ABŞ kvant təhlükəsinə qarşı kripto sektorunu necə qoruyur?
Kvant hesablama texnologiyalarının inkişafı rəqəmsal aktivlər üçün ciddi təhlükə yaradır. ABŞ Maliyyə Nazirliyi bu riskə qarşı mübarizə aparmaq məqsədilə 24 avqust 2026-cı ildə Kvant Hazırlığı İşçi Qrupu yaratdı. Bu qrupun üç iş istiqamətindən biri rəqəmsal aktivlər və yeni texnologiyalar risklərinə həsr olunub.
Hökumət və sənaye arasında əməkdaşlıq
İşçi qrupu hökumət agentlikləri, maliyyə institutları, bazar infrastrukturu operatorları və texnologiya təminatçılarını bir araya gətirərək, kripto mühafizəçiləri və infrastruktur təminatçıları üçün kvant təhlükəsinə qarşı birgə strategiyalar hazırlamağa imkan verir. Bu, kripto şirkətlərinə kvant təhlükəsiz texnologiyaya keçid üçün koordinasiya platforması yaradır.
Bitcoin və Ethereum üçün konkret tarix yoxdur
Maliyyə Nazirliyi federal sistemlər üçün kvant təhlükəsizliyinə keçid üzrə sərt son tarixlər müəyyən etsə də, kripto sektorunda belə məcburi keçid vaxtı hələ qoyulmayıb. Prezident Donald Trump-un 2026-cı ilin iyununda imzaladığı sərəncama əsasən, federal sistemlər 2030-cu ilin sonunadək kvant təhlükəsiz açar, 2031-ci ilin sonunadək isə kvant təhlükəsiz rəqəmsal imza sistemlərinə keçməlidir. Lakin bu tələblər özəl blokçeyn şəbəkələrinə şamil edilmir.
Kripto təhlükəsizliyində risklər və investisiyalar
Coinbase-in müstəqil kvant məsləhət şurası iyun ayında blokçeyn inkişaf etdiricilərini kvant təhlükəsinə qarşı erkən texniki və idarəetmə planlamasına başlamağa çağırıb. Şuraya görə, təxminən 7 milyon Bitcoin köhnə ünvan formatları və ünvanların təkrar istifadəsi səbəbindən kvant hücumlarına qarşı zəifdir. Bu riskə cavab olaraq, BlackRock, Coinbase, Strategy və digər altı təşkilat Bitcoin Təhlükəsizlik Konsorsiumunu yaradaraq, növbəti üç il üçün 15 milyon dollar (təxminən 25.5 milyon AZN) ayırıb. Bu vəsait blokçeyn təhlükəsizliyi tədqiqatlarına dəstək məqsədi daşıyır.
Kvant texnologiyalarının blokçeyn imza sistemlərinə təsiri hələ tam müəyyən edilməyib, lakin dəyişikliklərin qaçılmaz olduğu vurğulanır. Hökumət və sənaye arasında əməkdaşlıq bu təhlükəyə qarşı mübarizədə əsas rol oynayır. Rəqəmsal aktivlərin təhlükəsizliyi üçün yeni standartlar və texnologiyalar hazırlanır ki, bu da istifadəçilərin etibarını qorumağa yönəlib.
Bu prosesdə həm hökumət, həm də kripto şirkətləri gələcəyin təhlükəsiz rəqəmsal iqtisadiyyatını yaratmaq üçün birgə çalışır, insanların sərmayələri və rəqəmsal aktivləri kvant təhlükəsindən qorunması üçün yeni addımlar atılır.

Как США защищают криптосектор от квантовых угроз
Развитие квантовых вычислений ставит под угрозу безопасность цифровых активов. Министерство финансов США создало в августе 2026 года Рабочую группу по квантовой подготовке, одной из задач которой стало изучение рисков для цифровых активов и новых технологий.
Сотрудничество государства и индустрии
Рабочая группа объединяет государственные агентства, финансовые институты, операторов рыночной инфраструктуры и технологических поставщиков. Это позволяет разработать совместные стратегии защиты криптосектора и инфраструктуры от квантовых угроз. Криптокомпании получают платформу для координации перехода на квантово-безопасные технологии.
Конкретных сроков для Bitcoin и Ethereum нет
Хотя Министерство финансов установило жесткие сроки перехода на квантово-безопасные системы для федеральных структур — до конца 2030 года для ключей и до конца 2031 года для цифровых подписей — эти требования не распространяются на частные блокчейн-сети, включая Bitcoin и Ethereum.
Риски и инвестиции в безопасность криптовалют
В июне независимый квантовый совет Coinbase призвал разработчиков блокчейнов начать раннее техническое и управленческое планирование защиты от квантовых атак. По оценкам совета, около 7 миллионов Bitcoin уязвимы из-за использования устаревших форматов адресов и повторного их применения.
В ответ на угрозу BlackRock, Coinbase, Strategy и еще шесть организаций создали Консорциум по безопасности Bitcoin, выделив на ближайшие три года 15 миллионов долларов на исследования в области безопасности блокчейна.
Влияние квантовых технологий на системы цифровых подписей блокчейна пока полностью не изучено, но изменения считаются неизбежными. Сотрудничество между государством и индустрией играет ключевую роль в противодействии угрозам.
Разрабатываются новые стандарты и технологии для защиты цифровых активов, что направлено на сохранение доверия пользователей. Государство и криптокомпании совместно работают над созданием безопасной цифровой экономики будущего, предпринимая шаги для защиты инвестиций и активов от квантовых рисков.