Noyabrda pilotsuz uçuş aparatları liman infrastrukturuna necə zərər vurdu?
Məqalələri dinləyə bilərsizNoyabr limanında gecə saatlarında pilotsuz uçuş aparatlarının hücumu nəticəsində iki taxıl terminalı zərər görüb. Hücum limanın kənd təsərrüfatı yüklərinin yüklənməsi infrastrukturuna ciddi təsir göstərib.
Zərər görən Noyabr taxıl terminalı (Noyabr Taxıl Terminalı) "Demetra Holdinq"ə məxsusdur və illik yükləmə gücü 8,5 milyon ton taxıldır. Hücumdan sonra terminal fəaliyyətini dayandırıb, hazırda zərərin qiymətləndirilməsi aparılır. "Demetra Holdinq"in nümayəndəsi zərərin olduğunu təsdiqləyib və əməkdaşların xəsarət almadığını bildirib.
Bundan əlavə, Noyabr Çörək Məhsulları Kombinatının (NÇMK) taxıl terminalının infrastrukturu da zərər görüb. Kombinatın əməkdaşları xəsarət almayıb. Hücum nəticəsində pilotsuz uçuş aparatlarının qalıqları 21 yaşayış binasına, o cümlədən çoxmənzilli binalara və 4 müəssisəyə düşüb. Krasnodar diyarında gecə boyu pilotsuz uçuş aparatlarına qarşı müdafiə tədbirləri həyata keçirilib. Hücumda ölənlər və yaralananlar, o cümlədən uşaqlar olduğu bildirilir.
Noyabr limanında ümumilikdə üç taxıl terminalı yerləşir: Noyabr Taxıl Terminalı ("Demetra Holdinq"ə daxil), Noyabr Çörək Məhsulları Kombinatı (51% payı "Obyedinennaya Zernovaya Kompaniya"ya məxsusdur) və KSK taxıl terminalı ("Delo" şirkətlər qrupuna daxildir). KSK nümayəndələri şərh verməkdən imtina ediblər.
Hücumun təşkilatçısı və məqsədi barədə rəsmi məlumat verilməyib. Zərərin tam miqdarı və bərpa müddəti barədə isə əlavə açıqlama gözlənilir.
Bu hücum kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracında mühüm rol oynayan limanın fəaliyyətinə mənfi təsir göstərərək bölgədə iqtisadi və sosial gərginlik yaradıb. Zərər görən infrastrukturların bərpası və insan itkisi yerli icmalarda narahatlıq doğurur. Hücumun təsirləri uzun müddət hiss olunacaq.

Ноябрьские дроны повредили зерновую инфраструктуру порта
В ноябре ночью дроны атаковали порт, повредив два зерновых терминала. Атака серьёзно нарушила работу инфраструктуры для погрузки сельхозгрузов.
Повреждённый терминал Ноябрьского зернового порта принадлежит «Деметра Холдинг» и имеет годовую мощность 8,5 млн тонн зерна. После атаки терминал приостановил работу, сейчас проводится оценка ущерба. Представитель «Деметра Холдинг» подтвердил повреждения, отметив, что сотрудники не пострадали.
Кроме того, пострадала инфраструктура зернового терминала Ноябрьского хлебокомбината (НЧК). Сотрудники комбината также не получили травм. Осколки дронов упали на 21 жилой дом, включая многоквартирные здания, и четыре предприятия. В Краснодарском крае в течение ночи проводились мероприятия по противодействию дронам. Сообщается о погибших и раненых, в том числе среди детей.
В порту Ноябрь расположены три зерновых терминала: Ноябрьский зерновой терминал («Деметра Холдинг»), Ноябрьский хлебокомбинат (51% принадлежит «Объединённой зерновой компании») и терминал КСК (входит в группу компаний «Дело»). Представители КСК отказались от комментариев.
Официальных данных о организаторах и целях атаки пока нет. Также ожидаются дополнительные сведения о полном объёме ущерба и сроках восстановления.
Атака негативно сказалась на работе порта, который играет ключевую роль в экспорте сельхозпродукции, вызвав экономическую и социальную напряжённость в регионе. Восстановление повреждённой инфраструктуры и человеческие потери вызывают обеспокоенность местных жителей. Последствия инцидента будут ощущаться долгое время.