İlk dəfə: NASA və ISRO Hindistandan NISAR peykini uğurla buraxdı
2025-ci ilin iyul ayının 30-da Hindistanın Satish Dhawan Kosmik Mərkəzindən NASA və Hindistan Kosmik Tədqiqat Təşkilatının (ISRO) birgə hazırladığı NISAR peyki uğurla buraxıldı. GSLV Mk. II raketi ilə həyata keçirilən bu buraxılış kosmik texnologiyada əməkdaşlığın yeni mərhələsini göstərdi.
52 metr hündürlüyündə olan üç mərhələli GSLV Mk. II raketi NISAR peykini 743 kilometr yüksəklikdə, Günəş-sinxron orbitə yerləşdirdi. 5,5 metr uzunluğunda və 2,392 kiloqram kütləsində olan peyk 265 kiloqram hidrazin yanacağı ilə təchiz olunub.
NISAR peyki iki sintetik aperturalı radar (SAR) ilə təchiz olunub və 242 kilometr genişliyində radar sahəsi ilə Yer səthini müşahidə edəcək. Günəş panelləri 5 kilovatt gücündə enerji təmin edir. Missiyanın müddəti NASA üçün 3, ISRO üçün isə 5 ildir. Buraxılışdan sonra peyk orbitdə 90 günlük sınaq mərhələsindən keçəcək. Reflektor antenanın açılması isə buraxılışdan təxminən 17 gün sonra başlayacaq və bu proses missiyanın ən kritik anlarından biridir.
NISAR peyki gündəlik 80 terabayt məlumat toplayaraq Yer səthindəki dəyişiklikləri, təbii fəlakətləri və ekoloji prosesləri izləməkdə mühüm rol oynayacaq. Toplanan məlumatlar tədqiqatçılar və hökumətlər üçün açıq və əvəzsiz resurs olacaq.
Bu peykin buraxılışı həm Hindistan, həm də ABŞ üçün kosmik tədqiqatlarda yeni imkanlar açır. Daha dəqiq iqlim proqnozları, təbii fəlakətlərin qabaqcadan xəbərdarlığı və ətraf mühitin qorunması kimi sahələrdə əhəmiyyətli irəliləyişlər vəd edir. NISAR peykinin fəaliyyəti gələcəkdə kosmik texnologiyaların insan həyatına təsirini artıracaq.

NASA и ISRO впервые запустили спутник NISAR с территории Индии
Вы можете слушать статьи30 июля 2025 года с космического центра Сатиша Дхавана в Индии успешно стартовал спутник NISAR, созданный совместно NASA и Индийской организацией космических исследований (ISRO). Запуск ракеты-носителя GSLV Mk. II стал важной вехой в международном сотрудничестве в области космических технологий.
Трёхступенчатая ракета высотой 52 метра вывела спутник на солнечно-синхронную орбиту на высоте 743 километра. Сам спутник длиной 5,5 метра и массой 2392 килограмма оснащён 265 килограммами гидразинового топлива.
NISAR оборудован двумя радарами с синтетической апертурой (SAR), которые обеспечивают наблюдение поверхности Земли в полосе шириной 242 километра. Солнечные панели генерируют до 5 киловатт электроэнергии. Продолжительность миссии составляет 3 года для NASA и 5 лет для ISRO. После запуска спутник пройдёт 90-дневный тестовый период на орбите. Раскрытие рефлекторной антенны, ключевой этап миссии, запланировано примерно на 17-й день после старта.
Спутник будет ежедневно собирать около 80 терабайт данных, позволяя отслеживать изменения на поверхности Земли, природные катастрофы и экологические процессы. Полученная информация станет ценным ресурсом для учёных и правительств.
Запуск NISAR открывает новые возможности для космических исследований как для Индии, так и для США. Проект обещает улучшить прогнозы климата, повысить эффективность предупреждений о природных бедствиях и усилить защиту окружающей среды. Работа спутника станет важным шагом в развитии технологий, влияющих на жизнь людей.