NASA və Blue Origin Mars üçün 700 milyonluq telekommunikasiya peyki müqaviləsi imzaladı
NASA Marsda və onun ətrafında fəaliyyət göstərən kosmik aparatlarla məlumat mübadiləsini təmin edəcək yüksək performanslı telekommunikasiya peykini yaratmaq üçün Blue Origin şirkəti ilə müqavilə imzalayıb. Bu müqavilənin dəyəri potensial olaraq 700 milyon ABŞ dollarıdır və peykin 31 dekabr 2028-ci ilədək hazır olması planlaşdırılır.
Kosmik missiyalarda məlumatın həyati rolu
Yeni peyk Marsda elmi məlumatların, görüntülərin, naviqasiya məlumatlarının və kritik missiya əlaqələrinin ötürülməsində əsas rol oynayacaq. Bu, Marsda aparılan tədqiqatların və kosmik aparatların fəaliyyətinin effektivliyini artıracaq.
Blue Origin-in kosmik layihələri və çağırışları
Blue Origin bu il həmçinin Ay eniş aparatları üçün müqavilə qazanıb və NASA-nın Artemis proqramı çərçivəsində insanlı missiyaların hazırlanmasında iştirak edir. Lakin şirkətin New Glenn raket proqramının start platformasında may ayında baş verən partlayış ciddi çətinliklər yaradıb. Blue Origin-in CEO-su start platformasının təmirinin 2026-cı ilin sonuna qədər başa çatacağını bildirib. Digər tərəfdən, NASA Administratoru Jared Isaacman start platformasının 2028-ci ilə qədər istifadəsiz qalacağını proqnozlaşdırır.
Kosmosda əlaqənin gələcəyi
Mars telekommunikasiya peykinin yaradılması kosmik missiyaların gələcəyinə yeni nəfəs gətirəcək. İnsanların və robotların Marsda daha səmərəli işləməsi üçün məlumat axınının sürət və etibarlılığının artırılması həyati əhəmiyyət daşıyır. Bu layihə həm də kosmosda əlaqə texnologiyalarının inkişafında mühüm addımdır.
Yeni peykin işə düşməsi ilə Marsda və onun ətrafında fəaliyyət göstərən kosmik aparatların məlumat ötürmə imkanları genişlənəcək, bu da insanlığın qırmızı planetlə bağlı tədqiqatlarını yeni səviyyəyə qaldıracaq.

NASA и Blue Origin создадут телекоммуникационный спутник для Марса за $700 млн
NASA заключило контракт с компанией Blue Origin на создание высокопроизводительного телекоммуникационного спутника для обеспечения связи с аппаратами на Марсе и в его окрестностях. Стоимость контракта может достигнуть 700 миллионов долларов, а запуск спутника запланирован к 31 декабря 2028 года.
Важность данных в космических миссиях
Спутник станет ключевым элементом передачи научных данных, изображений, навигационной информации и критически важных сообщений для миссий на Марсе. Это повысит эффективность исследований и работы космических аппаратов на Красной планете.
Проекты и вызовы Blue Origin
В этом году Blue Origin также получила контракт на создание посадочного модуля для программы Artemis NASA, направленной на пилотируемые миссии к Луне. Однако в мае на стартовой площадке ракеты New Glenn произошёл взрыв, что создало серьёзные проблемы. Генеральный директор Blue Origin заявил, что ремонт стартовой площадки завершится к концу 2026 года. В то же время администратор NASA Джаред Айзекман прогнозирует, что площадка останется нерабочей до 2028 года.
Будущее связи в космосе
Создание телекоммуникационного спутника для Марса даст новый импульс развитию космических миссий. Увеличение скорости и надёжности передачи данных жизненно важно для эффективной работы людей и роботов на Марсе. Этот проект станет важным шагом в развитии технологий связи в космосе.
Запуск спутника расширит возможности передачи данных с аппаратов на Марсе и вокруг него, что позволит вывести исследования Красной планеты на новый уровень.