Valideynlər üçün: Məktəb yeməyi tullantılarını necə effektiv azaltmaq olar?
ABŞ-da məktəb kafeteryalarında yaranan qida tullantıları hər il təxminən 530 000 ton təşkil edir. Orta amerikalı uşaq isə məktəbdə ildə təxminən 39 funt (təxminən 17,7 kq) yemək tullayır. Bu rəqəmlər həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan ciddi problemlər yaradır.
Valideynlərin rolu və tövsiyələr
Let’s Go Compost təşkilatı 600-dən çox məktəb, kitabxana və icma mərkəzində tullantıların azaldılması üzrə proqramlar həyata keçirir. Onların fikrincə, valideynlər uşağın məktəbə gətirdiyi yeməyi diqqətlə izləməli, qalan yeməyin səbəbini uşaqlardan soruşmalıdırlar. “Əgər yemək yeyirsinizsə, bu prosesin bir hissəsisiniz” – deyə təşkilatın təsisçisi Lauren Click vurğulayır.
Yemək qablarının uşağın həqiqətən yeyəcəyi miqdara uyğun seçilməsi və təkrar istifadə üçün rahat olması vacibdir. Açılmamış paketlənmiş qəlyanaltılar evdə təkrar istifadə üçün saxlanıla bilər. Həmçinin, ikinci əl nahar qutularının alınması tullantının azaldılmasına kömək edir.
Kompostlama və tullantıların idarə olunması
Kompostlana bilən qablar adətən yalnız kommersiya kompostlama müəssisələrində tam parçalanır. ABŞ əhalisinin cəmi 18,1%-i belə proqramlara çıxışa malikdir. Uşaqlara tullantıların haraya getdiyini göstərmək üçün məktəblərdə və ya tullantı emalı müəssisələrində ziyarətlər təşkil olunur ki, bu da onların məsuliyyət hissini artırır.
Sağlam vərdişlərin formalaşdırılması
“Ən yaxşı az tullantılı nahar sistemi uşağın həqiqətən yediyi yeməkdir” – deyə mütəxəssislər bildirir. Valideynlər uşağın nahar vaxtını bilməli, yeni qidaları məktəb naharına deyil, evdə yeməyə təqdim etməlidirlər. Qalan yeməklərdən istifadə tullantının azaldılmasına birbaşa təsir göstərir.
“Sözün həqiqi mənasında, bu, zamanla formalaşan sağlam gündəlik vərdişlərdən ibarətdir” – deyə ekspertlər yekunlaşdırır. Məktəb yeməyi tullantılarının azaldılması həm uşaqların, həm də cəmiyyətin rifahına xidmət edir.

Как родителям помочь сократить пищевые отходы в школьных столовых
В США ежегодно в школьных столовых образуется около 530 тысяч тонн пищевых отходов. В среднем один американский школьник выбрасывает примерно 17,7 кг еды в год. Это создает серьезные экономические и экологические проблемы.
Роль родителей и практические советы
Организация Let’s Go Compost работает с более чем 600 школами, библиотеками и общественными центрами, внедряя программы по сокращению отходов. По их мнению, родители должны внимательно следить за тем, что ребенок приносит в школу, и выяснять причины оставшейся еды. Основатель организации Лорен Клик отмечает: «Если вы едите, вы становитесь частью процесса».
Важно подбирать контейнеры для еды, соответствующие реальному аппетиту ребенка, и удобные для повторного использования. Неоткрытые упакованные перекусы можно сохранять дома для повторного использования. Также покупка б/у ланчбоксов помогает снизить количество отходов.
Компостирование и управление отходами
Биоразлагаемая упаковка полностью разлагается только на коммерческих компостных объектах, доступ к которым имеют лишь 18,1% населения США. Для повышения ответственности детей организуют экскурсии в школы и на предприятия по переработке отходов, чтобы показать им, куда попадают выброшенные продукты.
Формирование здоровых привычек
Эксперты подчеркивают: «Лучший способ снизить отходы — это давать ребенку ровно столько еды, сколько он действительно съест». Родителям важно знать расписание школьных обедов и предлагать новые продукты сначала дома, а не в школе. Использование остатков еды напрямую снижает количество выброшенной пищи.
«Это, по сути, здоровые ежедневные привычки, которые формируются со временем», — резюмируют специалисты. Сокращение пищевых отходов в школах улучшает благополучие как детей, так и общества в целом.