2027-də NASA-nın CAPSTONE 02 missiyası: Ay orbitində naviqasiya inqilabı başlayır
NASA 2027-ci ildə CAPSTONE 02 adlı yeni missiyasını həyata keçirəcək. Bu missiyada iki eyni kiçik kosmik gəmi Ay orbitində bir-birini tapmaq, yaxınlaşmaq və avtonom naviqasiya bacarıqlarını nümayiş etdirəcək. Hər biri təxminən 400 kiloqram (882 funt) ağırlığında olan bu gəmilər Ayın radiasiya mühitini də araşdıracaq.
Kosmik gəmilər və onların funksiyaları
CAPSTONE 02 missiyasının kosmik gəmilərində Lawrence Livermore Milli Laboratoriyasının optik görüntüləmə cihazları quraşdırılıb. Bu sensorlar vasitəsilə gəmilər bir-birini tapacaq və yaxınlaşacaq. Hər iki gəmi 'chaser' (izləyici) və 'target' (hədəf) rollarını dəyişə biləcək, yəni biri digərini izləyərkən, digəri də izləyici ola biləcək.
Missiyanın texnoloji yenilikləri
NASA tərəfindən hazırlanmış üç fərqli naviqasiya proqram təminatı bu missiya zamanı sınaqdan keçiriləcək. Bu proqramlar kosmik gəmilərin Ay orbitindəki mürəkkəb üçbədən trayektoriyalarını idarə etməyə imkan verir. Missiya həmçinin cislunar rabitə və avtonom naviqasiya sahəsində mühüm təcrübə toplayacaq.
CAPSTONE missiyasının insanlı kosmik uçuşlarına təsiri
CAPSTONE 02 missiyası NASA-nın Artemis proqramı və gələcək Ay bazalarının inkişafını dəstəkləyir. Bu missiya NASA Ames Tədqiqat Mərkəzində idarə olunur və Small Business Innovation Research Phase III müqaviləsi ilə maliyyələşdirilir.
İnsanlara və gələcəyə təsiri
Bu missiya Ay orbitində avtonom naviqasiyanın təkmilləşdirilməsi ilə insanlı kosmik uçuşların təhlükəsizliyini artıracaq. Kosmik gəmilərin bir-birini tapması və yaxınlaşması texnologiyası gələcəkdə Ayda yerləşdiriləcək bazaların və digər kosmik obyektlərin idarə olunmasında vacib rol oynayacaq. Beləliklə, CAPSTONE 02 missiyası kosmosda insan fəaliyyətinin yeni mərhələsinə hazırlıqdır.
NASA mütəxəssisləri bildirirlər ki, “Bu missiya cislunar qabiliyyətlərin inkişafında vacib addımdır.” Ay orbitindəki bu təcrübələr gələcəkdə daha mürəkkəb və uzunmüddətli kosmik missiyaların əsasını qoyacaq.

NASA запускает CAPSTONE 02 для испытаний навигации на орбите Луны
В 2027 году NASA планирует запустить миссию CAPSTONE 02, в рамках которой два небольших космических аппарата продемонстрируют способность находить и сближаться друг с другом на орбите Луны. Каждый из аппаратов весит около 400 килограммов и также изучит радиационную обстановку вокруг спутника Земли.
Технологии и задачи аппаратов
Оборудованные оптическими камерами, разработанными в Национальной лаборатории Лоуренса Ливермора, аппараты смогут визуально обнаруживать друг друга и выполнять маневры сближения. При этом оба космических корабля смогут менять роли — один будет «преследователем», другой — «целью», что позволит проверить гибкость навигационных систем.
Инновационные навигационные решения
В ходе миссии NASA протестирует три различных программных комплекса для навигации, которые обеспечат управление сложными траекториями в системе Земля-Луна. Кроме того, CAPSTONE 02 станет важным этапом в развитии межорбитальной связи и автономных навигационных технологий.
Значение для будущих пилотируемых полётов
Проект поддерживает программу Artemis и подготовку к созданию постоянных баз на Луне. Управление миссией осуществляется из исследовательского центра NASA Ames, а финансирование предоставлено в рамках программы Small Business Innovation Research Phase III.
Влияние на космические исследования и безопасность
Усовершенствование автономной навигации повысит безопасность будущих пилотируемых миссий. Технология сближения и взаимодействия космических аппаратов станет ключевой для управления лунными базами и другими объектами в космосе. Эксперты NASA отмечают, что CAPSTONE 02 — важный шаг в развитии возможностей работы в окололунном пространстве и подготовке к более сложным и длительным космическим экспедициям.