Okta Permiso Security-ni 200 Milyon Dollara Alaraq Kiber Təhlükəsizliyi Necə Gücləndirir?
Okta süni intellektlə identifikasiya təhlükəsizliyi sahəsində fəaliyyət göstərən startup Permiso Security-ni almaq üçün razılığa gəlib. Əməliyyatın dəyəri təxminən 200 milyon dollar (təxminən 340 milyon manat) təşkil edir və əsasən nağd pul şəklində həyata keçiriləcək. Razılaşmanın 2027-ci ilin üçüncü rübündə tamamlanması gözlənilir.
Permiso Security-nin fəaliyyəti və yenilikləri
2022-ci ildə Palo Alto şəhərində təsis olunan Permiso Security bulud mühitində istifadəçilər və tətbiqlər daxil olduqdan sonra şübhəli fəaliyyətləri aşkar edən proqram təminatı hazırlayır. Şirkət son vaxtlar platformasını süni intellekt agentləri və digər maşın identifikasiyalarını izləmək üçün genişləndirib. Permiso, oğurlanmış və ya pozulmuş identifikasiyalardan istifadə edilən hücumları aşkarlamağa ixtisaslaşıb.
2024-cü ilin aprelində Permiso SandyClaw adlı yeni platformasını təqdim edib. Bu platforma AI agentlərinin bacarıqlarını sandbox mühitində analiz edərək zərərli davranışları aşkar etməyə imkan verir.
Maliyyə göstəriciləri
Permiso indiyədək təxminən 29 milyon dollar vəsait toplayıb. 2024-cü ilin aprelində şirkət 18,5 milyon dollar (təxminən 31,5 milyon manat) həcmində Series A investisiya alıb. Bu mərhələdə şirkətin dəyəri təxminən 80 milyon dollar (təxminən 136 milyon manat) qiymətləndirilib. İnvestisiyanı Altimeter Capital idarə edib.
Okta-nın strategiyası və gələcəyə baxışı
Okta-nın məhsul direktoru Ely Kahn bildirib ki, "Permiso Okta-nın identifikasiya təhlükəsizliyi sahəsində möhkəmlənməsini təmin edəcək, sübut olunmuş təhlükə aşkarlama və cavab qabiliyyətləri ilə." Bu alqı-satqı Okta-nın süni intellekt agentləri və digər maşın identifikasiyalarını qorumaq strategiyasını gücləndirəcək.
Bu razılaşma bulud mühitində süni intellekt tətbiqlərinin təhlükəsizliyini artırmaq üçün vacib addımdır. İstifadəçilər və şirkətlər üçün identifikasiya təhlükəsizliyinin yeni səviyyəyə qalxması kibertəhlükəsizlik sahəsində inamı artıracaq. Permiso-nun yenilikçi yanaşması və Okta-nın təcrübəsi birləşərək gələcəyin təhlükəsiz rəqəmsal mühitini formalaşdıracaq.

Okta покупает Permiso Security за $200 млн и усиливает кибербезопасность
Компания Okta объявила о покупке стартапа Permiso Security, специализирующегося на безопасности идентификации с применением искусственного интеллекта. Сумма сделки составляет около 200 миллионов долларов и будет выплачена преимущественно наличными. Ожидается, что завершение сделки произойдет в третьем квартале 2027 года.
Чем занимается Permiso Security
Основанная в 2022 году в Пало-Альто, Permiso Security разрабатывает программное обеспечение для обнаружения подозрительной активности пользователей и приложений в облачных средах после их аутентификации. Компания недавно расширила платформу для мониторинга ИИ-агентов и других машинных идентификаторов. Основное направление — выявление атак с использованием украденных или скомпрометированных учетных данных.
В апреле 2024 года Permiso представила новую платформу SandyClaw, которая анализирует возможности ИИ-агентов в изолированной среде (sandbox) и выявляет вредоносное поведение.
Финансовые показатели
На сегодняшний день Permiso привлекла около 29 миллионов долларов инвестиций. В апреле 2024 года компания получила 18,5 миллиона долларов в рамках раунда Series A, оценка стартапа тогда составляла примерно 80 миллионов долларов. Раунд возглавил Altimeter Capital.
Стратегия Okta и перспективы
Директор по продукту Okta Эли Кан отметил: «Permiso укрепит позиции Okta в области безопасности идентификации, предоставляя проверенные возможности обнаружения угроз и реагирования». Эта сделка усилит стратегию Okta по защите ИИ-агентов и других машинных идентификаторов.
Поглощение Permiso — важный шаг для повышения безопасности приложений с искусственным интеллектом в облаке. Это позволит вывести защиту идентификации на новый уровень, укрепив доверие пользователей и компаний к кибербезопасности. Инновационный подход Permiso в сочетании с опытом Okta создадут основу для безопасной цифровой среды будущего.