NSF 90 Milyon Dollarlıq İnvestisiya ilə Texnologiya Mərkəzlərini Necə Gücləndirir?
Milli Elmlər Fondu (NSF) 90 milyon dollar investisiya ayıraraq texnologiya sahəsində üç yeni Elm və Texnologiya Mərkəzi (STC) yaratmağa qərar verib. Bu addım elmi tədqiqatları sürətləndirmək, universitetlər, sənaye və dövlət arasında davamlı əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Hər mərkəzə illik 6 milyon dollar dəstək
İlkin olaraq beş il müddətinə nəzərdə tutulan investisiya hər mərkəzə illik 6 milyon dollar ayrılmasını təmin edir. Bundan sonra mərkəzlər əlavə beş il üçün dəstəyi qazanmaq üçün yarışa bilərlər.
Austin mərkəzi insan-robot əməkdaşlığına fokuslanacaq
Texas Universitetinin (The University of Texas at Austin) idarə etdiyi Austin mərkəzi insan və robotların təhlükəsiz və effektiv şəkildə bir-birinə uyğunlaşmasını araşdıracaq. Burada robototexnika, süni intellekt və insan faktorları birləşdirilərək robotların insanlardan öyrənməsi, onların ehtiyac və üstünlüklərini anlaması, həmçinin fərqli mühitlərə və insanlara uyğunlaşması üçün yeni metodlar hazırlanacaq. Mərkəzin məqsədi müstəqil həyat, səhiyyə və digər insan mərkəzli xidmətlərdə istifadə oluna biləcək təhlükəsiz və faydalı robot texnologiyalarını inkişaf etdirməkdir.
Digər mərkəzlər və onların rolu
Michigan State Universiteti çoxfizika və elmi turbulentlik mühəndisliyi sahəsində fəaliyyət göstərəcək TEMPEST mərkəzini, Northwestern Universiteti isə genom intellekti mühəndisliyi sahəsində GENIE mərkəzini idarə edir. Bu mərkəzlər ABŞ-ın STEM sahəsində işçi qüvvəsini gücləndirmək və texnoloji innovasiyaları sürətləndirmək üçün vacib platformalar olacaq.
Elm və sənaye arasında körpü
1987-ci ildən fəaliyyət göstərən NSF STC proqramı yeni tədqiqat sahələrinin yaranmasına təkan verir, güclü tərəfdaşlıqlar yaradır, texnoloji nailiyyətləri inkişaf etdirir və tədqiqatçıların yeni nəsillərini yetişdirir. NSF-nin icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Brian Stone-un sözlərinə görə, “ABŞ-ın elm və texnologiya sahəsində liderliyini qorumaq üçün cəsarətli tədqiqatlar, güclü tərəfdaşlıqlar və bacarıqlı işçi qüvvəsi tələb olunur.”
Bu mərkəzlər tələbələrə və gənc tədqiqatçılara praktik təcrübə qazandırmaqla yanaşı, elmi kəşfləri sürətləndirəcək və texnoloji inkişafları təşviq edəcək. İnsan-robot əməkdaşlığı və süni intellekt sahəsində aparılan tədqiqatlar gündəlik həyatımızda yeni imkanlar yaradacaq və texnologiyanın insanlara uyğunlaşmasını təmin edəcək.
Bu investisiya ABŞ-ın texnologiya sahəsində qlobal liderliyini möhkəmləndirmək üçün atılan əhəmiyyətli addımdır.

NSF инвестирует $90 млн в новые центры для прорывных технологий
Национальный научный фонд (NSF) выделил 90 миллионов долларов на создание трёх новых Центров науки и технологий (STC). Цель — ускорить научные исследования и укрепить сотрудничество между университетами, промышленностью и государством.
Финансирование и сроки
Инвестиции рассчитаны на пять лет, при этом каждый центр будет получать по 6 миллионов долларов ежегодно. По истечении этого срока центры смогут претендовать на продление финансирования ещё на пять лет.
Центр в Остине: человек и робот в гармонии
Центр в Остине, управляемый Техасским университетом, сосредоточится на изучении безопасного и эффективного взаимодействия человека и робота. Здесь объединят робототехнику, искусственный интеллект и изучение человеческого фактора, чтобы разработать методы, позволяющие роботам учиться у людей, понимать их потребности и адаптироваться к разным условиям. Главная задача — создать безопасные и полезные робототехнические решения для самостоятельной жизни, здравоохранения и других сервисов, ориентированных на человека.
Роли других центров
Мичиганский государственный университет возглавит центр TEMPEST, специализирующийся на многофизическом и турбулентном инженерном моделировании. Северо-западный университет будет руководить GENIE — центром в области инженерии геномного интеллекта. Эти площадки станут ключевыми для развития кадров в STEM-сфере и ускорения технологических инноваций в США.
Мост между наукой и промышленностью
Программа STC, действующая с 1987 года, стимулирует появление новых исследовательских направлений, формирует прочные партнёрства и способствует развитию технологических достижений. Исполняющий обязанности директора NSF Брайан Стоун подчеркнул: «Для сохранения лидерства США в науке и технологиях необходимы смелые исследования, крепкие партнёрства и квалифицированные специалисты».
Эти центры предоставят студентам и молодым учёным практический опыт, ускорят научные открытия и поддержат технологический прогресс. Исследования в области взаимодействия человека и робота, а также искусственного интеллекта откроют новые возможности в повседневной жизни и обеспечат адаптацию технологий под нужды людей.