MinSifri Antifrod Sistemi İlk Dəfə Elektron Hökumətə İnteqrasiya Olunur
2026-cı il martın 1-də işə başlayan "Antifrod" dövlət informasiya sistemi elektron hökumət xidmətlərinin göstərilməsi üçün istifadə olunan informasiya sistemləri siyahısına daxil edilmək təklif olunur. Bu barədə hökumət qərar layihəsində bildirilir.
"Antifrod" sistemi informasiya texnologiyalarından istifadə etməklə hüquq pozuntularının operativ aşkarlanması, qarşısının alınması və dövlət orqanları, banklar, rabitə operatorları və digər iştirakçılar arasında qarşılıqlı əlaqənin təşkilinə xidmət edir. Sistem vasitəsilə qanunsuz fəaliyyətlərin əlamətləri barədə məlumat mübadiləsi aparılır və istifadəçilərin qorunması üçün tədbirlər görülür.
Rəqəmsal inkişaf, rabitə və kütləvi kommunikasiya nazirliyi (MinSifri) operatorlar və bankların "Antifrod" sisteminə qoşulması üçün ayrıca texniki şərtlərin razılaşdırılması tələbini aradan qaldırmağı təklif edir. Beləliklə, qoşulma prosesi sadələşdiriləcək və ayrıca müqavilə bağlamaq lazım olmayacaq.
Bu təşəbbüs "Antifrod" sisteminə digər dövlət informasiya sistemlərinin də qanuni əsaslarla qoşulmasına imkan yaradacaq. Nəticədə, dövlət idarəçiliyində şəffaflıq və təhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəlməsi, həmçinin hüquq pozuntularının vaxtında aşkarlanması və qarşısının alınması mümkün olacaq.
MinSifri-nin bu təşəbbüsü həm dövlət orqanları, həm də vətəndaşlar üçün daha etibarlı və şəffaf elektron hökumət mühiti yaratmağa xidmət edir.

Минцифры впервые интегрирует систему «Антифрод» в электронное правительство
С 1 марта 2026 года система «Антифрод» может стать частью инфраструктуры электронного правительства. Такое предложение содержится в проекте постановления правительства.
«Антифрод» — это государственная информационная система, которая с помощью IT-технологий оперативно выявляет и предотвращает правонарушения. Она обеспечивает взаимодействие между госорганами, банками, операторами связи и другими участниками. Через систему происходит обмен данными о признаках незаконной деятельности и принимаются меры для защиты пользователей.
Министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций (Минцифры) предлагает упростить подключение операторов и банков к системе, отменив требование согласовывать отдельные технические условия. Это позволит избежать необходимости заключения дополнительных договоров и ускорит процесс интеграции.
Инициатива создаст правовую основу для подключения других государственных информационных систем к «Антифроду». В результате повысится прозрачность и безопасность госуправления, а также эффективность выявления и предотвращения нарушений.
Для Минцифры это шаг к формированию более надежной и прозрачной среды электронного правительства, выгодной как для госорганов, так и для граждан.