Mirae Asset Cənubi Koreyanın ən qədim kripto birjası Korbit-in 97.15%-ni əldə etdi
Cənubi Koreyanın ən qədim kripto birjası Korbit-in 97.15%-lik hissəsi Mirae Asset tərəfindən alınıb. Bu əməliyyat 24 iyul 2026-cı il tarixində Cənubi Koreya Ədalət Komissiyasının təsdiqindən sonra qanuni prosedurlarla tamamlanıb.
Korbit "Digital X" olaraq yenidən brendələnəcək
Mirae Asset, Korbit birjasını "Digital X" adı altında yenidən brendələndirir. Digital X real dünya aktivləri, təhlükəsizlik tokenləri, stabilcoinlər, ənənəvi aktivlər və rəqəmsal aktivləri birləşdirən geniş bir investisiya ekosistemi yaratmağı hədəfləyir.
Ağıllı investisiya platforması və investisiya təhsili
Mirae Asset Digital X-i "ağıllı investisiya platforması" kimi inkişaf etdirməyi planlaşdırır. Burada bilik, məlumat və dərin investisiya anlayışları orqanik şəkildə birləşəcək. Platforma həm institusional, həm də pərakəndə investorlar üçün nəzərdə tutulub. Şirkət investor təhsili və tədqiqatlarını gücləndirməyə xüsusi önəm verir.
Təhlükəsizlik və beynəlxalq standartlara riayət
Digital X AML (pul yuyulmasının qarşısının alınması), KYC (müştəri tanıma) və fırıldaqçılıq aşkarlama kimi beynəlxalq standartlara ciddi şəkildə əməl edəcək. Bu, həm institusional, həm də pərakəndə istifadəçilər üçün təhlükəsiz və etibarlı mühit yaradacaq.
Bazar mövqeyi və rəqabət strategiyası
Korbit Cənubi Koreya kripto bazarının 1%-dən azını təşkil edir və Upbit, Bithumb kimi böyük birjaların arxasında qalır. Mirae Asset bazarda digər böyük birjalarla birbaşa rəqabət aparmaq niyyətində deyil. Onun məqsədi rəqəmsal aktiv sənayesinin dayanıqlı inkişafını dəstəkləmək və Digital X-in rəqabət qabiliyyətini artırmaqdır.
Mirae Asset-in gücü və gələcək perspektivləri
Mirae Asset Asiyanın ən böyük müstəqil maliyyə və aktiv idarəetmə qruplarından biridir və ümumi idarə olunan aktivləri 1 trilyon ABŞ dolları həcmindədir. Şirkət Digital X vasitəsilə real və rəqəmsal aktivləri birləşdirən infrastrukturu inkişaf etdirməyi planlaşdırır. Bu addım Cənubi Koreya kripto bazarında yeni bir dövrün başlanğıcı ola bilər.

Mirae Asset приобрела 97% криптобиржи Korbit и запускает Digital X
Компания Mirae Asset стала владельцем 97,15% акций Korbit — одной из первых криптовалютных бирж в Южной Корее. Сделка была официально завершена 24 июля 2026 года после одобрения Комиссией по юстиции страны.
Korbit переименуют в Digital X и создадут новую экосистему
Mirae Asset планирует ребрендинг Korbit под названием Digital X. Новая платформа объединит реальные активы, токены безопасности, стейблкоины, традиционные и цифровые активы, формируя широкую инвестиционную экосистему.
Интеллектуальная инвестиционная платформа и образовательные программы
Digital X будет позиционироваться как «умная инвестиционная платформа», где знания, аналитика и глубокое понимание рынка органично сочетаются. Платформа рассчитана как на институциональных, так и на розничных инвесторов. Особое внимание уделяется развитию образовательных программ и исследовательской деятельности.
Строгое соблюдение международных стандартов безопасности
Digital X будет строго придерживаться международных норм AML (противодействие отмыванию денег), KYC (идентификация клиентов) и систем обнаружения мошенничества. Это обеспечит безопасную и надежную среду для всех пользователей.
Позиции на рынке и стратегия конкуренции
На данный момент доля Korbit на южнокорейском крипторынке составляет менее 1%, уступая таким лидерам, как Upbit и Bithumb. Mirae Asset не планирует напрямую конкурировать с крупнейшими биржами, а сосредоточится на устойчивом развитии цифровой индустрии и повышении конкурентоспособности Digital X.
Потенциал Mirae Asset и перспективы развития
Mirae Asset — один из крупнейших независимых финансовых и управляющих активами холдингов в Азии с активами под управлением на сумму около 1 трлн долларов. Через Digital X компания намерена создать инфраструктуру, объединяющую реальные и цифровые активы, что может стать началом новой эры на южнокорейском крипторынке.