ключевой приоритет McKinstry. С 2019 года компания отслеживает выбросы парниковых газов и присоединилась к программе Amazon Climate Pledge, поставив цель достичь нулевого уровня выбросов к 2040 году. При этом McKinstry рассчитывает достичь этой цели даже раньше.
Электрификация автопарка
Самым крупным источником выбросов для компании является автопарк из 600 сервисных фургонов и 300 грузовиков. McKinstry постепенно переводит эти транспортные средства на электрическую тягу, снижая углеродный след. На данный момент электрифицировано около 10–15% автопарка, и при каждой замене предпочтение отдается электрическим моделям. Это приносит долгосрочные экологические и экономические выгоды.
Вера в технологии будущего
Мэтт Аллен уверен, что чистый ядерный синтез и глубокая геотермальная энергия сыграют решающую роль в борьбе с изменением климата. Он особо выделяет геотермальный проект компании Fervo Energy в штате Юта, реализуемый на коммерческом уровне, и отмечает, что человеческое изобретательство помогает находить выход из самых сложных ситуаций.
Надежда для людей и планеты
Аллен выражает надежду, что через 20 лет климатический кризис удастся остановить. «Ты становишься частью пути клиента и общества к углеродно-нейтральной среде», — говорит он. Деятельность McKinstry направлена на создание более чистого и здорового будущего как для компании, так и для общества в целом.